Restauracja Victoria w Bugibba

restauracja victoriaJak pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych wpisów, na Maltę polecieliśmy głownie po to, by jeść. I dobrze się do tego przygotowaliśmy. A że lista potraw do spróbowania była długa, ucieszyliśmy się gdy natrafiliśmy na miejsce o nazwie Restauracja Victoria w pobliskiej Bugibba.

.

Restauracja Victoria – Witamy

Restauracja Victoria w swojej karcie, oprócz wszechobecnej pizzy i burgerów oferuje też coś, wobec czego nie potrafiliśmy przejść obojętnie. Mianowicie tzw. Maltese set menu. Jest to zestaw dań, który w całości składa się z samych maltańśkich przysmaków. Dokładnie takich samych jak te, które skrupulatnie ładniejsza połowa tego bloga wypisała na naszej wyjazdowej liście. Zabawne, że kilka wieczorów wcześniej zignorowaliśmy to miejsce, odstraszeni ilością włoskich i amerykańśkich przysmaków. Bo ten maltański fragment w menu jakoś nam umknął. Tego dnia postanowiliśmy jendak zawitać do Victorii. Usiedliśmy na zewnątrz, wśród innych obiadujących w Victorii ludzi, którzy namiętnie pochłaniali swoje pizze i burgery z frytkami i czekaliśmy na kelnera. A gdy wreszcie się pojawił, zamówiliśmy nasze zestawy oraz butelkę czerwonego, lokalnego wina – Citadella. Ono również znajdowało się na naszej liście, w sekcji napoje, gdzieś pomiędzy lokalnym piwem Cisk a brytyjskim napotem Kinnie. Wino z miejsca nam posmakowało. Mimo że czerwone, nie było ani ciężkie w smaku, ani wodniste. A zapach obiecywał dokładnie to, co potem czuł język. I tak zaczęła się nasza maltańśka kulinarna przygoda.

Przystawka

restauracja victoriaW zestawach, które zamówiliśmy na przystawkę mieliśmy do wyboru: półmisek maltańskich przekąsek, zupę aljotta oraz makaron tagiatelle z sosem z królika. Szybko doszliśmy do wniosku, że o kompozycji naszych zestawów decyduje ładniejsza połowa tego bloga, jako ta bardzej rozeznana w temacie, bowiem silniejsza połowa była bardziej od zwiedzania i muzeów. Tak podzieliliśmy się przed wyjazdem i tego podziału postanowiliśmy się trzymać. Dlatego dla silniejszego ładniejsza wybrała makaron z królikiem, a dla siebie zupę rybną z pomidorami. Jednak gdy po chwili kelner przyniósł nasze przystawki, zatkało nas. Wielkość porcji była przerażająca, a przypominamy że byliśmy dopiero na początku naszej kulinarnej przygody w miejscu Restauracja Victoria. Zupa jak się później okazało, była jedną z lepszych jakie jedliśmy na wyspie. Dobrze doprawiona, mocno rybna, a pomidorowy posmak fajnie dopełniał całości. Z kolei makaron był maltańaką klasyką, co też zrozumieliśmy dopiero kilka dni później. Bowiem okazało się, że zielony groszek i marchewka królują prawie w każdym maltańskim daniu: od zup, po gulasze i sosy. Całość smaczna i szybko podana. 

Danie główne

Jako dania główne do wyboru mieliśmy: bragioli, stuffat Tal-Fenek oraz lokalną rybę w sosie z pomidorów i kaparów. Bragioli to wolno gotowana w winie wołowina, zawinięta w boczek i nadziewana jajkiem na twardo. I to właśnie danie zostało zamówione dla silniejszego. Z kolei stuffat Tal-Fenek to gulasz z królika, na który tego dnia zedycowała się ładniejsza. Obydwa dania przyniesiono nam w tempie ekspresowym. Nie mieliśmy więc szans odetchnąć po sutych przystawkach. Gulasz ładnej zasmakował. Nigdy wcześniej nie jadła królik, więc podeszła do tego dania z dużą dozą ciekawości. Mięso królika zaskoczyło ją w smaku swoją deikatnością i kruchością. Całość ugotowana w sosie pomidorowym, z dużą ilością groszku i marchweki. Z kolei wołowina silniejszego nie przypadła mu do gustu. Według niego była zbyt sucha. Z dodatków, które towarzyszyły obydwu daniom najbardziej zasmakowały nam grilowane warzywa (bakłażan, cebula, marchewka). I pieczone ziemniaki, posypane czyść, co smakowało jak lukrecja.

Deser

Na koniec, mocno przejedzeni, bo trzeba przyznać, że porcje w Restauracji Victoria są olbrzymie, zabraliśmy się za kawę i pistacjowy deser. Zmrożony, warstwowy, niesłodki co odkryliśmy z ulką. No i Bajtrę, likier z opuncji figowej, w sam raz na przejedzony żołądek. Reasumując: jeżeli chcecie w jednym miejscu doświadczyć maltańśkich smaków, to Restauracja Victoria jest miejscem dla was. Radzimy tylko udać się tam na czczo.

Restauracja Victoria
Bay Square, Bugibba, Malta
www.victoria.com.mt

Dodaj komentarz