Nietypowe święta kulinarne: Międzynarodowy Dzień Szpinaku

Uprawiany w dawnej Persji, sprowadzony do Eruropy w XIV wieku, z biegiem lat na całym świecie zyskał tyle samo sympatyków co wrogów. Przez jednych zapamiętany jako trauma wyniesiona z przedszkolnych stołówek, przez innych jako przysmak dzielnego marynarza Popeye-a. Dziś obchodzi swoje święto. Nietypowe święta kulinarne: Międzynarodowy Dzień Szpinaku.

Właściwości szpinaku

  • Właściwości – chroni przed miażdżycą, ma właściowości antynowotworowe,
  • Witaminy i minerały – zawieraja luteinę i beta-karoten, sole mineralne, witaminy C, K1, A, potas, żelazo i magnez oraz kwas foliowy,
  • Kalorie – raptem 17 kcal/100 gram.

Co ciekawe w XIX wieku, na skutek błedu przy przepisywaniu wyników prowadzonych o szpinaku badań rozeszło się, że zawiera on tyle samo żelaza co czerwone mięso. Informację tę sprostowano dopiero w latach 70 XX wieku. I chociaż tak naprawdę wchłanialność żelaza ze szpinaku wynosi raptem 1%, warto włączyć go do swojej diety ze względu na całą masę innych dobrych witamin i minerałów.

Nasze przepisy ze szpinakiem – Nietypowe święta kulinarne: Międzynarodowy Dzień Szpinaku

Lubimy szpinak, zwłaszcza ten świeży, liściasty, często więc dodajemy go do różnych dań. Poniżej zebraliśmy wszystkie publikowane wcześniej na naszym blogu przepisy z tym właśnie składnikiem. Znajdziecie wśród pomysły na śniadania, nich zupy, dania główne a nawet domowe pieczywo.

Inne nietypowe święta kulinarne w marcu:

25 – Międzynarodowy Dzień Gofra
26 – Międzynarodowy Dzień Szpinaku
30 – Światowy Dzień Muffinka
31 – Światowy Dzień Budyniu

Nietypowe święta kulinarne: Międzynarodowy Dzień Szpinaku – źródła: medonet.pl, salaterka.pl.

Więcej o nas tu: klik. I na naszym Instagramie

Dodaj komentarz