Pizza na spodzie z fasoli

Pizza na spodzie z fasoli

W poprzednim wpisie – Sezonowe warzywa i owoce: styczeń – pisaliśmy o dobrych właściwościach fasoli, to zainspirowało nas do poeksperymentowania z klasykiem jakim jest pizza. I tak powstała nasza pizza na spodzie z fasoli.

Przygotowanie spodu do pizzy z fasoli

Puszkę fasoli czerwonej i białej odsączcie z zalewy i zblendujcie na jednolitą masę. Dodajcie do niej szczyptę soli, płaską łyżeczkę sody oczyszczonej oraz pół płaskiej łyżeczki suszonego rozmarynu. Wymieszajcie. Z powstałej masy uformujcie trzy kule, po czym rozpłaszczcie je na papierze do pieczenia, tak by przypominały placki do pizzy. Pieczcie je 15 minut, w 200 stopniach, z termoobiegiem.

Przygotowanie domowego sosu pomidorowego do pizzy

Na patelni zesmażcie jedną dużą cebulę pokrojoną w kostkę. Następnie dodajcie do niej starty na tarce ząbek czosnku. Całość doprawcie solą i pieprzem. Na koniec dodajcie pokrojone w kostkę dwa duże pomidory. Całość smażcie do zredukowania się soku z pomidorów. Przyprawcie sos suszonym oregano i bazylią (po płaskiej łyżeczce każdego).

Przygotowanie dodatków do pizzy

100 gram sera Cheddar zetrzyjcie na dużych oczkach.

Na patelni zesmażcie 125 gram wędzonego boczku razem z 4 dużymi pieczarkami pokrojonymi w cieńkie plasterki. Przyprawcie pieprzem (soli nie trzeba, bo ser i boczek są już wystarczająco słone).

Pieczenie pizzy

Po 15 minutach wyciągnijcie placki z piekarnika, nałóżcie na nie najpierw domowy sos pomidorowy. Następnie zesmażony boczek z pieczarkami, a na koniec starty ser Cheddar.

Wstawcie pizze z powrotem do piekarnika i pieczcie jeszcze 10 minut, w 180 stopniach, z termoobiegiem.

Pizza na spodzie z fasoli
Pizza na spodzie z fasoli

Lista zakupów – pizza na spodzie z fasoli

Spód do pizzy:
1 puszka fasoli czerwonej (400 gram w zalewie, 240 gram po odsączeniu)
1 puszka fasoli białej (400 gram w zalewie, 240 gram po odsączeniu)
płaska łyżeczka sody oczyszczonej
pół płaskiej łyżeczki suszonego rozmarynu
szczypta soli
Sos pomidorowy do pizzy:
2 pomidory
1 ząbek czosnku
1 duża cebula
sól, pieprz, płaska łyżeczka suszonej bazylii i oregano
Dodatki:
125 gram boczku wędzonego
100 gram sera Cheddar

4 duże pieczarki
Rada: ponieważ spód na pizzę z fasoli nie jest tak zwarty jak spód z ciasta drożdżowego, przez co kruszy się po upieczeniu, lepiej zrobić kilka mniejszych pizz niż jedną dużą, którą potem ciężko będzie przełożyć z blachy na talerze.

Pizza na spodzie z fasoli
Pizza na spodzie z fasoli

Więcej o nas tu: klik. I na naszym Instagramie

Dodaj komentarz