Po Amerykach przyszedł czas zajrzeć do Australii, Afryki a nawet na Antarktydę. Sprawdzimy jak tutaj lokalsi obchodzą Boże Narodzenie, z kolei w następnym wpisie opowiemy Wam co jadają na Wigilię. Kontynuujemy więc naszą opowieść Boże Narodzenie na świecie – Australia, Afryka, Antarktyda!
Australia i Nowa Zelandia – Boże Narodzenie na świecie – Australia, Afryka, Antarktyda
W Australii i Nowej Zelandii Święta Bożego Narodzenia zbiegają się ze szkolnymi wakacjami, a te trwają tu od połowy grudnia aż do lutego.
Australia
Z okazji świąt mieszkańcy Australii dekorują swoje domy i posesje światełkami, choinkami oraz roślinkami takimi jak Christmas Bush oraz Gwiazdą Betlejemską. Po czym następuje seria sąsiedzkich konkursów na najładniej udekorowany dom. Dodatkowo w różnych miastach odbywają się różnego rodzaju konkursy, festyny i parady oraz nabożeństwa połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Biorą w nich udział również australijskie gwiazdy, a koncerty te transmitowane są w australijskiej telewizji. Z kolei drugi dzień świąt to czas spotkań z przyjaciółmi i wspólnego grilowania na plaży. Jest to również dzień w którym odbywa się wyścig jachtów z Sydney do Tasmanii. A Mikołaj? Po dotarciu do Australii podobno przesiada się z reniferów na kangury oraz przebiera się w coś lżejszego. Dzieci zostawiają mu poczęstunek w postaci ciasteczek i… szklanki zimnęgo piwa, oczywiście bezalkoholowego!
Nowa Zelandia
W Nowej Zelandii Boże Narodzenie spędza się na plaży lub przy grillu, na którym grilluje się świeże owoce morza. Choinkę zastępuje tu drzewko z rodziny mirowatych, które w grudniu kwitnie na czerwono. Mikołaj zakłada sandały zwane jandale, które są też popularnym prezentem gwiazdkowym, a dzieci goszczą go zimnym piwem i ananasem.
Antarktyda – Boże Narodzenie na świecie – Australia, Afryka, Antarktyda
Ludzie, którzy spędzają Święta Bożego Narodzenia na Antarktydzie to głównie naukowcy i turyści. I jedni i drudzy są tu tylko na chwilę i w konkretnym celu. Nie ma tu też telewizji ani gazet, czy sklepów które nakręcałyby przedświąteczną gorączkę. W bazach naukowych kucharze przygotowując posiłek postarają się jednak, by był on bardziej odświętny, a wieczorem wszystkich czeka świąteczna impreza. A ci, którzy pomyśleli o tym z dużym wyprzedzeniem, będą mogli wymienić się prezentami – o ile wcześniej przywieźli je ze sobą ze swojego kraju. Wyjątkowym w Bożym Narodzeniu na Antarktydzie jest to, że następuje ono zaledwie kilka dni po najdłuższym dniu na półkuli południowej i jest obchodzone przy 24-godzinnym świetle dziennym.
Afryka – Boże Narodzenie na świecie – Australia, Afryka, Antarktyda
Nie wszystkie kraje w Afryce obchodzą Święta Bożego Narodzenia, te które go nie celebrują to m.in. Algeria, Libia, Mauretania, Somalia, Tunezja, Maroko i Mauretania. Jest też kilka krajów, o których nie udało nam się znaleźć żadnych wartościowych informacji np. Komory, Gabon, Kongo, Malavi, Mozambik, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Na szczęście lista tych, które obchodzą Boże Narodzenie jest długa, zapraszamy więc do lektury z której dowiecie się m.in. w którym kraju Święty Mikołaj jeździ Land Roverem albo wozem strażackim, gdzie ojciec rodziny przed świętami musi zabić owcę a gdzie domy przyozdabia się gałęziami drzewa cierniowego.
Angola
Ponad połowa populacji Angolii to katolicy, dlatego Boże Narodzenie cieszy się tu tak dużą popularnością. W czasie świąt ludzie udają się do kościoła, uczestniczą w pasterce, a bożonarodzeniowa msza transmitowana jest w krajowej telewizji. Kolację wigilijną je się dopiero po mszy, a bliscy w tym czasie odwiedzają się nawazjem. Na wsiach, w ramach przygotowywania się do świąt ludzie, na długo przed Bożym Narodzeniem, zaczynają hodować zwięrzęta by mieć potem z czego przygotować świąteczną kolację. Wielu też oszczędza przez cały rok, by w święta móc pozwolić sobie na bardziej wykwintne, świąteczne przysmaki. Domy ozdabia się tu szopkami zwanymi presépio. A zwyczaj ubierania choinki i obdarowywania się prezentami zyskuje na popularności jedynie w miastach, na wsiach pozostaje nadal nieznany.
Benin
Zamiast kolędników, w Benin po domach krąży Kaletas – bożonarodzeniowy duch voodoo. Przeszły ciary po plecach, co? Kaletas chodzi w towarzystwie grupy chłopców w wieku od 7 do 12 lat, którzy przygrywają mu na bębnach, a duch (chłopiec ubrany w spódniczkę z trawy i z maską zasłaniąjącą twarz), tańczyć i prosi gospodarzy o cukierki i pieniądze. Święty Mikołaj zwany Papa Noel, odwiedza dzieci w Benin na kilka dni przed świętami, a samo Boże Narodzenie, jak wszędzie na świecie, to głównie czas spotkań z rodziną i bliskimi.
Botswana
W Wigilię ludzie udają się do kościoła posłuchać śpiewu chóru. W niektórych domach ustawia się choinkę, chociaż jest to mało popularny zwyczaj. Większą popularnością cieszy się natomiast wręczanie sobie prezentów, które na ogół są prezentami własnej roboty a nie kupne, bo na te ostatnie mogą pozwolić sobie jedynie zamożne rodziny. Okres świąt w Bostwanie, to czas spędzony na odwiedzaniu bliskich i wspólnym śpiewaniu kolęd.
Burkina Faso
W Burkina Faso Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia i nie chodzi w nim o dekoracje czy prezenty, ale o dobre jedzenie. W tym dniu, dzieci w wioskach od rana lepią szopki z gliny, słomy i wody. Z kolei po mszy ludzie spotykają się by wspólnie bawić się, tańczyć i celebrować święta.
Burundi
90% populacji Burindii stanowią chrześcijanie, a Boże Narodzenie przypada tu w porze deszczowej i jest najważniejszym świętem w kraju. O północy rodziny zasiadają do wigilijnej kolacji, a następnego dnia udają się na mszę do kościoła by posłuchac śpiewu chóru. Również tu, w Burundii, jest to czas spędzany z rodziną i bliskimi.
Czad
Nie ma tu choinek ani domów ubranych w świecące lampki, bliscy nie obdarowują się prezentami, a chrześcinajnie stanowią mniejszość. Ale ci, którzy obchodzą w Czadzie Święta Bożego Narodzenia, na pierwszym miejscu stawiają czas spędzony z rodziną i to dla nich w święta jest najważniejsze.
Demokratyczna Republika Konga
Również tu większą wagę przywiązuje się do aspektu religijnego Świąt Bożego Narodzenia, niż prezentów czy świecidełek. W Wigilię w kościołach odbywają się chóralne koncerty oraz wystawiane są jasełka, które zaczynają się wieczorem, a kończą po północy. Następnego dnia kolejna msza rozpoczyna się już o 9 rano, po niej ludzie na ogół wracają do domów i odypiają jasełka, by 26 grudnia wrócić już do pracy. W języku lingala Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to Mbotama Malamu.
Dżibuti
Boże Narodzenie obchodzi się tu 25 grudnia i jest ono obchodzone na bogato, mimo że chrześcijanie stanowią mniejszość. Kościoły dekorowane są lampkami i świecami, a z ich środka dobiega śpiew chóru. O północy odbywa się pasterka.
Egipt
W Egipcie, tak jak w Etiopii, Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia. Na miesiąc przed nim, wierni co sobotę zbierają się w kościele by śpiewać pieśni pochwalne, a od 25 listopada do 6 stycznia poszczą, odmawiając sobie mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W Wigilię, obchodzoną 6 stycznia, wierni idą na mszę, która trwa od godziny 22 do północy. Podczas niej spotykają się też z bliskimi, a po jej zakończeniu, wracają do domu, gdzie zasiadają do uroczystej kolacji. Wiele ludzi obchodzi Boże Narodzenie w Egipcie na sposób świecki, kupując choinkę, przystrajając domy. Dekorowane są również parki i ulice. Egipski Święty Mikołaj to Baba Noël, który wchodzi do domów przez okno i zostawia w nim prezenty. Po arabsku Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to Eid Milad Majid (chwalebna uczta narodzin).
Erytrea
W Erytrei obchodzi się dwa Boże Narodzenia, i to zaledwie w przeciągu 2 tygodni! Pierwsze przypada 25 grudnia, drugie 7 stycznia. Na wsiach i w miastach ojcowie rodzin zabijają zwierzęta – kozy, owce, kury – by matki mogły przygotować z nich świąteczne dania. W Boże Narodzenie ludzie zakładają tradycyjne stroje i udają się do kościoła. Co ciekawe, podczas mszy kobiety i mężczyźni siedzą osobno. Msza prowadzona jest przez księdza i jego pięciu pomocników, w języku geez, przy akompaniamencie bębnów i śpiewie chóru Jareda. Po mszy ludzie wracają do domów, gdzie ojcowie sączą piwo a kobiety nakrywają do stołu. Modlitwę przed posiłkiem odmawia najstarszy członek rodziny. Jeżeli w pobliżu mieszka uboższa rodzina, której nie stać na zabicie zwierzęcia na święta, obowiązkiem bogatszej jest im pomóc. Po posiłku mężczyźni udają się na spacer, by odwiedzić swoich znajomych i napić się piwa lub likieru ze sfermentowanego miodu (Swa, Myies). W święta dzieci dostają nowe ubrania i buty. Z kolei udekorowane choinki, lampki i możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze Świętym Mikołajem są domeną dużych miast. Czasem rodzice lub starsze rodzeństwo zabiera maluchy ze wsi do miasta, by pokazać im ten inny świat.
Suazi
Boże Narodzenie obchodzi się tu 25 grudnia, jest to czas spędzony z bliskimi. Rozpoczyna się on pasterką, a po powrocie do domu ludzie zasiadają do wspólnego posiłku. Następnie dzieci otwierają prezenty i śpiewają kolędy.
Etiopia
W Etiopii Boże Narodzenie obchodzi się 7 stycznia. Wielu wiernych, tak jak i w Egipcie, przestrzega postu zwanego Postem Proroków, a który rozpoczyna się 25 listopada. W Wigilię ludzie udają się do kościoła, gdzie uczestniczą w mszy która zaczyna się o godzinie 18:00 i kończy o 3:00 nad ranem w Boże Narodzenie. Przed wejściem do kościoła każdy otrzymuje świecę, po czym musi obejść go trzy razy, mężczyźni osobno, kobiety osobno. W Etiopii nie ma zwyczaju obdarowywania się gwiazdkowymi prezentami, chyba że chodzi o dzieci, ale wtedy prezentem będzie ubranie a nie np. zabawki. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia w języku amharskim to Melikam Gena.
Gambia
Mimo że raptem 10% społeczeństwa to chrześcijanie, obchody Bożego Narodzenia zaczynają się tu na kilka dni przed świętami i trwają jeszcze kilka kolejnych dni po nim. W tym okresie w Gambii odbywa się mnóstwo parad, maskarad, pokazów tanecznych i akrobatycznych oraz koncertów. W miastach dekoruje się kurorty, hotele, ustawiając w nich choinki i wieszając lampki.
Ghana
W Ghanie Boże Narodzenie trwa od 20 grudnia aż do pierwszego tygodnia stycznia i zbiega sę ze zbiorami ziaren kakao. W okresie tym wielu ludzi podróżuje by z okazji świąt odwiedzić swoich bliskich. W Wigilię rodziny zakładają tradycyjne stroje i idą do kościoła na mszę, której towarzyszą taniec, gra na bębnach i śpiew chóru. Z kolei dzieci występują w jasełkach. Po nabożeństwie ludzie wracają do domów by wymienić się prezentami. Podczas świąt w domach kultury, parkach i hotelach organizowane są liczne imprezy dla dzieci i dorosłych.
Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa
Gwinea Równikowa jest rzymsko-katolicka, więc Boże Narodzenie jest tu obchodzone 25 grudnia. W tym dniu rodziny spotykają się ze sobą by wspólnie świętować, jeść i wymieniać się prezentami. Domy dekoruje się tu światełkami oraz innymi, prostymi dekoracjami.
Kamerun
W Kamerunie Boże Narodzenie zbiega się z porą żniw kawy i orzeszków ziemnych. Mimo to, z okazji świąt ludzie stroją się, dekorują swoje domy i znajdują czas by uczestniczyć w mszy.
Kenia
Boże Narodzenie w Kenii to jedyny czas, kiedy wielkie rodziny mogą się wreszcie spotkać i poprzebywać trochę ze sobą. Domy i kościoły ozdabia się tu kolorowymi balonami, tasiemkami, różnymi dekoracjami z papieru oraz kwiatami. Z kolei przed sklepami można natrafić na sztuczy śnieg, a w niektórych domach na choinkę cypryjską. W sklepach urzęduje też Mikołaj, który w Kenii nie podróżuje zaprzęgiem reniferów a… Land Roverem, wielbłądem albo rowerem. O północy ludzie udają się na pasterkę, podczas której śpiewa się kolędy i oglądają jasełka. A po powrocie do domu zaczynają świętować, co może potrwać nawet do rana. Jeśli chodzi o prezenty, to przyjmują one formę drobnych upominków, na ogół zapewnianych przez organizacje misyjne. W Kenii Boże Narodzenie trwa do 26 grudnia. W języku suahili Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to Heri ya Krismasi.
Lesotho
Wiele osób pochodzących z Lesotho na codzień mieszka, pacuje lub uczy się w RPA, Święta Bożego Narodzenia zaczynają się więc od powrotu do rodzinnego domu. W Wigilię rodziny idą do kościoła, gdzie od godziny 22 do 4 a nawet 5 nad ranem wszyscy wspólnie modlą się, śpiewają, czytają Biblię i świętują narodziny Jezusa. Następnie wracają do domów, gdzie przygototowywany jest posiłek, na który schodzą się również ludzie z wioski. A potem idzie się jeść i pić do innych. Dzieci w święta jako prezent dostają dwa komplety ubrań, które zakładają odpowiednio w pierwszy i drugi dzień świąt. Z okazji świąt również do domów kupuje się nową zastawę i tekstylia.
Liberia
80% ludności Liberi stanowią chrześcijanie. A bogaci dzielą się z biednymi – tak jak nakazuje chrześcijaństwo. Mieszkańcy Liberii dekorują swoje domy, obdarowują się prezentami, śpiewają kolędy, a o północy idą na pasterkę. Ciekawostką jest Old Man Beggar, pomocnik Świętego Mikołaja, który podczas świąt wystawia przedstawienie, satyrę o chciwości, której przedmiotem często może być ktoś z otoczenia, kto np. nie pomógł biedniejszemu od siebie.
Madagaskar
Mimo że nie występują na Madagaskarze, mieszkańcy wyspy chętnie dekorują swoje domy ostrokrzewem, śniegiem i rudzikiem. Popularne są tu też poinsecje, które są godłem Madagaskaru. Święty Mikołaj nazywa się Dadabe Noely, ale prezenty są raczej symboliczne. Msza w kościele rozpoczyna się o godzinie 17 i trwa do północy. Podczas niej, wierni śpiewają piosenki i odgrywają przedstawienia, a po zakończonym nabożeństwie wszyscy dostają słodycze. Ludzie witają się słowami Arahaba tratry ny Noely, czyli Wesołych Świąt. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku po magalgaskiemu to Mirary Krismasy sambatra sy Taona vaovao tonga lafatra ho anao.
Mali
Uroczystości religijne w Mali rozpoczynają się w Wigilię Bożego Narodzenia całonocnym nabożeństwem. Przed świętami, dzieci uczą się Bibli na pamięć, by podczas mszy recytować jej wersety na głos. Z kolei w drugim dniu świąt odbywa się Chrzest, podczas którego wierni deklarują że podążają za Jezusem i zanurzają się w wodzie. Po świętach różne grupy kościelne kolędują po okolicy, za co otrzymują drobne kwoty pieniędzy. W Mali nie ma zwyczaju obdarowywania się prezentami z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Mauritius
W Wigilię wstawia się do domów choinki, naturalne takie jak sosna czy świerk albo sztuczne, a w radiu i telewizji lecą kolędy. W zależności od grupy etnicznej, rodziny spędzają święta albo na przedświątecznym szaleństwie zakupowym, albo w kościele, albo przy grillu. Prezenty gwiazdkowe przynosi Święty Mikoła, który umieszcza je pod choinką, ale wręczane są one jedynie dzieciom, dorośli nie obdarowują się podczas świąt. Prezenty otwiera się w bożonarodzeniowy poranek, a spotkania rodzinne odbywają się u dziadków lub na plaży.
Namibia
Ponieważ Namibia była kiedyś kolonią niemiecką, wiele bożonarodzeniowych tradycji pochodzi właśnie z tego kraju. Boże Narodzenie rozpoczyna się Adwentem, podczas którego pali się w domach elektrycze świece (na woskowe jest tu za ciepło). 6 grudnia do dzieci przychodzi Święty Mikołaj, a w dużych miastach zapala się na ulicach świąteczne lampki. Do dekoracji wykorzystuje się tu nie tylko znane nam symbole świąteczne, ale też np. wizerunki słoni. W domach ludzie ustawiają gałęzie drzewa cierniowego. Niektórzy zamiast tego, wolą sprowadzać sosony z RPA, które dekoruje się w Wigilię.
Nigeria
W Nigerii Święta Boże Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, rodziny na codzień mieszkające w miastach wracają więc do swoich rodzinnych wiosek by odwiedzić dziadków i krewnych. Z tej okazji też, w Wigilię urządza się małe, świąteczne przyjęcia, a do domów wstawia się sztuczne choinki. Następnego dnia Nigeryjczycy udają się na mszę, dzieci strzelają petardami a kościelny chór kolęduje od domu do domu. Rodziny wymieniają się prezentami, popularny jest też zwyczaj wysyłanie kartek świątecznych. W Hausa Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to barka dà Kirsìmatì, na Jorubie to E ku odun, e ku iye’dun, w Fulani – Jabbama be salla Kirismati, w Igbo – E keresimesi Oma, na Ibibio – Idara ukapade isua, w Edo – Iselogbe.
Republika Południowej Afryki
Popularnym zwyczajem podczas Świąt Bożego Narodzenia w RPA jest kolędowanie. Domy przyozdabia się choinkami, a dzieci wieszają skarpety dla Świętego Mikołaja zwanego Sinterklaas (St Nicholas) oraz Kersvader. Z kolei w Boże Narodzenie ludzie idą do kościoła na poranną mszę, popularny jest też tu tzw. Boxing Day podczas któego rodziny spędzają czas poza domem. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to Geseënde Kersfees, w zuluskim – UKhisimusi omuhle, w Sesotho- Le be le keresemese e monate, a w Xhosa – Krismesi emnandi.
Rwanda
Boże Narodzenie dla Rwandyjczyków to czas modlitwy i relaksu. Popularnym zwyczajem jest też udzielanie ślubów w tym właśnie okresie. W Kigali, stolicy Rwandy na chodnikach ustawia się udekorowane choinki, po których ludzie zmierzają do kościoła, aby tam modlić się i śpiewać pieśni.
Senegal
To tu znajduje się nawiększy w Afryce Zachodniej meczet, i to tu 95% społeczeństwa to muzłumanie. A mimo to, co roku ulice miast i sklepy wypełniają się bożonarodzeniowymi dekoracjami a na targach można zaopatrzyć się w choinkę.
Seszele
Przygotowania do Bożego Narodzenia rozpoczynają się już w listopadzie, Adwentem. O północy w Wigilię ludzie idą na pasterkę, i uczestniczą w kolejnej mszy następnego ranka. Niektórzy w święta odwiedzają też groby bliskich. Domy, sklepy i ulice dekoruje się lampkami, a żywe choinki ustępują miejsca sztucznym, pod którymi Święty Mikołaj zostawia prezenty, popularność zyskują tu też skarpety.
Sierra Leone
Boże Narodzenie w Sierra Leone to radosny czas. Na święta do domu zjeżdzają się wszyscy, nawet ci na co dzień mieszkający za granicą. W Wigilię ludzie udają się na trzy godzinną mszę do kościoła. Również tu odbywa się Boxing Day, podczas którego wszyscy, wystrojeni w najlepsze ubrania, jadą na plażę by urządzić sobie świąteczny piknik podczas którego dzielą się ze sobą przywiezionym jedzeniem, słuchają muzyki i grają w gry.
Sudan Południowy
Święta Bożego Narodzenia odbywają się tu bez choinki, Świętego Mikołaja i prezentów. Zamiast tego ludzie skupiają się na modlitwie, uczestniczą w mszach podczas których czyta się Biblię i śpiewa religijne pieśni przy akompaniamencie bębnów, oraz cieszą się ze świątecznego posiłku w gronie bliskich. Dodatkowo, obchodom świąt towarzyszą różnego rodzaju imprezy taneczne,
Tanzania
Boże Narodzenie w Tanzanii obchodzone jest 25 grudnia, i zaczyna się mszą, po której ludzie wracają do domów na świąteczny posiłek. Po nim następuje wymiana prezentów, a te często robione są ręcznie własnym nakładem pracy i środków. W dużych miastach kościoły, sklepy i ulice dekoruje się lampkami, świecami, choinkami i sztucznymi kwiatami.
Uganda
Boże Narodzenie nazywa się Sekukkulu i obchodzi się je 25 grudnia. W Wigilię ludzie idą do kościoła na mszę, a te udekorowane są lampkami. Po mszy następuje wielka uczta po czym ludzie udają się na różnego rodzaju uroczystości oragnizowane w okolicy przez kościoły np. jasełka.
Zambia
Z okazji Świąt Bożego narodzenia w Zambii w kościołach ustawia się szopkę oraz wystawia jasełka. Dodatkowo, tuż przed świętami ludzie organizują wspólne kolędowanie. W Boże Narodzenie dzieci przynoszą do kościoła prezenty, które później przekazywane są maluchom które np. leżą w szpitalu lub których rodziny nie stać na kupno prezentów. Po mszy osobno dorośli, osobno dzieci udają się na świąteczne przyjęcia.
Zimbabwe
Boże Narodzenie rozpoczyna się od mszy, podczas której śpiewa się kolędy, i po której ludzie urządzają przyjęcia i odwiedzają się w swoich domach by zjeść wspólnie posiłek i wymienić się prezentami. Przed domami ustawia sie sprzęt grający, i puszcza z niego kolędy, pop oraz afrykańskie szlagiery. Każdy tego dnia jest wystrojony, tym bardziej że najpopularniejszym prezentem gwiazdkowym w Zimbabwe są właśnie ubrania. W domach dekoruje się tylko jeden pokój i na ogół robi się to bluszczem, niektórzy wstawiają do niego też choinkę. Popularnym zwyczajem jest też wysyłanie kartek bożonarodzeniowych. W dużych miastach Święty Mikołaj odwiedza duże sklepy przyjeżdżając wozem strażackim, a ulice iskrzą się świątecznymi lampkami.
No to gdzie chcielibyście w tym roku spędzić Gwiazdkę?
Boże Narodzenie na świecie – Australia, Afryka, Antarktyda – źródła: www.countryliving.com, www.whychristmas.com/cultures, coolantarctica.com, theweek.co.uk, katieinbenin.wordpress.com, mljadoptions.com, africasouth.churchofjesuschrist.org, africawanderlust.com, mapsofworld.com, madote.com, santas.net, iexplore.com, afrotourism.com, kouamo.com, lesotho-blanketwrap.com, thedouglasreview.com, theweek.co.uk, indian-ocean.com, thekitchn.com, globalhandmadehope.com, voanews.com, seychellesnewsagency.com, recipesfromapantry.com, encyclopedia2.thefreedictionary.com, africasafari.co.uk, africasouth.churchofjesuschrist.org.
Więcej naszych przepisów znajdziecie tu: klik. I na naszym Instagramie.