Boże Narodzenie na świecie - Ameryki

Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Zastanawialiście się kiedyś, jak Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w innych krajach? Jak świętują mieszkańcy Gwatemali, a co celebruje się w Belize? W tym wpisie postaramy się zaspokoić Waszą ciekawość. Dowiecie się z niego m.in. gdzie stanął anioł, w całości zrobiony ze szklanych butelek, gdzie w ramach świątecznych przygotowań odmalowuje się domy, a gdzie w Nowy Rok pali się kukły przedstawiające polityków! Boże Narodzenie na świecie – Ameryki czas start!

Ameryka Północna – Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

To co łączy kraje Ameryki Północnej to przede wszystkim różnorodność tradycji bożonarodzeniowych, których korzenie mają swój początek w Europie. Stąd biorą się różnice np. w czasie otwierania prezentów, ale widać też cechy wspólne, takie jak wieszanie skarpet przy kominku, ozdabianie domów lampkami czy pieczenie bożonarodzeniowych ciasteczek.

Kanada

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

W tym kraju, ze względu na jego różnorodność kulturową, istnieje wiele tradycji bożonarodzeniowych, a mają one swoje korzenie m.in. we Francji, Anglii, Niemczech, Norwegii itd. Zaczynamy więc naszą opowieść – Boże Narodzenie na świecie – Ameryki – od Kanady.

Prezenty pod choinką zostawia Mikołaj, zwany Père Noel, w czasie w którym ludzie uczestniczą w pasterce. Część Kanadyjczyków otwiera je już w Wigilię, inni otwierają wtedy tylko jeden z nich, a resztę dopiero w Boże Narodzenie. Swoje domy dekorują lampkami, a przy kominku wieszają świąteczne skarpety. Z kolei w salonie ustawiają jodłowe lub sosnowe choinki, które uprawia się tu w Nowej Szkocji, i skąd ta największa i najlepsza jodła co roku wysyłana jest do Bostonu w Stanach Zjednoczonych. Ten zwyczaj to forma podziękowania Bostończykom za pomoc udzieloną po wybuchu 6 grudnia 1917 roku w mieście Halifax (jego siłę dziś określa się jako 1/5 siły wybuchu bomby atomowej, więcej o tym wypadku przeczytacie tu: klik). Ale wróćmy do świąt.

Kanadyjczycy wierzą, że ich kraj, uwaga, wait for it!… jest domem Świętego Mikołaja! No to Laponia się wq…i! Od 1913 roku w Toronto odbywa się najstarsza i największa parada Świętego Mikołaja, transmitowana przez telewizje na całym świecie. Z kolei z dala od błysków fleszy, Kanadyjczycy w domowym zaciszu organizują rodzinne pieczenie ciastek. Do najpopularniejszych kształtów należą oczywiście piernikowy ludek (dla przyjaciół Ciastek) oraz domek z piernika. Na koniec wszyscy wymieniają się swoimi wypiekami i tak obdarowani wracają do swoich domów.

Dodatkowo, w niektórych prowincjach Kanady odbywa się eskimoski festiwal Sinck Tuck, podczas którego ludzie tańczą i obdarowują się prezentami. Z kolei w mniejszych miasteczkach i wsiach, między 26 grudnia a 6 stycznia odbywa się Mummering lub Jannying. To taka zabawa dla dorosłych, podczas której ludzie przebierają się i chodzą od domu do domu. Tam pytają gospodarzy o mumie (?!), częstują się kawałkiem ciasta i idą do kolejnego domostwa. Więcej o mummeringu poczytacie tu: klik. Kolejnym zwyczajem w Kanadzie jest też Belsnickeling, podczas którego ludzie przebierają się parodiując Mikołaja i również tu odwiedzają okoliczne domy, gdzie częstują się słodyczami. Z kolei w Labrador City odbywa się konkurs na najładniej przystrojony światełkami dom i lodową rzeźbę w ogrodzie. Tu nie trzeba się przebierać.

Stany Zjednoczone

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Podobnie jak Kanada, tak i Stany Zjednoczone ze względu na swoją wielokulturowość mają wiele tradycji bożonarodzeniowych, a mają one swoje korzenie m.in. we Francji, Anglii, Włoszech, Polsce itd.

W Stanach popularne jest robienie domków z piernika oraz ozdabianie choinki łańcuchami z popcornu. W Boże Narodzenie Amerykanie udają się na mszę do kościoła, by świętować narodzenie Jezusa. Wysyłają też kartki świąteczne i śpiewają kolędy. Dekorują swoje domy milionem światełek, posągami reniferów, bałwanków i Świętego Mikołaja, a przepych ten najlepiej widać w nowojorskim Rockefeller Center, gdzie znajduje się publiczne lodowisko i ogromna choinka.

Dzieci zostawiają dla Mikołaja talerzyk z ciasteczkami i szklankę mleka. Ciekawostkę stanowią całoroczne sklepy bożonarodzeniowe (Christmas Shops), popularne w Nowej Anglii. Z kolei w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych celebruje się zwyczaje podobne do tych świętowanych w Meksyku, takie jak np. luminarias czy farolitos. To nic innego jak papierowe worki wypełnione piaskiem, z wstawionymi do nich świecami, które zapala się w Wigilię i ustawia wzdłuż ścieżki, jako symbol drogi prowadzącej do miejsca pobytu Maryi i Józefa. Za to na południu Luizjany, w Wigilię rodziny zapalają ogniska wzdłuż rzeki Mississippi by tym sposobem pomóc Świętemu Mikołajowi (Papa Noel) odnaleźć drogę do domów dziecka.

Meksyk

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Początkiem grudnia odbywa się marsz religijny Las Posada, który odtwarza wędrówkę Maryi i Józefa, i który rozpoczyna Boże Narodzenie w Meksyku. A to trwa tu od 12 grudnia do 6 stycznia.

Od 16 grudnia aż do Wigilii, dzieci biorą udział łącznie w 9 procesjach (Posadas), w których odgrywają historię poszukiwania noclegu przez Józefa i Marię. Polega to na tym, że wybrane 9 Posadas dekoruje się mchem i latarenkami, a dzieci zachodzą do nich i pytają gospodarzy o nocleg. Po spotkaniu się z odmową, bo tak nakazuje tradycja, odchodzą. Każdej nocy inna Posada przejmuje rolę gospodarza, a gdy dzieci trafiają wreszcie do tej której gospodarz nie odmawia im gościny, urządzają w niej przyjęcie z fajerwerkami, grami i jedzeniem. W tym samym czasie odbywają się w Meksyku Pastorelas, małe przedstawienia, za pomocą których członkowie kościoła w zabawny sposób opowiadają bożonarodzeniową historię pasterzy szukających małego Jezusa. Dodatkowo, 28 grudnia w Meksyku obchodzi się Dzień Niewinnych Świętych (Los Santos Inocentes), podczas którego wspomina się dzieci zabite z rozkazu króla Heroda.

W Meksyku dużą popularnością cieszą się szopki (nacimiento), z naturalnej wielkości figurkami, a te przekazywane są w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Wykonane z gliny, oprócz postaci z Biblii mogą przedstawiać też zwykłych ludzi czy egzotyczne zwierzęta (np. kobietę robiącą tortillę, flaminga). Szopki pozostają nadal numerem jeden w Meksyku wśród bożonarodzeniowych dekoracji, tym samym spychając popularne w Stanach i Kanadzie choinki na dalszy plan.

W Wigilię, a dokładniej o północy rodziny udają się na mszę zwaną Misa de Gallo, po zakończeniu której wspólnie oglądają pokazy fajerwerków. W zależności od regionu, dzieci otrzymują prezenty albo 24 grudnia od świętego Mikołaja (Santo Clós), albo 6 stycznia od Trzech Króli (el Dia de los Reyes). Prezenty może też przynieść mały Jezus (El Niñito Dios).

Z ciekawostek, w styczniu 2001 roku, w Nuevo León stanął największy anioł na świecie, wykonany przez Sergio Rodriguez. Anioł miał ponad 5,5 metra wysokości i pół metra rozpiętości skrzydeł i w całości został wykonany ze 2 946 butelek po piwie.

Ameryka Środkowa – Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Wspólnym mianownikiem krajów Ameryki Środkowej jest przede wszystkim przewaga szopki nad choinką, większa ilość religijnych obrządków przed Świętami, msza o północy w Wigilię oraz fajerwerki.

Belize

Boże Narodzenie obchodzi się tu przez cały grudzień, a większość mieszkańców celebruje ten czas dekorując choinkę i czeka na odwiedziny Świętego Mikołaja. Jednak Belize może też pochwalić się kilkoma własnymi tradycjami, takimi jak np. Christmas Bram, czyli wspólne kolędowanie połączone z tańcami na ulicach miasta, Garifuna Jankunu Dance podczas którego tancerze Jankunu, ubrani w białe koszule z długim rękawem, spodnie z paskiem z muszelek i różowe maski, które są nawiązaniem do czasów niewolnictwa, przemierzają ulice miasta tańcząc. Z kolei Maya Deer Dance to występ wykonywany przez 24 tancerzy w kolorowych kostiumach. Każdy z nich przebrany jest za inną postać: jaguara, myśliwego, starą kobietę itd. Taniec ten, zwany tańcem jelenia, opowiada historę porwanej przez jaguara dziewczyny, którego ściga myśliwy. W Belize odbywa się też Las Posadas, podczas którego przez 9 dni, zaczynając od 16 grudnia, odtwarza się wedrówkę Maryi i Józefa do Betlejem.

Gwatemala

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

W Gwatemali żyje ponad 20 grup etnicznych, a każda z nich ma własne świąteczne tradycje. 7 grudnia o godz.18:00 odbywa się uroczystość zwana La Quema del Diablo, podczas której pali się wizerunek diabła. Następnego dnia, czyli 8 grudnia, obchodzone jest święto Niepokalanego Poczęcia. Przed świętami, rodziny wspólnie budują szopki zwane Belen albo Nacimiento, które kładzie się potem pod choinkę, a do ich ozdobienia używa się barwionych trocin. Wigilię Gwatemalczycy spędzają w rodzinnym gronie, jedzą wspólny posiłek, a o północy odpalają fajerwerki, odmawiają wspólnie modlitwę i otwierają prezenty.

Honduras

Boże Narodzenie to jedno z największych świąt w Hondurasie, a jego obchody rozpoczynają się już 16 grudnia. Również tu obchodzi się Las Posados, tym samym odtwarzając wędrówkę Maryi i Józef z Nazaretu, z tą różnicą że w Hondurasie robią to rodziny i przyjaciele, odwiedzając się i zostając u siebie na noc. 24 grudnia dzieci dostają prezenty, a są to głównie ubrania, czasem zabawki. O północy wszyscy oglądają pokaz fajerwerków.

Salwador

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Tutejsze Boże Narodzenie przypada na 24 i 25 grudnia, i jest ono jednym z najważniejszych świąt. Wiąże się z pokazami sztucznych ogni. Z kolei dzieci świętują na swój sposób, strzelając petardami zwanymi volcancitos i estrellitas. Po pokazach rodziny wracają do swoich domówi i wspólnie zasiadaja do kolacji, a dzieci czekają na odwiedziny Świętego Mikołaja. Domy dekoruje się choinkami i szopkami, a te ostatnie robione są ze słomy i trocin. Gdy dochodzi północ, rodziny zbierają się przy choince by złożyć sobie życzenia i otworzyć prezenty.

Nikaragua

W dniach poprzedzających Boże Narodzenie obchodzi się tu dwa święta na cześć Maryi – La Purisima oraz La Griteria, którym towarzyszą liczne parady na ulicach miast. Po nich, tak jak w Hondurasie i Belize, następuje Las Posados, tyle że tylko dwie osoby z danej społeczności przebierają się za Józefa i Maryję by przez 9 dni wędrować od domu do domu. Z kolei poczas Wigilii rodziny wspólnie zasiadają do uroczystego obiadu, podczas którego obdarowują się drobnymi prezentami (są to głównie owoce i cukierki), a o północy oglądają pokaz fajerwerków.

Kostaryka

Na Kostaryce Święta Bożego Narodzenia zbiegają się ze szkolnymi wakacjami. W tym czasie odbywa się wiele imprez i festiwali. Domy dekoruje się tu kwiatami, świątecznymi wiankami zrobionymi z cyprysów oraz gałązek z ziarnami kawy, a główną dekoracją domu jest szopka zwana Pasito albo Portal. Z kolei z zewnątrz domy i sklepy ozdabia się lampkami. Prezenty przynosi Jezus (Niño dios) albo Mikołaj (Colacho). W Wigilię rodziny najpierw idą na mszę zwaną Misa de Gallo, a dopiero po niej zasiadają do wspólnej wieczerzy. 26 grudnia odbywa się parada konna zwana Tope. A dzień później, tj 27 grudnia, ma miejsce karnawał połączony z wielką paradą.

Panama

Panamczycy zaczynają swoje przygotowania do świąt od odmalowania domu i kupienia do niego nowych przedmiotów (sic!). Wierzą, że dzięki temu zabiegowi Nowy Rok przyniesie upragnione zmiany. Dodatkowo, swoje domy dekorują lampkami, nie może w nich zabraknąć też choinki, którą wstawia się do domu już w listopadzie. Również tu obchodzi się Las Posadas, odbywa się też bożonarodzeniowa parada. W Wigilię wszyscy spotykają się przy stole i wspólnie celebrują narodziny Jezusa. Święto Trzech Króli kończy Boże Narodzenie w Panamie.

Ameryka Południowa – Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

W Ameryce Południowej, tak samo jak w Ameryce Środkowej większą popularnością cieszą się szopki niż choinki. Jest też wiele uroczystości religijnych, a dopełnieniem świąt jest wspólna kolacja w gronie najbliższych i otwieranie prezentów o północy.

Argentyna

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Przygotowania do świąt w Argentynie rozpoczynają się już w listopadzie, a choinkę ubiera się tu 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia, kiedy katolicy świętują poczęcie Maryi. Argentyńczycy przyozdabiają swoje domy światełkami i wieńcami z kwiatów. A że w grudniu jest tu ciepło, to na choince niektórzy kładą kłębki waty, symbolizujące śnieg. Pod choinką zaś ustawia się żłób (pesebre) lub szopkę. Msza w Wigilię odbywa się późnym popołudniem. A o północy wszyscy oglądają pokaz fajerwerków.

Boliwia

Boże Narodzenie obchodzi się tu od Wigilii do 6 stycznia. O północy w Wigilię Boliwijczycy udają się do kościoła na mszę zwaną Misa de Gallo, wtedy też odpalają petardy. Kolację je się dopiero po powrocie z kościoła i po niej dopiero wolno też otworzyć prezenty, ale te nie są zbyt popularne w Boliwii. Innym dniem, w którym bliscy obdarowują się prezentami jest dzień Objawienia Pańskiego, a dzieci dostają wówczas nowe ubrania. W Boliwii dużą popularnością cieszą się szopki, zwane pesebre albo nacimientos, ustawiane zwykle przy kościołach, w których po zakończonej Misa de Gallo składa się w żłobie Dzięciątko Jezus. Choinki nie są tu tak popularne jak np. u nas. Na wsiach Boże Narodzenie jest zwykłym dniem pracy. Za to w dużych miastach pracownicy z okazji świąt otrzymują zgodnie z rządowym rozporządzeniem tzw. El Aguinaldo, czyli dwu a nawet trzykrotność swojej miesięcznej pensji. Dostają też od firmy Canastón de fin de Año, czyli paczkę świąteczną.

Brazylia

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

W Brazylii, tak samo jak w Portugalii rodziny spotykają się na Wigilii żeby wspólnie zjeść kolację, a o północy wymienić się prezentami i wznieść kilka toastów, by na koniec udać się na nocną mszę Missa Do Galo, gdzie mogą złożyć życzenia sąsiadom oraz dalszym krewnym i wspólnie podziwiać pokazy fajerwerków. Dużą popularnością cieszą się tu szopki zwane presépio, ustawiane zarówno w kościołach jak i przed domami oraz świąteczne przedstawienia zwane Os Pastores. Brazylijski Święty Mikołaj nazywa się Papai Noel & Bom Velhinho, a dzieci by dostać prezent wieszają przy oknie świąteczne skarpety. Przez cały grudzień trwa też zabawa w Sekretnego Świętego Mikołaja (amigo secreto), podczas której ludzie anonimowo obdarowują się prezentami, i dopiero w Wigilię przyznają się, kto był czyim darczyńcą. Wigilię je się tu o godzinie 22, a o północy następują toasty. Najpopularniejszą, bożonarodzeniową kolendą w Brazylii jest Cicha Noc (Noite Feliz). Pod koniec roku pracownicy otrzymuja 13-nastkę, czyli 13 pensję.

Chile

W Chile na święta ludzie dekorują swoje domy lampkami, choinkami oraz szopkami,w których ustawiają gliniane figurki zwane pesebre. Wigilia jest najaważniejszym dniem Bożego Narodzenia, i o godz.21-22 rodziny zasiadają do wspólnej kolacji, by po niej iść na mszę. O północy następuje uroczyste otwarcie prezentów, które w Chile przynosi Święty Mikołaj zwany Viejito Pascuero albo Papa Noel.

Ekwador

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Podobnie jak w innych krajach Ameryki Południowej i Środkowej, również w Ekwadorze obchodzi się Las Posadas. Na ulicach ustawia się szopki, w których często stoją prawdziwi ludzie, a na około odbywają się spotkania modlitewne. 24 grudnia ma miejsce całodniowa parada, na początku której niesiona jest figura Dzieciątka Jezus, i w której udział biorą aktorzy, tancerze i muzycy a nawet żywe zwierzęta – koniec, lamy czy kury. O północy rodziny udają się na mszę (wiecie już jaką), z kolei 25 grudnia to dzień odwiedzin i wręczania prezentów. Po świętach Ekwadorczycy tworzą kukły ze słomy i fajerwerków, które przedstawiają nielubianych np. polityków i które w Nowy Rok są palone. Pewnie dla przykładu…

Gujana

Dużą wagę przykłada się tu do dekorowania domów lampkami, ale oficjalne odsłonięcie następuje w Wigilię. Prezenty wręczane są po śniadaniu, w dniu Bożego Narodzenia, chociaż nie wszystkie rodziny mogą sobie na to pozwolić, wówczas z pomocą przychodzą różne organizacje charytatywne. Przed Świętami odbywa się też masa imprez firmowych, a znajomi spotykają się na wspólne kolędowanie.

Kolumbia

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Boże Narodzenie w Kolumbii rozpoczyna się 7 grudnia Dniem Świeczek (Día de las Velitas). Tego dnia wszystkie domy i ulice zdobią setki światełek, świeczek i latarenek, a na koniec dnia organizowany jest pokaz sztucznych ognii. Następnie od 16 grudnia aż do Wigilii Kolumbijczycy biorą udział w licznych nabożeństwach, zwanych nowennami (Novena de Aguinaldos) podczas których jedzą, śpiewają i modlą się wspólnie z bliskimi. Domy w Kolumbii dekoruje sie choinkami, świecami oraz szopkami (el pesebre). W szopce dzieci chowają swoje listy do Dzieciątka Jezus (Carta al Niño Dios), w których proszę go o prezenty. Po Wigilii rodziny udają się do kościoła na mszę, z kolei 28 grudnia jest obchodzony Dzień Niewiniątek, podczas którgo Kolumbijczycy robią sobie żarty.

Paragwaj

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

W Paragwaju, tak samo jak w Ekwadorze, na Nowy Rok pali się kukły, z tą różnicą że te paragwajskie nie są tak bardzo spersonalizowane, a jedynie przebrane za stracha na wróble. Podczas rodzinnych spotkań piecze się prosiaka. A samo Boże Narodzenie jest ważnym świętem, i celebruje się je w kościołach, przybranych kwiatami.

Peru

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

W Peru dużą popularnością cieszą się szopki zwane pesebre, duże rozbudowane, z lokalnymi zwierzętami, takimi jak alpaki czy lamy. Mniejsze szopki wykonane są z pudełek i innych materiałów, nazywane retablos, przedstawiają religijne scenki. Choinka jest tu mało popularną dekoracją, a jeżeli już to Peruwiańczycy używają tych sztucznych. Głównym dniem świąt jest Wigilia, zwana Noche Buena, a prezenty wymienia się podczas uroczystego obiadu. Po Wigilii rodziny idą do kościoła na wspomnianą już wcześniej mszę Misa de Gallo, która rozpoczyna się około godziny 22.00. O północy wznosi się toasty szampanem albo gorącą czekoladą, po czym ludzie wychodzą na ulicę by złożyć życzenia sąsiadom i bliskim. Zwykle towarzyszy temu pokaz fajerwerków. 25 grudnia to dzień dla rodziny.

Surinam

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Jako że jest to dawna kolonia Holenderska, początkowo Mikołaj rasy kaukazkiej, wraz ze swoją czarną świtą i końmi 5 grudnia przypływał do Surinam statkiem. A dzieci w swoich bucikach zostawiały jego koniom marchewkę i siano. Po uzyskaniu niepodległości, Mikołaj stał się czarny, przyjął nazwę Goedoe Pa i przychodzi 6 grudnia. Dzieci zostawiają dla niego ciasteczka i szklankę mleka, a ten chowa prezenty oraz wierszyki w pobliżu ich bucików. Święta Bożego Narodzenia trwają dwa dni, od 25 do 26 grudnia. W Wigilię rodziny idą do kościoła, a po powrocie z niego dzieci mogą otworzyć czekające pod choinką prezenty.

Urugwaj

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

W Urugwaju Święty Mikołaj nazywa sie Papa Noel i wraz ze swoimi pomocnikami przynosi dzieciom prezenty, a odbywa się to zawsze w Wigilię o północy. W domu ustawia się własnoręcznie zrobioną szopkę oraz sztuczną choinkę, te żywe są tu rzadkością. W Wigilię rodziny zasiadają do wspólnej kolacji, a o północy odwraca się uwagę dzieci by Mikołaj mógł podrzucić prezenty. Temu wszystkiemu towarzyszą sąsiedzkie pokazy fajerwerków.

Wenezuela

Boże Narodzenie na świecie - Ameryki
Boże Narodzenie na świecie – Ameryki

Wenezuelskie Boże Narodzenie uchodzi za jedno z najbardziej kolorowych na świecie, a pokazy fajerwerków są ponoć spektakularne. W niektórych domach ludzie ustawiają sztuczne choinki, ale nie jest to popularny zwyczaj. Częstszą, tak jak w większości krajów Ameryki Południowej, dekoracją są jednak szopki, zwane nacimiento. Boże Narodzenie rozpoczyna się tu 21 grudnia, a prezenty przyniesione przez Mikołaja (San Nicolás) albo Dzieciątko Jezus (Niño Jesús) wręcza się o północy w Wigilię. Dawniej, przed świętami odmalowywano też domy, dziś ludzie jedynie kupują nowe ubranie, a niektórzy wierzą, że jeżeli ubiorą się na żółto na Sylwestra, to w kolejnym roku będą mieć szczęście.

Trynidad i Tobago

Przed świętami ludzie odmalowują i naprawiają swoje domy, w oknach wieszają nowe firanki, a całość przyozdabiają lampkami. Boże Narodzenie ma bardziej charakter wydarzenia towarzyskiego niż rodzinnego, podczas którego urządza się imprezy, na których odwiedza się sąsiadów i krewnych. W radiu przez cały czas lecą kolędy.

Wiecie już, gdzie chcielibyście w tym roku spędzić Gwiazdkę?

Boże Narodzenie na świecie – Ameryki – źródła: www.countryliving.com, www.whychristmas.com/cultures, www.mybelize.net, mljadoptions.com, mapsofworld.com, rainbownetwork.org, myguidepanama.com, tripsavvy.com, christmas-world.freeservers.com, paragau.weebly.com, from-uruguay.com.

Więcej naszych przepisów znajdziecie tu: klik. I na naszym Instagramie. Inne ciekawe kulinarne tradycje i święta tu: klik.  

Dodaj komentarz