Kontynuujemy naszą opowieść pt. Boże Narodzenie na świecie. Po Amerykach, Australii, Afryce i Antarktydzie przyszedł czas na Azję. Sprawdzimy, które kraje i jak świętują Boże Narodzenie. Boże Narodzenie na świecie – Azja czas start!
Podobnie jak w Afryce tak i w Azji nie wszystkie państwa obchodzą Boże Narodzenie. W krajach takich jak np. Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Afganistan, Bhutan, Brunei, Chiny, Jemen, Korea Północna, Mongolia, Pakistan, Tadżykistan czy Uzbekistan Boże Narodzenie nie jest uznawane za święto państwowe. Tym samym w tych dniach ludzie normalnie chodzą do pracy, a dzieci do szkoły. Dzieje się tak, ponieważ w Azji mieszka o wiele mniej chrześcijan i katolików niż w innych rejonach świata. Dlatego obchodzone tu Boże Narodzenie ma bardziej charakter świecki niż religijny. Z kolei o niektórych azjatyckich krajach nie znaleźliśmy żadnych wartościowych informacji, bądź w zależności od źródeł pozostawały one ze sobą w sprzeczności. Dlatego poniżej przedstawiamy wyselekcjonowaną przez nas listę państw Azji, a naszą opowieść pt. Boże Narodzenie na świecie – Azja zaczynamy od Armenii.
Armenia

Chociaż w Armenii Boże Narodzenie obchodzone jest 6 stycznia, wielka choinka w stolicy kraju ustawiana jest już na początku grudnia. Na tydzień przed świętami niektórzy poszczą. Panuje tu zwyczaj, w którym to dzieci przynoszą starszym krewnym łakocie – cukierki, owocei i orzechy. Święty Mikołaj nazywa się Gaghant Baba albo Kaghand Papa, i odwiedza on dzieci 31 grudnia. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia po ormiańsku to Shnorhavor Amanor yev Surb Tznund.
Bahrajn

W Bahrajnie Święta Bożego Narodzenia zbiegają się Narodowym Dniem Bahrajnu (17 grudnia). Sklepy, ulice i centra handlowe dekoruje się tu światełkami i sztucznymi choinkami, a z głośników lecą takie bożonarodzeniowe hity jak „Let it snow” czy „Jingle Bells„. Z kolei restauracje kuszą gości świątecznym menu. Ale Święta Bożego Narodzenia w Bahrainie to dość droga zabawa np. cena żywej choinki, importowanej tu z Europy, to aż 300$, a sznur ledowych lampek kosztuje około 45$.
Bangladesz

W Bangladeszu 85% społeczeństwa to muzułmanie. Chrześcijanie stanowią raptem 0,5% populacji, a mimo to obchodzi się tu Boże Narodzenie, które przypada na dzień 25 grudnia. Nosi ono nazwę Borodin albo Bara din, co po bengalsku oznacza „wielki dzień”. Świąteczne osoby, takie jak sztuczne choinki i śnieg oraz lampki są stałym elementem dekoracji sklepów i hoteli w dużych miastach. Wiesza się też na nich tzw. nishan, czyli girlandy wykonane z małych, różowych papierowych trójkącików przypominających flagę. Z kolei na domowe salony powoli wkraczają choinki, ludzie też oswajają się ze zwyczajem wysyłania sobie kartek świątecznych. Również tutaj Święta Bożego Narodzenia to czas spędzany z rodziną, dlatego ludzie na codzień mieszkający w miastach na święta wracają do swoich wiosek by spędzić ten czas z bliskimi. O północy ludzie idą na mszę, uczestniczą również w porannym bożonarodzeniowym nabożeństwie. W kościele kobiety i mężczyźni siedzą osobno, a podczas mszy wykonuje się kirtan – rodzaj pieśni śpiewanej przez piosenkarza oraz zebranych w kościele wiernych. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia po bengalsku to shubho bôṛodin.
Chiny

Oficjalnie w Chinach nie obchodzi się Świąt Bożego Narodzenia, ale ze względu na dużą populację emigrantów w dużych miastach święto to zyskuje na popularności, przy czym na wsiach pozostaje raczej nieznane – tam wszyscy czekają na zbliżające się obchody chińskiego Nowego Roku. Nie ma tu zwyczaju zostawiania ciasteczek i szklanki mleka dla Świętego Mikołaja, dzieci nie piszą też do niego listów. Jako prezent wręcza się tu… jabłka (sic!). Pokryte świątecznymi rysunkami i zawinięte w celofan, obdarowuje się nimi przyjaciół, znajomych i nauczycieli w szkołach. Zwyczaj ten tłumaczy się w ten sposób: Wigilia po chińsku to Ping’an Ye, co oznacza cichy wieczór zaczerpięty z kolędy „Cicha noc”. Z kolei jabłko z mandaryńskiego, to píngguǒ, które brzmi jak słowo oznaczające pokój. Hotele i sklepy dekoruje się lampkami oraz choinkam, ale jest to robione bardziej pod publiczkę, gości z Zachodu niż z okazji świąt. W domach rzadko pojawia się choinka, a jeżeli już to jest ona sztuczna i ozdobiona łańcuchami z papieru, papierowymi lampionami i kwiatami. Popularną bożonarodzeniową piosenką jest „Jinle Bells„. Dodatkowo, poza Makau i Hongkongiem tak naprawdę Boże Narodzenie jest prywatną sprawą przyjaciół i rodziny, bowiem raptem niespełna 1% Chińczyków to chrześcijanie. Święty Mikołaj to Shen Dan Lao Ren i podobnie jak w Ameryce, ma on zwyczaj urzędować w dużych galeriach handlowych. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia po chińsku to Sheng Dan Kuai Le, a po mandaryńsku to Seng Dan Fai Lok.
Cypr

Mimo że wiodącą religią na Cyprze jest prawosławie, wiekszość ludzi zamiast w styczniu obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia. Z kolei prezenty otwiera się tu w Nowy Rok, jako hołd dla Świętego Wasilisa, związanego ze Świętym Mikołajem greckiego świętego. Inną, pielęgnowaną od wieków tradycją na wyspie jest kolędowanie. Muzycy, wyposażeni w instrumenty pukają od drzwi do drzwi i śpiewają kolędy, za które otrzymują drobne pieniądze oraz słodycze (ciasteczka kourabiedes i melomakarona. Innym zwyczajem, popularnym zwłaszcza na wsiach, jest palenie w kominku krzyża z liściem oliwnym. Przed spaleniem należy pomyśleć o kimś, kogo się kocha. Jeżeli podczas palenia liście oliwne pękają oznacza to, że dana osoba odwzajemnia uczucie. W prawosławiu 6 stycznia to dzień chrztu Chrystusa, dlatego w portowych miejscowościach z tej okazji organizowane są masowe uroczystości, podczas których biskup wrzuca do morza krzyż, a wierni nurkują za nim. Tego kto go znajdzie czeka szczęśliwy rok.
Filipiny

Filipiny szczycą się najdłużym Bożym Narodzeniem na świecie, ponieważ jego obchody zaczynają się tu już we wrześniu (sic!). Dodatkowo, raptem niecałe 10% społeczeństwa nie uważa się za katolików. To sprawia że Filipiny, tak samo jak Timor Wschodni, to jedyne kraje w Azji Południowo-Wschodniej, które mogą pochwalić się zdecydowaną przewagą chrześcijaństwa nad pozostałymi religiami w regionie. Półtorej godziny jazdy samochodem od stolicy Filipin Manili, w mieście San Fernando co roku odbywa się Festiwal Gigantycznych Latarni (Ligligan Parul), podczas którego miasto oświecają olbrzymie latarnie, symbolizujące Betlejemską Gwiazdę. Latarnie nazywają się parols, a każda a nich składa się z tysięcy wirujących światełek. Dzięki temu festiwalowi, San Fernando stało się świąteczną stolicą Filipin.
Lecimy jednak dalej z naszą opowieścią pt. Boże Narodzenie na świecie – Azja. Po Filipinach przyszedł czas na Gruzję.
Gruzja

Ponieważ Kościół Prawosławny w Gruzji używa juliańskiego kalendarza, Święta Bożego Narodzenia obchodzonę są tu 7 stycznia. Tego dnia wierni, ubrani w specjalne kostiumy i niosący flagi, uczestinczą w paradzie ulicznej znawej Alilo. Podczas parady dzieciom rozdaje się słodycze, a ludzie śpiewają kolędy. Bożonarodzeniowe choinki w Gruzji, zwane chichilaki robi się z suszonych gałęzi orzecha laskowego albo włoskiego i dekoruje się je słodyczami oraz owocami, by na koniec 18 stycznia je spalić, w przeddzień obchodzonego w Gruzji Prawosławnego Objawienia Pańskiego (19 stycznia). Spalenie choinki jest symbolem końca zmartwień, z jakimi ludzie borykali się w starym roku.

Prezenty w Gruzji dostaje się 31 grudnia, a przynosi je Dziadek Śnieg zwany Tovlis Papa, który schodzi z gór Kaukazu. Dziadek Śnieg ubrany jest na biało, nosi ciężki płaszcz z owczej wełny i ma kapelusz na głowie. Zamiast ciasteczek i szklanki mleka, dzieci zostawiają mu churchkhela, deser w kształcie kiełbasy na sznurku, zrobiony z orzechów i soku winogrowanego, podobny do armeńskiego rojik. Po gruzińsku Wesołych Świąt to gilocav shoba-akhal c’els.
Hong Kong

W Hongkongu Boże Narodzenie jest świętem państwowym, dlatego na ulicach ustawia się wielkie, oświetlone lampkami choinki, a drapacze chmur wyświetlają różne illuminacje na swoich budynkach.
Indie

W Indiach raptem 2% społeczeństwa to chrześcijanie. Z tej okazji w Goa, gdzie aż 25% mieszkańców deklaruje, że są chrześcijanami, 25 grudnia organizowane są wielkie obchody Świąt Bożego Narodzenia. Na ten czas drzewa bananowców i mango oraz kościoły zostają udekorowane kwiatami poinsecji oraz świecami, a ludzie idą na organizowaną o północy mszę. Po mszy wracają do domów, gdzie wspólnie z bliskimi zasiadają do wigilijnej kolacji, a po niej następuje wręczenie prezentów. Obchodom towarzyszą liczne imprezy na plaży. Popularne jest tu też wspólne kolędowanie, dekorowanie choinki oraz bożonarodzeniowe szopki z glinianymi figurkami. Dodatkowo wiesza się między domami wielkie papierowe gwaizdy-lampiony. Inna duża wspólnota chrześcijan mieszka w Bombaju, a pochodzą oni głównie z… Goa. Z kolei w Indiach południowych ludzie ustawiają na dachach domów lampki olejowe, które zapalają na noc by pokazać, że „Jezus jest światłością świata”. W Indiach północno-zachodnich chrześcijanie z ludu Bhil odwiedzają okoliczne wioski i wyśpiewują historię Bożego Narodzenia. W Indiach południowo-zachodnich, gdzie aż 22% populacji to chrześcijanie, ludzie przed świętami poszczą, a trwa to od 1 do 24 grudnia, do północy. Domy ozdabia się tu bożonarodzeniowymi gwiazdami, a w kościołach i domach ustawia się szopki. Święty Mikołaj w Indiach nazywa się Boże Narodzenie Baba i jeździ wozem zaprzęgniętym w konia. Wesołych Świąt w hindi to Śubh krisamas.
Indonezja

Mimo że Indonezja jest w większości krajem muzułmańskim, i tu obchodzi się Boże Narodzenie zwane Natal, którego nieodłącznym elementem są pokazy fajerwerków. Ludzie udają się na mszę, zarówno w Wigilię jak i w Boże Narodzenie, gdzie przy akompaniamencie chóru śpiewają wspólnie kolędy. W kościołach ustawia się szopki, a w domach choinki, w większości sztucze, bo te żywe trzeba sprowadzać np. z Jawy. Z kolei na Bali choinkę robi się samodzielnie w domu, a wykorzystuje się do tego kurze pióra. Ulice dekoruje się tu ozdobami zrobionymi z liści kokosa zwanymi penjor. Za to w dużych miastach centra handlowe pysznią się wielkimi bożonoarodzeniowymi dekoracjami. W okresie świąt telewizje w Indonezji emitują bożonarodzeniowe koncerty muzyczne oraz… Kevina samego w domu, a organizowane przez rząd obchody Bożego Narodzenia transmitowane są przez państwową telewizję. Święty Mikołaj w Indonezji to Sinterklass. Z ciekawostek, w 2011 roku w Indonezji staneła choinka w całości wykonana z czekolady. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia w Indonezji to Selamat Natal.
Irak

Dopiero od 2008 roku Boże Narodzenie jest uznawane w Iraku za święto państwowe, a każdy jego dzień rządzi się swoimi prawami i posiada własne tradycje. Na przykład w Wigilię rodziny zbierają się, zapalają świece a jedno z dzieci czyta na głos o narodzinach Jezusa. Następnie na dziedzińcu domu rozpalane jest ognisko, przygotowane z gałęzi krewu cierniowego a zebrana wokół niego rodzina śpiewa, a gdy ognisko dogaśnie każda z osób musi przeskoczyć przez nie trzy razy wypowiadając życzenie. Dodatkowo, by zapewnić sobie szczęście na przyszły rok, ciernie muszą spalić się na popiół. Z kolei w Boże Narodzenie zapala się kolejne ognisko, tym razem na kościelnym cmentarzu, a Biskup trzymający figurę Dzieciątka Jezus odprawia nabożeństwo, po czym błogosławi zebranych dotykając jednej osoby, a ta dotyka kolejną, kolejna następną i tak po kolei aż każdy poczuje „dotyk pokoju”. Do Iraku Święty Mikołaj przybywa saniami ciągniętymi przez zaufanego renifera, ubrany w biało-czerwony strój zakrada się w nocy do domów by zostawić pod choinką prezenty.
Iran

W Iranie raptem 0.15% społeczeństwa to chrześcijanie, dlatego Boże Narodzenie nie jest tu ani świętem państwowym ani nie jest powszechnie obchodzone. A ci, którzy je obchodzą to głównie armeńscy imigranci. Dlatego obchodzą je 6 stycznia, tak jak nakazuje Ormiański Kościół Prawosławny. Największe skupiska chrześcijan znajduja się w Teheranie i w Isfahanie, więc tylko tu, w konkretnych dystryktach w sklepach można znaleźć bożonarodzeniowe ozdoby. Dodatkowo w Wigilię w katedrze Vank w Jolfie odprawiane jest nabożeństwo, jednak… bycie chrześcijaninem w tym kraju bywa niebezpieczne. Za wyrzeczenie się islamu na rzecz chrześcijaństwa można trafić do więzienia, a nawet zostać zabitym, a odprawianie chrześcijańskiej mszy w języku perskim jest surowo karane.
Kolejnym krajem, w którym zatrzymamy się by kontynuować naszą opowieść pt. Boże Narodzenie na świecie – Azja będzie Izrael.
Izrael

Raptem 2,5% społeczeństwa w Izraelu to chrześcijanie, dlatego Święta Bożego Narodzenia nie są tu powszechnie obchodzone, ani nie są one uznawane za święto państwowe (tak samo jak święto Chanuki). W Jerozolimie nie ma zwyczaju wieszania świątecznych dekoracji, za to w kościołach odbywają się msze, zarówno w Wigilię jak i w Boże Narodzenie. Do najpopularniejszych z nich należą koncerty i msze odprawiane w klasztorze benedyktynów w kościele Syjonu na Górze Syjon w Jerozolimie. Dodatkowo, YMCA organizuje duży bożonarodzeniowy bazar oraz koncerty kolęd. Z kolei w Nazarecie, w którym Boże Narodzenie jest świętem państwowym, ulice i targi ozdabia się lampkami, a w kościele Zwiastowania ma miejsce parada wigilijna, przedstawiająca podróż Maryi i Józefa do Betlejem, w której udział biorą zarówno katolicy jak i prawosławni, miejscowi Żydzi, maronici oraz anglikanie. Na koniec odbywa się pokaz fajerwerków oraz pasterka. Po hebrajsku Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to Chag Molad Sameach.
Japonia

Chociaż w Japonii niespełna 2% ludzi uważa się za chrześcijan, a Boże Narodzenie nie jest tu świętem państwowym i ma niewiele wspólnego z jego aspektem religijnym, to jednak święta te cieszą się dużą popularnością. Wigilia obchodzona jest tu bardziej jak Walentynki, czyli przez pary, które spędzają ze sobą czas i wymieniają się prezentami. A samo Boże Narodzenie zbiega się z innym świętem, ustanowionym jako państwowe, a mianowicie z urodzinami cesarza Akihito, obchodzonymi 23 grudnia. W dużych miastach centra handlowe prześcigają się w świątecznych dekoracjach, a pracownicy firm wymieniają się prezentami. Popularnym utworem puszczanym w okresie świąt i wyśpiewywanym po niemiecku (sic!) przez chóry w całym kraju jest Dziewiąta Symfonia Beethovena a dokładniej „Oda do radości”, zwana tu daiku czyli numer 9. Legenda głosi, że po raz pierwszy utwór ten został zaśpiewany w Japonii w czasie I Wojny Światowej, w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, przez przebywających tutaj jeńców niemieckich. Inną bożonarodzeniową tradycją w Japonii jest rodzinne wyjście do restauracji serwującej smażonego kurczaka Kentucky (sic!). Tradycja ta sięga roku 1974, kiedy w kraju przeprowadzono szeroko zakrojoną kampanię reklamową „Kentucky na Boże Narodzenie!”. I to się nazywa dobry PR!

Kolejną popularną tradycją w Japonii jest zwiedzenie Disneyland-u w Tokio, gdzie od połowy listopada do 26 grudnia odbywają się bożonarodzeniowe parady a cały park przystrojony jest świątecznymi dekoracjami. W Japonii Święty Mikołaj to santa-san. Po japońsku Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to Meri Kurisumasu.
Jordania

W Jordanii w Wigilię rodzina spotyka się w domu najstarszego członka rodu, a dzieje się tak ponieważ wspólne spędzanie czasu z rodziną jest tu uważane za jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. A już zwłaszcza w Boże Narodzenie. Sklepy i centra handlowe dekoruje się tutaj lampkami, hotele i restauracje zapewniają w swojej ofercie specjakne świąteczne menu, a Boże Narodzenie jest w Jordanii świętem państwowym. Mimo że chrześcijanie stanowią raptem 10% populacji, obchodzone są również przez wyznawców islamu, chociaż na sposób świecki. Pełną swobodę praktykowania swoich religii zapewnia obywatelom jordańska konsytucja.
Kambodża

W Kambodży z okazji Świąt Bożego Narodzenia sklepy, kawiarnie oraz firmy dekoruje się choinkami. W domach ludzie również ustawiają drzewko, a przed snem dzieciom wręczane są prezenty. A te daje się w formie ubrań, książek, słodyczy i zabawek. Czas świąt upływa tu na wspólnych spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi oraz na uczestniczeniu we mszy i czytaniu Bibli. Święta obchodzi się tu od 23 do 25 grudnia.
Katar

W Katarze nie obchodzi się świąt, które nie mają związku z islamem, pomimo że mieszka tu 195 różnych narodowości z całego świata, a sami chrześcijanie stanowią 20% społeczeństwa Kataru. To oznacza, że święta takie jak np. Boże Narodzenie obchodzi się tu po cichu, prywatnie. Do tego niektóre hotele w Doha organizują świąteczne przyjęcia oraz oferują wigilijne menu i mogą pochwalić się żywą choinką. A te, ze względu na swoją cenę są tu rzadkością. O północy w kościołach odbywają się msze. Dodatkowo, 25 grudnia organizowana jest „Wigilijna kolacja dla sierot”, podczas której emigranci którzy na święta musieli zostać w Katarze mogą przyjść i spędzić ten czas z nieznajomymi, by choć przez chwilę poczuć się mniej samotnie.
Kazachstan

W Kazachstanie 70% mieszkańców to muzułmanie, z kolei mieszkający tu chrześcijanie należą do kościoła prawosławnego, dlatego Boże Narodzenie jest tutaj obchodzone 7 stycznia. Podobnie jak w innych krajach, Adwent trwa tu 40 dni, i w tym czasie nie je się ani mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego. Z kolei 6 stycznia, po ujrzeniu pierwszej gwiazdki można zasiąść do posiłku, tym samym kończy się Adwent a o północy ludzie udają się na mszę. Głównym zimowym świętem w Kazachstanie jest Nowy Rok, to podczas niego do dzieci przychodzi Śnieżny Ojciec zwany Ayaz At, ubrany w niebieski strój, i który zostawia prezenty pod noworoczną choinką. Śnieżny Ojciec przybywa razem z Kar Kız, swoją wnuczką. Wieczorem odbywają się pokazy fajerwerków, a 1 i 2 stycznia to dni wolne od pracy. Po kazachsku Wesołych Świąt to Rojdestvo quttı bolsın.
Jesteśmy gdzieś w połowie naszej opowieści pt. Boże Narodzenie na świecie – Azja, a kolejnym miejscem na naszej świątecznej mapie jest Kirgistan.
Kirgistan
Zamiast choinki jest tu drzewo noworoczne. Ubiera się je w sprzedawane na targach ozdoby. Mikołaj zjawia się w nocy 31 grudnia, a wyświetlanym w telewizji filmem w okresie Bożego Narodzenia jest… Kevin sam w domu.
Korea Południowa

Przedsmak tego o czym będzie mowa: klik. Święty Mikołaj w Korei Południowej to Święty Haraboji. Zamiast czerwonego stroju nosi niebieski płaszcz, a zamiast czapki z pomponem ma tradycyjny koreański kapelusz. W prezencie daje się tu pieniądze, a ludzie wysyłają sobie kartki świąteczne. Mosty, kościoły i galerie handlowe ozdabia się lampkami. Boże Narodzenie jest świętem państwowym, ale 26 grudnia jest normalnym dniem pracującym. W domach ustawia się choinkę, a w kościele odprawiana jest msza. Wesołych Świąt po koreańsku to seongtanjeol jal bonaeyo. Z kolei w Korei Północnej, za bycie chrześcijaninem a nawet za posiadanie Biblii można trafić do więzenia albo przypłacić to życiem. Rodziny chrześcijańskie by świętować Boże Narodzenie spotykają się więc tu w wielkiej tajemnicy.
Laos

W Laosie chrześcijanie stanowią 1,5% społeczeństwa, religią dominującą jest tu buddyzm, w dodatku jest to państwo socjalistyczne. Święta Bożego Narodzenia są więc obchodzone jedynie przez chrześcijan, a dla tych jest to najbardziej wyczekiwane święto w roku. Obchodzone jest różnie, w zależności od kościoła, od pierwszego tygodnia grudnia do pierwszego tygodnia stycznia. A zależy to od… dostępności wiernych, rządowego kalendarza świąt, harmonogramu pracy szkół i zbiorów w rolnictwie.
Liban

35% społeczeństwa w Libanie to katolicy, zwani katolikami maronickimi. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w domach zamiast choinki ustawia się szopkę, budowaną w formie jaskini nie stajni. Ozdabia się ją kiełkami ciecierzycy, przenicy, owsa i bobu, uprawianymi na mokrej wacie (tak jak u nas postępuje się z rzeżuchą przy okazji Wielkanocy). Do dzieci przychodzi Święty Mikołaj zwany Baba Noël, a o północy ludzie idą na pasterkę. Z kolei w Bejrucie duże hotele organizują wystawne bożonarodzeniowe przyjęcia. Po arabsku Wesołych Świąt Bożego Narodzenia to Eid Milad Majid.
Malezja

W Malezji Boże Narodzenie jest świętem państwowym i jest obchodzone jedynie w Wigilię. Galerie handlowe w Kuala Lumpur dekorowane są gigantycznymi choinkami, zgodnie z ustalonym na dany rok motywem przewodnim. Święta to czas spotkań z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi. Malezyjczycy dużo czasu spędzają w centrach handlowych, co jest tutaj formą rozrywki a nie tylko koniecznością podyktowaną potrzebą kupienia świątecznych prezentów. O północy w Wigilię odbywa się pokaz fajerwerków.
Nepal

W Nepalu Boże Narodzenie jest świętem państwowym, obchodzonym 25 grudnia. Domy dekoruje się tutaj choinkami, ozdobionymi dzwoneczkami i lampkami. W nocy ludzie idą na mszę, a następnego dnia odwiedzają bliskich i wymieniąją się prezentami.
Powoli zbliżamy się do końca naszej opowieści pt. Boże Narodzenie na świecie – Azja.
Rosja

W Rosji Boże Narodzenie jest świętem bardziej religijnym, prywatnym, obchodzonym 7 stycznia. Poprzedza je Adwent, który trwa 40 dni, od 28 listopada do 6 stycznia. Większą fetą jest tu Nowy Rok, to wtedy Dziadek Mróz, w towarzystwie wnuczki Snegurochka, odwiedza domy i zostawia w nich prezenty dla dzieci. Aby Dziadek Mróz przyszedł do domu, dzieci muszą kółeczkiem otoczyć choinkę i zacząć go nawoływać. Jego przyjście zwiastuje zapalenie się na choince światełek. Z kolei obchody Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku trwają w Rosji od 31 grudnia do 10 stycznia. Po skończonej kolacji wigilijnej odmawiana jest modlitwa, a o północy ludzie idą na mszę do kościoła, skąd wracają nieraz i o 5 nad ranem. Popularne jest też kolędowanie, dzieci chodzą wówczas od domu do domu, gdzie składają ludziom życzenia, za co otrzymują pieniądze i słodycze. Po rosyjsku Wesołych Świąt to s rah-zh-dee-st-VOHM.
Singapur

W Singapurze w okresie Świąt Bożego Narodzenia centra handlowe oraz ulice dekoruje się lampkami. Choinki zaś przyozdabia się cukierkami, misiami i wstążkami. A przed katedrą św. Andrzeja ustawia się naturalnej wielkości szopkę, popularność zyskuje też pasterka o północy. Istnieje tu też bożonarodzeniowy park rozrywki Christmas Wonderland.
Sri Lanka

Na Sri Lance raptem 7% społeczeństwa to chrześcijanie, a mimo to Święta Bożego Narodzenia są tu świętem państwowym, które rozpoczyna się 1 grudnia. A oznajmia to wszystkim huk wypuszczanych fajerwerków i petard. Na ulicach i w centrach handlowych wiesza się lampki i ustawia choinki, a w firmach w tym czasie urządza się imprezy firmowe. W domach ludzie urządzają przyjęcia dla znajomych, a o północy idą na pasterkę. Wesołych Świąt o syngalesku to Suba Naththalak Wewa.
Syria

W Syrii prezenty dzieciom przynosi najmniejszy wielbłąd, z tych na których podróżowali Trzej Królowie. Dzieci zostawiają dla niego siano w butach, a te ustawiaja w progu. Popularne jest tu też ustawianie szopek, recytowanie hymnów, uczestnictwo we mszy czy tak jak w Iraku, rozpalanie ognisk i skakanie przez nie.
Tajlandia

Mieszkańcy Tajlandii uwielbiają świętować i bawić się. I mimo, że religią dominującą jest buddyzm, to Święta Bożego Narodzenia dają im kolejny powód do radosnej zabawy. A te zbiegają się z urodzinami Króla, których obchody zaczynają się 5 grudnia i trwają do końca miesiąca.
Timor Wschodni

Boże Narodzenie zaczyna się tu 24 grudnia, od Wigilii na której spotykają się rodziny, i po której, około godziny 21, udają się na mszę która trwa do północy. Podczas mszy ludzie całują figurkę Dzieciątka Jezus, śpiewają i czytają o Jezusie. Z kolei w Boże Narodzenie idą na plażę, gdzie organizują sobie pikniki. Inni w tym czasie kontynuują odwiedzanie bliskich. Jeszcze inni składają kwiaty na grobach tych, którzy już odeszli. Wesołych Świąt to Boas Festas do Natal.
Turcja

Raptem 0,2% ludzi w Turcji to chrześcijanie, głównie migranci z Iranu i Syrii, dlatego Święta Bożego Narodzenia nie są tu świętem państwowym. Ci którzy je obchodzą, spędzają je na modlitwie w kościele, dekorowaniu domów choinkami. Święty Mikołaj to Noel Baba, ale prezenty dzieciom przynosi w Sylwestra, który jest o wiele większym wydarzeniem w Turcji niż Boże Narodzenie. To podczas niego rodziny spotykają się, jedzą wspólny posiłek, grają w bingo, wymieniają się prezentami a przed północą oglądają losowanie loterii krajowej. Z kolei o północy obowiązkowo podziwiają pokaz fajerwerków. Wesołych Świąt po turecku to Mutlu Noeller.
Wietnam

W Wietnamie większą wagę przywiązuje się do Wigilii niż do Bożego Narodzenia, które nie jest tu uznane za święto państwowe. Ludzie wychodzą na ulice dużych miast, aby świętować, rzucać konfetti i robić sobie zdjęcia na tle świątecznych dekoracji. O północy część z nich pójdzie na mszę, gdzie będą mogli posłuchać świątecznych piosenek i obejrzeć jasełka oraz ustawioną w kościele szopkę. Święty Mikołaj to Ông già Noel, a Wesołych Świąt po wietnamsku to Chúc mừng Giáng Sinh.
Nasza opowieść pt. Boże Narodzenie na świecie – Azja dobiegła końca. Jeszcze tylko kilka słów o Zjednoczonych Emiratach Arabskich i uważamy temat za wyczerpany.
Zjednoczone Emiraty Arabskie

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich raptem 13% społeczeństwa to chrześcijanie, a Święta Bożego Narodzenia nie są uznawane za święto publiczne. Sklepy, hotele i centra handlowe przyozdabia się choinkami oraz wizerunkiem Świętego Mikołaja. Z kolei w Abu Zabi, w 5-gwiazdkowym hotelu Emirates Palace, stoi najdroższa choinka świata, a wartość zawieszonych na niej dekoracji liczy się w milionach dolarów. Niektórzy w swoich domach ustawią choinkę, będą też wręczać prezenty i spożywać świąteczne posiłki. Niektórzy pójdą do kościoła na mszę.
Wiecie już, gdzie w tym roku chcielibyście spędzić Gwiazdkę? My, patrząc na wpis Boże Narodzenie na świecie – Azja wciąż wahamy się pomiędzy Emiratami Arabskimi (kusi choinka za milion monet) a Malezją (jakie to uczucie spędzić całe święta w galerii handlowej?). A tak na poważnie, to chyba jednak najbardziej do gustu przypadła nam Japonii i Filipiny.
Boże Narodzenie na świecie – Azja – źródła: www.countryliving.com, www.whychristmas.com/cultures, coolantarctica.com, asiaexchange.org, tripsavvy.com, theweek.co.uk, twocrabs.blogs.com, the-north-pole.com, memphistours.com, phnompenhpost.com, iloveqatar.net, flumc.org, wonderfulmalaysia.com, weallnepali.com, indobase.com, easttimorheartsfund.org.au.
Więcej naszych przepisów znajdziecie tu: klik. I na naszym Instagramie. Inne ciekawe kulinarne tradycje i święta tu: klik.
Boże Narodzenie na świecie – Azja