Po styczniowym artykule Sezonowe warzywa i owoce: styczeń nadszedł czas sprawdzić, jakie warzywa i owoce warto jeść w lutym i marcu, by w pełni nacieszyć się ich smakiem i nie płacić za to milion monet. Oraz jakie ciekawe dania można z nich przyrządzić, korzystając z naszych przepisów. Sezonowe warzywa i owoce: luty marzec.
Sezonowość w kuchni. Słowo powtarzane jak mantra przez lekarzy i dietetyków. Kulinarna dewiza wielu restauracji, dzięki której okresowo możemy cieszyć się m.in. menu szparagowym, kurkowym czy dyniowym.
Lutowe i marcowe warzywa to tak naprawdę powtórka ze stycznia.
Niewiele zmienia się w polskim jadłospisie jeśli chodzi o pierwszy kwartał roku. Tak jak w styczniu, tak i w lutym oraz marcu na targach i w osiedlowych warzywniakach spotkać możemy głównie ziemniaki, buraki, warzywa korzeniowe (marchew i pietruszkę), cebulę i czosnek, por, warzywa kapustne (kapusta biała, czerwona, brukselka), pieczarki, fasolę. Z owoców nadal królują jabłka i gruszki, jak również orzechy (laskowe i włoskie).
Właściwości styczniowo-marcowych warzyw i owoców
Warto pamiętać, że choć lista świeżych owoców i warzyw w tym okresie jest dość ograniczona, to i tak produkty te dostarczają organizmowi cennych witamin i minerałów, takich jak m.in.: magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor, wapń, kwas foliowy, selen, mangan, błonnik, kwasy tłuszczowe, różnego rodzaju przeciwutleniacze, aminokwasy oraz witaminy (A, B, C, D, E, K, PP).
Dodatkowo, warzywa te i owoce, zapobiegają m.in. anemii, zakrzepom, miażdżycy i osteoporozie. Pomagają regulować poziom cholesterolu (obniżają zły, podnoszą dobry), poprawiają pamięć, pracę nerek oraz wątroby, pomagają na kaca. Zmniejszają ciśnienie krwii, obniżają ryzyko zachorowań na raka, sprawdzają się w zwalczaniu objawów menopauzy, łagodzą objawy infekcji, pomagają w leczeniu żylaków oraz łagodzą dolegliwości układu trawiennego.
Przyrządzicie z nich takie pyszności, jak np. teneryfska zupa z wołowiny i ciecierzycy rancho canario, sorgo z pomidorami, dziadówka czyli kaszubska zupa z maślanką, śledzie po kaszubsku, północno afrykańskie koshari (z ryżem, makaronem, pomidorami i cebulą), kaszubski biszkopt z białej fasoli, żydowski czulent, maltańską pastę bigilla (która świetnie zastąpi popularny hummus), pieczone warzywa podane z sosem czosnkowym, couscous royal, chiński makaron z woka (idealny dodatek do chińskich szaszłyków z kurczaka oraz polędwiczki wieprzowej w miodzie), kaszubskie ruchanki (drożdżowe placuszki z jabłkami), zapiekane jabłka pod kruszonką, ciasto drożdżowe, pieczona kaczka, pieprzne ciasto z gruszką, czekoladowe ciasto z cukinii, domowa granola, kakaowa jaglanka, pesto z liści rzodkiewki, bliskowschodnia sałatka z marchewki, zupa krem z burakówi batatów.
Sezonowe warzywa i owoce: luty, marzec – źródła: kobieta.onet.pl, polskiziemniak.pl, sekretyogrodnika.pl, fruitvegetableseurope.eu, portalspozywczy.pl.