Kuchnia łemkowska, czyli muszyńska Strakija

lemkowska1W ucieczce przed hamburgerami, kebabami i wszechobecną pizzą, wreszcie trafiliśmy do restauracji Strakija, jedynej w Muszynie specjalizującej się w daniach kuchni regionalnej, a ich numerem popisowym jest kuchnia łemkowska. 

Fast food vs kuchnia regionalna

To smutne, że w miejscowościach typu Muszyna, czyli mocno nastawionych na turystów, lokalni restauratorzy nie przywiązują uwagi do kuchni regionalnej. Z całym szacunkiem, ale burgera, pizzę czy chińszczyznę możemy zjeść wszędzie – w każdym zakątku świata i o każdej porze dnia i nocy. Niestety z kuchią łemkowską, czy każdą inną kuchnią lokalną nie jest już tak łatwo. Aby jej skosztować, trzeba się nieraz sporo natrudzić, co może skutecznie zniechęcić do kolejnych kulinarnych podróży. Ale gdy to się wreszcie udaje, człowiek cieszy się jak małe dziecko w oczekiwaniu na Gwiazdkę. Tak było z nami, gdy trafiliśmy na restaurację Strakija w Złockim nieopodal Muszyny. Kuchnia łemkowska – witamy!

Kuchnia łemkowska vs kuchnia hotelowa

Restauracja Strakija mieści się przy czterogwiazdkowym hotelu Klimek, co na pierwszy rzut oka może odstraszyć, bo jednak kojarzy się to z kuchnią hotelową, która nie zawsze bywa smaczna. Plus fakt, że na swojej stronie internetowej restauracja nie podaje cen, ale sprawdziliśmy to i zapewniamy, że to miejse nie zrujnuje waszych wycieczkowych budżetów. Co więcej, będąc w restauracji Strakija będziecie mieli przyjemność spróbować i, mamy nadzieję, rozsmakować się w łemkowskiej kuchni, która jest po prostu pyszna!

Organoleptycznie

lemkowska1 lemkowska4

Na przystwkę wybraliśmy:
adzymka z mastyłem, czyli placuszki z mąki pszennej z omastą, przy czym omasta ta była inna niż te których do tej pory próbowaliśmy. Smakowała jak smalec, ale swoją konsystencją przypominała ścięty budyń. Do tego lekko słodkawy smak. Smaczne, ciekawe doświadczenie,
kresowe hryczanki, czyli bliny z kaszy kryczanej w aromatycznym sosie z grzybów.

lemkowska11 lemkowska7

Jako danie główne, zdecydowaliśy się spróbować:
– szpykaczkę z haluszkami, czyli gulasz z kluskami z tartych ziemniaków,
holubcy, czyli gołąbki z kaszy gryczanej z dodatkiem tartych ziemniaków, warzyw oraz sosu grzybowego.
Wszystko świeże, pyszne, sprawnie podane. I jedyne czego było nam żal, to że nie starczyło nam już miejsca w brzuchach na dwie niesamowicie brzmiace zupy: lewesz, czyli zupę ziemniaczaną z dodakiem maślanki oraz na poliwkę, tj biały żurek na bulionie z kiszonych rydzów. W takich chwilach człowiek marzy by być Alfem i mieć osiem żołądków.

Restauracja „Strakija”
Złockie 106
33 – 370 Muszyna
http://www.hotelklimek.pl/pensjonatklimek/smaki/menu-restauracji

5 myśli na temat “Kuchnia łemkowska, czyli muszyńska Strakija

 1. „nie zrujnuje waszych wycieczkowych budżetów” jest pojęciem dość względnym, tzn. jakie mniej więcej były ceny za danie obiadowe?

  1. Mniej niż 30zł za danie główne, przystawki jeszcze mniej. Ale było to 2 lata temu, od tej pory ceny mogły się zmienić.

 2. Byłam dzisiaj, jedzenie bez smaku, niedobre, zupa bezpłciowa , chlipwoda, bez grama makaronu, rzadka, niesłona , niedoprawiona, pierogi niedogotowane, wielkości orzecha włoskiego, bez okrasy, do tego łyżka stołowa surówki, nie polecam, kucharz napewno smak zostawił w domu

  1. Dziękujemy za komentarz.
   Nasz wpis jest z maja 2017 roku, przez te 4 lata mogło się wiele pozmieniać 😉
   Jednak na tamten moment muszyńska Strakija nas oczarowała.

 3. Kilka dni temu byłam w tej restauracji i niestety muszę powiedzieć iż była to totalna porażka, zamówiłam gołąbki i kapusta była tak twarda że nie dało się jej przeżuć. Odrzuciłam więc kapustę i wyjadłam środek , który był niesmaczny, kelnerka widząc mój talerz spytała czy wszystko w porządku więc powiedziałam jej że kapusta jest niezjadliwa, odpowiedziała, że przekaże kuchni. Płacąc rachunek oczekiwałam przynajmniej przeprosin ale nic takiego nie miało miejsca. Po powrocie do hotelu było mi niedobrze i miałam rewolucje żołądkowe, mój mąż który zamówił gulasz z kluskami również nie czuł się dobrze. Reasumując jedzenie paskudne można się zatruć, ceny wysokie a porcje bardzo małe, podejście do klienta również fatalne. Zdecydowanie odradzam tą restaurację, bazują na tym iż mają klientelę przejezdną a nie stałą.

Dodaj komentarz