Po wpisach Słowenia – co warto zobaczyć w Słowenii i Słowenia – co zjeść w Słowenii nadszedł czas na Słowenia – gdzie zjeść w Słowenii.
Skoro już wiemy co zjeść w Słowenii, nasuwa się pytanie: gdzie? Poniżej lista odwiedzonych przez nas miejsc, które polecamy, z dokładnym adresem, godzinami otwarcia i daniami, których trzeba spróbować – Ljubljana, Bled, Piran, Portoroż, Vipava.
Uwaga, z powodu pandemii większość restauracji jest nieczynna, a te które są otwarte, czynne są jedynie do godziny 19:00 (mimo że internety podają inaczej). To trochę utrudnia życie, zwłaszcza gdy za dnia człowiek nastawia się na intensywne zwiedzanie różnych zakątków Słowenii, a wieczorem chciałby po prostu usiąść gdzieś przy czymś pysznym i lokalnym oraz winie. Nie mając zbyt wielkiego wyboru robiliśmy więc tak, że śniadania (kawa i włoski rogal z kremem pistacjowym) oraz obiady jedliśmy „na mieście”, kolacje zaś w hotelu, na które składały się zakupione po drodze wino i lokalne przysmaki – chleb, sery i prosciutto.
Ljubljana
Klobasarna
Kranjska klobasa – by mogła się tak nazywać musi zawierać 75-80% wieprzowiny oraz 20% boczku, do 5% wody, sól morską z Sečovlje, czosnek i czarny pieprz, żadne inne składniki nie są dozwolone! Mięso kroi się na 10-13mm kawałki a boczek na 8-10mm, i nadziewa się nim jelita wieprzowe o średnicy 32-36mm. Kiełbasę formuje się w pary o długości 12-16cm i wadze 180-220gr, wędzi się na gorąco w temperaturze ok.70C.
- Ciril-Metodov trg 15, Ljubljana, godziny otwarcia: 11:00-16:00,
- serwują tu kiełbasę kranjska klobasa, o której pisaliśmy wcześniej i której trzeba spróbować będąc w Słowenii,
- możecie zamówić całą lub pół porcji, podawana jest z chrzanem, musztardą i chlebem, możecie też kupić kiełbasę na wynos, pakowaną próżniowo, w sam raz do zabrania ze sobą do Polski,
- oprócz kiełbasy spróbujecie tu też struklji o których pisaliśmy tu: przepis na struklji. W Klobasarnie zjecie je w 3 smakach: z serem, cynamonem i ziołowym twarożkiem. Szczerze polecamy to miejsce, jedzenie jest tu naprawdę pyszne, warto tu zajrzeć np. schodząc z zamku.
Sarajevo ’84
Sarajevo ’84 Ljubljana
Klasyki kuchni bałkańskiej to cevapčići – ruloniki z mięsa mielonego pieczone na ruszcie, pjejskavica – bałkański burger, czyli kotlet z mięsa mielonego również pieczony na ruszcie, sudzukica – pikantne kiełbaski, prebranec – zapiekana fasola, do tego obowiązkowo siekana surowa cebula, burek i pieczona papryka. A na deser baklawa i kawa z tygielka, zwana kawą po bałkańsku lub kawą po turecku, czarna, mocna i z cukrem.
Sarajevo ’84 Ljubljana Sarajevo ’84 Ljubljana
Sarajevo ’84 Ljubljana Sarajevo ’84 Ljubljana
- Kolodvorska ulica 8, Ljubljana, w drodze do Parku Tivoli, godziny otwarcia pon-pt 10:00-22:00, sb 12:00-20:00, nd zamknięte,
- sieciówka, założona w 1905 roku, dostępna w większości odwiedzonych przez nas miast m.in. w Ljubljanie, Piranie, Koper,
- dobre miejsce do zapoznania się z kuchnią bałkańską. My skusiliśmy się na talerz rozmaitości, którego wielkość nas przerosła i nie byliśmy w stanie dokończyć zaserwowanej nam porcji – 10 sztuk cevapčići, dwa razy pjejskavica, dwie sporych rozmiarów kiełbaski, surowa cebula, burek, papryka, fasola…, ale jak już chwilę odpoczęliśmy, to Ładniejsza nie mogła odmówić sobie bałkańskiej kawy i oczywiście kawałka słodkiej baklawa, która w przeciwieństwie do tej jedzonej np. w Krakowie aż tak słodka nie była.
Okrepčevalnica in slaščičarna „Trubar”
Okrepčevalnica in slaščičarna „Trubar” Okrepčevalnica in slaščičarna „Trubar”
Idąc z Metelkova Mesto w dół, w stronę rzeki dojdziecie do ulicy Vidovdanska Cesta, którą polecamy iść aż dojedziecie do ulicy Trubarjeva cesta skąd traficie do Smoczego Mostu. Po drodze jednak warto zatrzymać się i wstąpić do Trubar (Trubarjeva cesta 53, godziny otwarcia 7:00-22:00) na pyszną kawę, pączki krofi z fenomenalnym nadzieniem morelowym i burek z mięsem (lub serem).
Bled
Będąc w Bled koniecznie musicie spróbować tutejszych dwóch deserów blejska grmada oraz kremówka kremna rezina, o których pisaliśmy we wcześniejszym wpisie Słowenia – co zjeść w Słowenii. W skórcie:
- blejska grmada – deser stworzony w 1972 w willi Bled przez kucharza Janez Pristavec. Składa się z dwukolorowego biszkoptu, kremu waniliowego, syropu cukrowego, rodzynek w rumie, zmielonych orzechów włoskich i kakao. Wszystko to układa się warstwami w naczyniu, po czym chłodzi się minimum dwie godziny w lodówce. Dodatkowo, przed podaniem trzeba ozdobić deser bitą śmietaną i polewą czekoladową. Ale bez obaw, w niektórych cukierniach pytają, czy wolimy zrezygnować z bitej śmietany. Jeśli chodzi o smak, deser ten przypomina odrobinę włoskie tiramisu,
- kremna rezina – czyli kremówka z Bled, wymyślona w 1953 roku w Hotel Park w Bled, jej wymiar to 7x7cm i wysokość 4-5cm, składa się z ciasta francuskiego z minimalną ilością cukru, masy waniliowej i śmietankowej. Smakiem, w zależności gdzie ją zamówicie albo przypomina naszą karpatkę (Piran), albo kremówkę z Wadowic (Bled).
Confectionery Zima
Confectionery Zima Bled – Blejska grmada Confectionery Zima Bled – Potica
- Grajska cesta 3, Bled, godziny otwarcia: 8:00 do 19:00,
- cukiernia, z dobrą kawą i klasycznymi słoweńskimi deserami,
- oprócz kremówki spróbujecie tu blejskiej grmady i poticy, wszystko świeże, pyszne, w sam raz przed dalszą wspinaczką w góry, w stronę zamku lub spacerem wokół jeziora Bled.
Spica – Bar And Restaurant
Spica – Bar And Restaurant Spica – Bar And Restaurant Spica – Bar And Restaurant – idrijski žlikrofi
- Cesta svobode 9, Bled, godziny otwarcia: 9:00-00:00,
- polecamy to miejsce na obiad, ponieważ spróbujecie tu np. słoweńskich pierogów idrijski žlikrofi oraz lokalnego hod-doga, do tego każde danie zostało starannie opisane przez szefa kuchni razem z informacją, co było dla niego inspiracją, przemiła obsługa, pyszne wino zelen, zjedliśmy tu też kremówkę i smakowała jak ta z Wadowic.
Portorož, Piran
Portorož i Pran to już Adriatyk, jada się więc tu głównie owoce morza. A tych w okolicznych restauracjach nie brakuje.
Bungalow Portorož
Bungalow Portorož Bungalow Portorož
- Obala 18a, Portorož, godziny otwarcia: 9:00-19:00,
- owoce morza, makarony, my nasz tygodniowy pobyt w Portorož zaczęliśmy i zakończyliśmy właśnie kolacją w Bungalow, z pięknym widokiem na morze, przemiłą obsługą i pysznym jedzeniem, np. półmiskiem morskich specjałów podanych… na puree z mango, fantastyczne połączenie.
Restaurant Pizzeria Figarola Portorož
- Obala 14A, Portorož, godziny otwarcia: 11:00-22:00,
- w menu m.in. kalmary (smażone, z grilla, nadziewane), ryby (makrela, dorada, tuńczyk), sardele i smażone małe rybki girice, skorupiaki, my skusiliśmy się na półmisek morskich specjałów wśród których znalazły się kalmary, sardele, langustynka i ryba, oraz fantastyczne zielone pesto z duża ilością oliwy oraz jak na Bałkany przystało – blitva, czyli ziemniaki z czosnkiem i szpinakiem, klasyczny lokalny dodatek do ryb i owoców morza. Smaczne, ładnie podane, miła obsługa, plecamy.
Restavracija Pavel 2 Piran
- Kosovelova ulica 1, Piran,
- to tu po raz pierwszy spróbowaliśmy brzytw oraz morskich trufli, jeden i drugie są pyszne, i zostawiają daleko w tyle powszechnie znane mule a nawer sercówki, mocno morskie w smaku, o bardziej zbitej konsystencji, pyszne.
Z kolei na kawę i coś słodkiego polecamy te dwa miejsca:
Mestna Kavarna Piran
Mestna Kavarna – prekmurska gibanica Mestna Kavarna – kremna rezina
Oprócz kremna rezina i blejska grmada warto w Słowenii spróbować jeszcze dwóch innych deserów prekmurska gibanica – narodowy deser Słowenii, ciasto ułożone z kilku warstw ciasta filo, maku, słodkiego twarogu, orzechów i jabłek, serwowane w okresie Świąt i Nowego Roku, podawane na ciepło, intensywnie pachnie makiem, nie za słodkie, ciekawe, do spróbowania w cukierniach i kawiarniach przez cały rok, oraz potica – rolada z ciasta babkowego i orzechowej masy, tak samo jak prekmurska gibanica potica pieczona jest w okresie Świąt, ale bez problemu dostaniecie ją w cukierniach przez cały rok.
- Tartinijev trg 3, Piran, godziny otwarcia: 8:00-20:00,
- to tu spróbowaliśmy po raz pierwszy kremna rezina która smakowała jak karpatka i była smaczniejsza od tej w Bledzie, oraz narodowego deseru Słowenii czyli prekmurska gibanica.
Slaščičarna Opera Portorož
- Obala 63, Portorož, godziny otwarcia: 9:00-21:00,
- pyszna kawa i włoskie rogaliki z pistacjowym kremem, na miejscu i na wynos.
Vipava
Gostilna Podfarovž
- Ulica Ivana Ščeka 2, Vipava, godziny otwarcia: 12:00-22:00, pon-wt zamknięte,
- nie pytajcie tu o menu, po prostu zdajcie się na kelenera i propozycję szefa kuchni jaką jest fantastyczny 6 daniowy fine dining,
- przechodząc tędy najpierw myśleliśmy, że trafimy do słoweńskiej gospody, potem gdy zbliżała się godzina otwarcia, z rozchodzących się po okolicy zapachów wywnioskowaliśmy że będzie to raczej kuchnia włoska, by na koniec gdy już usiedliśmy przy stoliku przekonać się że oto trafiliśmy na prawdziwą vipawską perełkę, jedzenie pyszne, pięknie skomponowane, staranie omówione i zaprezentowanie, bajka!
Maribor
Rooster Coffee
- Ulica 10. oktobra 1, Maribor, godziny otwarcia: pn-sb 8:00-19:00, nd 10:00-18:00
- pyszna kawa, wege ciastka, miła obsługa.
Słowenia – gdzie zjeść w Słowenii
Więcej o nas tu: klik. I na naszym Instagramie.
Słowenia – gdzie zjeść w Słowenii