Teneryfa

Teneryfa – Co warto zobaczyć?

Teneryfa na pierwszy rzut oka może kojarzyć się lekko prześmiewczo, zwłaszcza jeśli chodzi o bardziej “świadomych” turystów, których picie drinków i smażenie się na plaży przez cały pobyt totalnie nie interesuje. Jest to jednak naszym zdaniem krzywdzący obraz tej wyspy. Winą zapewne można obarczyć jej siostrę – Gran Canarię – dobrze znaną z okładek katalogów biur podróży, ofert all inclusive oraz paradokumentalnych seriali o wspaniałych wakacjach w wydaniu naszych rodaków. Teneryfa odpowiednio “użyta”, może być doskonałym miejscem zarówno dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, cudowne widoki jak i odrobinę historii! Co zatem warto zobaczyć na Teneryfie? A także czego warto unikać? 

Co zobaczyć na Teneryfie?

Teneryfa to wyspa wulkaniczna na Oceanie Atlantyckim wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wulkan Teide leżący w centralnej części wyspy jest nie tylko atrakcją turystyczną, przykładem pięknej natury, ale także wyróżnikiem tutejszych win, które swoją wyjątkowość zawdzięczają wulkanicznej glebie. Winorośl – głównie szczepy Malvasia, Listan Negro, Listan Blanco – uprawia się na wulkanie na dużych wysokościach co zgodnie z zasadą terroir czyni je niezwykle wyjątkowymi. To właśnie wino warto rozważyć naszym zdaniem jako ciekawą pamiątkę z podróży na Teneryfę.  

Teneryfa – Teide z oddali

Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide to obszar zajmujący około 140 km2. Leży na wysokości ponad 2000 m. n.p.m w centralnej części Teneryfy, a jego najważniejszą częścią jest sięgający aż 3718 m. n.p.m. szczyt Pico del Teide, będący jednocześnie największym szczytem całej Hiszpanii.  

W rejon Parku Narodowego polecamy zdecydowanie wybrać się pięknymi trasami samochodowymi, których pomimo niewielkiego obszaru na Teneryfie jest wyjątkowo wiele! Oczywiście, jeżeli nie czujecie się pewnie za kierownicą to podróżowanie po wyspie drogami innymi niż autostrady, a zwłaszcza górskimi, bardzo wąskimi serpentynami, może stać się nie lada wyzwaniem. Jeśli jesteście natomiast fanami bardzo aktywnego wypoczynku (przy tej różnicy wysokości nawet ekstremalnie aktywnego) na pewno rower dostarczy tutaj niesamowitych doznań.  

Rejon parku to fascynująca roślinność, piękne góry, cudownie położone restauracje (zapraszamy do naszego wpisu “Co zjeść na Teneryfie”), ale także znacznie bardziej znośne temperatury niż “na dole”. W rejon szczytu możecie wjechać kolejką Teleférico del Teide, skąd resztę przygody należy kontynuować pieszo jedną z kilku dostępnych tras. Każdy – i ten mniej i bardziej wymagający – znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie, aby bilet na kolejkę zarezerwować sobie z dużym wyprzedzeniem, przynajmniej dziennym, gdyż na miejscu może okazać się, że najbliższa wolna kolejka odjedzie za ładnych kilka godzin. 

Teneryfa
Widok na wulkan z Restauracji
Teneryfa
Piękna trasa w okolice wulkanu
Teneryfa
Teide – Kolejka na szczyt

Park Krajobrazowy Teno oraz Północna Teneryfa

Z centralnej części Teneryfy, warto przenieść się na północny zachód do Parku Krajobrazowego Teno. Wspominaliśmy już o pięknych trasach w drodze na Teide, ale prawdziwy dreszcz adrenaliny pomieszany z nieopisanym zachwytem będzie towarzyszył Wam jadąc właśnie wąskimi serpentynami przez góry Teno. Jest to miejsce wręcz fenomenalnie piękne gdzie od czasu do czasu spomiędzy gór, ukaże nam się widok na Atlantyk. Warto jednak być czujnym, by w tym zachwycie przede wszystkim nie stworzyć niebezpieczeństwa na drodze, która momentami wydaje się ledwie mieścić nawet 1 samochód, ale także by nie przeoczyć wielu z pięknych, ukrytych miejsc jak np. wioska Masca. Z innych wartych zatrzymania się podczas przemierzania Teno miasteczek możemy polecić chociażby Santiago Del Teide czy Buenavista Del Norte z pięknym widokiem na Ocean Atlantycki i klify. Jeśli chodzi o architekturę to zobaczycie tutaj w większości urocze budynki sakralne oraz niewielkie majątki dworskie. Klimat zupełnie niepowtarzalny.

Teneryfa
Teneryfa – Trasa przez góry Teno
Teneryfa
Teneryfa – Masca

Dalej na północ możecie zobaczyć odrobinę większe miasta jak piękne Garachico, pełne brukowanych uliczek, zabytkowych budynków i jak wszędzie na Wyspie, obiektów sakralnych. Co ciekawe w Garachico znajduje się także Zamek Św. Michała, który służył obronie przeciwko piratom.

Teneryfa
Teneryfa

Podążając wzdłuż północnego wybrzeża na wschód, dotrzemy do jednego z najsłynniejszych miejsc na Teneryfie – La Orotava. Sprawiające wrażenie nieco „bogatszego” i bardziej arystokratycznego miejsca miasteczko, pełne miejskich pałaców i niesamowicie stromych uliczek. Na jednej z nich znajdziecie słynne XVII-wieczne Casas de los Balcones. Niby nic nadzwyczajnego, gdyż są po prostu domy z drewnianymi, rzeźbionymi balkonami, jednak miejscowi czują do nich wielki sentyment oraz dumę. Oprócz tego w La Orotava znajdziecie także ciekawe ogrody botaniczne i restauracje, które na prawdę warto odwiedzić.

Teneryfa
Teneryfa – Casas de los Balcones

Wschodnia Teneryfa

Część wschodnia to przede wszystkim stolica Teneryfy – Santa Cruz De Tenerife, pełne kolonialnych rezydencji portowe miasto. Najbardziej okazałym budynkiem w stolicy jest nowoczesne audytorium Auditorio de Tenerife przypominające swym wyglądem muszlę. Oprócz – jak zwykle – wielu kościołów, znajdziecie tutaj muzeum Museo de la Naturaleza y el Hombre w którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat samej wyspy i procesu jej powstawania jak i pierwotnie zamieszkującym Teneryfę ludzie Guanczów. Dodatkowo warto zobaczyć palmiarnię Palmetum oraz pospacerować parkiem Garcii Sanabrii czy Plaza de Espana I Plaza de la Candelaria.

Teneryfa
Teneryfa

La Laguna to kolejne warte odwiedzenia miasto we wschodniej części wyspy. Miejscowi uznają je za kulturalną stolicę wyspy (była także w przeszłości pierwszą oficjalną stolicą Teneryfy). Z miejsc godnych polecenia musicie odwiedzić Muzeum Nauki i Kosmosu, które łatwo rozpoznać po ogromnym radioteleskopie stojącym na tarasie przed wejściem. Być może mogłoby ono zostać już nieco unowocześnione, ale mimo wszystko jest to warte odwiedzenia miejsce. Kolejnym wartym rozważenia miejscem jest Muzeum Historii Teneryfy.

Teneryfa

Jeśli jednak zatęsknicie za przyrodą to warto udać się do Parku Krajobrazowego Anaga na trekkingową wycieczkę. To kolejne piękne i pełne cudownych widoków miejsce na Teneryfie, które z pewnością Was zachwyci!

Południowa Teneryfa

Południowa Teneryfa to już miejsce bardziej turystyczne i „sztuczne”, aczkolwiek w dalszym ciągu warte odwiedzenia, zwłaszcza, gdy oprócz zwiedzania interesują Was piękne plaże, międzynarodowe jedzenie i imprezy. Trzeba jednak liczyć się tutaj z większymi tłumami i mniejszą lokalną „autentycznością”. Warto jednak być świadomym dwóch miejsc, których raczej sugerujemy unikać. Nie mają one wiele wspólnego z prawdziwym „duchem” wyspy, a często polecane są w przewodnikach czy broszurach reklamowych Teneryfy.

Chodzi tutaj o słynny Siam Park, czyli park wodny wzorowany klimatami Tajlandii oraz Piramidy w Guimar, które w rzeczywistości są współczesną mistyfikacją, a nie jak niektórzy chcą, pozostałościami po Guanczach. O ile ten pierwszy zostawiamy Waszym gustom, chociaż Teneryfa nie musi mieć żadnych kompleksów względem Tajlandii, stąd powstanie takiego parku jest według nas niezrozumiałe, to Piramidy w Guimar są po prostu zwykłym oszustwem.

Podsumowanie

Na Teneryfie zdecydowanie jest co robić! Warto tylko zaopatrzyć się w wynajęty samochód, ponieważ ciężko w inny sposób wygodnie poruszać się po wyspie, oraz w wiatroodporną odzież, gdyż w Parku Narodowym Teide potrafi nieźle zawiać chłodem. Mając te dwie rzeczy nie musicie obawiać się o miejsce na nocleg. Teneryfa jest niewielka a ceny paliwa niskie, więc właściwie z każdego miejsca dostaniecie się na drugi koniec wyspy.

Jeśli i Wy chcecie się tam wybrać to zachęcamy do skorzystania z oferty biura podróży ITAKA – pod tym linkiem, znajdziecie najlepszy oferty wycieczek na Teneryfę!

Dodaj komentarz