W poprzednim wpisie pisaliśmy o zaleceniach do białej diety: klik. Dziś pora na kilka przepisów. A dokładniej biała dieta przepisy na fit śniadania.
Zacznijmy od upieczenia domowego chleba
- 7 gram suchych drożdży (22 kcal)
- pół łyżeczki cukru (10 kcal)
- łyżeczka soli
- 240 ml ciepłej wody
- 450 gram mąki pszennej tortowej (1 563,5 kcal)
Info: całość ma 1 595,5 kcal a waga chleba po upieczeniu to 688 gram. Jedna kromka chleba ze skórką o wadze 32 gram to 74 kcal, bez skórki (22 gramy) to 51 kcal.
W szklance zmieszajcie ze sobą drożdże, pół łyżeczki cukru oraz ciepłą wodę. Odstawcie. Do miski wsypcie mąkę pszenną tortową i zmieszajcie ją z płaską łyżeczką soli. Następnie dodajcie roztwór z drożdży i przy użyciu haków wyróbcie ciasto. Czas potrzebny do wyrobienie ciasta to 10 minut.
Po tym czasie przełóżcie ciasto na chleb do foremki, przykryjcie ściereczką i odstawcie na godzinę w ciepłe miejsce. Po godzinie wstawcie chleb do piekarnika, nagrzanego do 220 stopni w funkcją termoobieg i pieczcie przez pół godziny. Po upieczeniu wyciągnijcie chleb z piekarnika, następnie z foremki i odstawce do ostygnięcia.
Kanapka z bananowym twarożkiem
- 100 gram banana (89 kcal)
- 100 gram chudego twarogu (90 kcal)
- dwie kromki chleba z powyższego przepisu bez skórki (102 kcal) lub dwie kromki gotowego tostowego pieczywa bez skórki (140 kcal)
Info: całość ma 281 kcal.
W miseczce widelcem rozgniećcie twaróg i obranego banana. Gdy masa będzie gładka, posmarujcie nią kromki chleba.
Kokosowa owsianka z orzechami
- 30 gram płatków owsianych górskich (111 kcal)
- 1 łyżka mleka (13 kcal)
- 6 gram wiórek kokosowych (36 kcal)
- 10 gram orzechów nerkowca (55 kcal)
- 10 gram pestek słonecznika (58 kcal)
- 50 gram jogurtu naturalnego (30 kcal)
Info: całość ma 303 kcal. Możecie dodać też 50 gram banana (plus 45 kcal).
Płatki owsiane górskie zalejcie wrzątkiem, dodajcie wiórki kokosowe, wymieszajcie i zostawcie pod przykryciem na 5 minut. Następnie dodajcie do nich łyżkę mleka i ponownie wymieszajcie. Tak przygotowaną owsiankę przełóżcie do miseczki i wymieszajcie z orzechami, pestkami słonecznika i jogurtem naturalnym.
Mini naleśniki
- 50 gram mąki orkiszowej (184 kcal)
- 80 ml mleka (34 kcal)
- 5 gram oleju rzepakowego (44 kcal)
- 6 gram wiórek kokosowych (36 kcal)
- 60 gram jogurtu naturalnego (40 kcal)
Info: całość ma 338 kcal. Możecie dodać też 50 gram banana (plus 45 kcal).
Mąkę wymieszajcie z mlekiem, olejem i wiórkami kokosowymi. Z powstałej masy usmażcie mini naleśniki. Podajcie je z jogurtem naturalnym.
Kokosowy ryż na mleku
- 100 gram suchego białego ryżu (130 kcal)
- 20 gram wiórek kokosowych (118 kcal)
- 10 gram cukru waniliowego (40 kcal)
- 300 ml mleka (127 kcal)
Info: całość ma 415 kcal, z otrzymanych proporcji otrzymacie 3 porcje, każda po 138 kcal.
Do garnka wsypcie ryż, dodajcie wiórki kokosowe i cukier waniliowy. Wlejcie mleko, dodajcie szczyptę soli i wymieszajcie. Zagotujcie, potem zmniejszcie ogień by ryż tylko pyrkał, gotujcie 15 minut, od czasu do czasu mieszając by ryż nie przywarł.
Kanapka z twarożkiem, rzodkiewką i ogórkiem
- 100 gram białej rzodkiewki (14 kcal)
- 100 gram ogórka bez skórki (15 kcal)
- 100 gram chudego twarogu (90 kcal)
- dwie kromki chleba z powyższego przepisu bez skórki (102 kcal) lub dwie kromki gotowego tostowego pieczywa bez skórki (140 kcal)
Info: całość ma 221 kcal.
W miseczce widelcem rozgniećcie twaróg. Ogórka i rzodkiew obierzcie ze skórki, zetrzyjcie na grubych oczkach, odsączcie i wymieszajcie z twarogiem. Doprawcie solą i białym pieprzem. Tak przygotowaną twarogową pastą posmarujcie kromki chleba tostowego bez skóki.
Zero waste
Z powyższych przepisów zostaną Wam skórki chleba i żółtka. Jeżeli więc macie w domu kogoś, kto aktualnie nie jest na białej diecie, to w myśl zasady zero waste proponujemy przygotować dla tej osoby jajecznicę na dwa sposoby:
– fit jajecznicę z marchewką i imbirem według tego przepisu: klik,
– jajecznicę na bogato ze skórkami chleba (na patelni rozgrzejcie łyżeczkę oleju, wrzućcie pokrojoną w pióra cebulę, przesmażcie, dodajcie pokrojone w kostkę skórki chleba i smażcie aż się zrumienią, następnie dodajcie pokrojoną w paski szynkę, przesmażcie, pomidorki koktajlowe przekrojone na pół, sól i pieprz, znowu przesmażcie, na koniec wlejcie rozbełtane żółtka i dodajcie starty żółty ser).
Co więc wolno jeść na białej diecie
- biały nabiał bez kolorowych dodatków, w tym mleko, jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko, twaróg, sery twarogowe, mozzarella, śmietana, masło, białka jaj,
- drób i białe ryby, owoce morza takie jak małże i krewetki,
- białe pieczywo, makaron ryżowy lub jasny pszenny, biały ryż, kasza jaglana,
- białe warzywa, w tym ziemniaki, kalafior, białe szparagi, biała kapusta, kalarepa, biała cebula, czosnek, biała fasola i ciecierzyca, surowe pieczarki, biała żodkiew (ta długa) cukinia i ogórek ale obrane ze skrórki,
- banany,
- pestki słonecznika, sezamu, orzechy, wiórki kokosowe,
- biała herbata, woda niegazowana, białe alkohole w tym wódka, białe wino.
Więcej o nas tu: klik. I na naszym Instagramie.
Biała dieta przepisy na fit śniadania