Pasta to chleba – wspomnienie każdego milenialsa, potem na lata zapomniana, dziś wraca do łask. Więcej naszych przepisów tu: klik.
Jajeczna pasta do chleba
To chyba najbardziej popularna pasta do chleba. Znaleźć ją można wszędzie: od gotowców w sklepie, przez bary mleczne, po pracownicze stołówki. Ma też kilka odmian: ze szczypiorkiem, twarogiem czy tuńczykiem. My najbardziej lubimy tą z serem żółtym, bo jej zrobienie jest proste i szybkie. Ugotujcie dwa jajka na twardo i ostudźcie. W międzyczasie… i tu mała dygresja.
Międzyczas występuje tam, gdzie występuje też kobieta, bo te z natury nie znoszą wolnych przebiegów ani przestojów. Więc jeżeli jesteś kobietą to w międzyczasie pokrój w paseczki 50 gram żółtego sera. Jeżeli masz ser w kostce, możesz zetrzeć go na tarce. A jeśli w plastrach, pokrój go wzdłuż dłuższego boku na trzy części a potem na paseczki wzdłuż krótszego. Jeżeli jesteś mężczyzną to międzyczas ci nie grozi. Spokojnie możesz przeznaczyć czas potrzebny do ugotowania jajek na grę w telefonie. Masz na to jakieś 15 minut. Po tym czasie zdejmij garnek z jajkami z kuchenki, wstaw go do zlewu i zalej zimną wodą. Następnie graj kolejne 10 minut, po czym kontynuuj od fragmentu „pokrój w paseczki…”.
Ser przełóż do miski i dodaj wystudzone jajka, najlepiej zetrzyj je na tarce. Następnie dodaj ząbek czosnku, wyciśnięty lub pokrojony i utarty z solą. Na koniec łyżkę majonezu zmieszaj z pieprzem i odrobiną musztardy – proporcje według uznania. Dodaj sos do miski i porządnie wymieszaj. Sól jest zbędna, majonez zalatwia sprawę. Podawaj z chlebem.
Pasta z tuńczyka
Kolejna znana pasta do chleba to pasta z tuńczyka. Można ją mieszać z ogórkiem kiszonym albo kaparami. My lubimy wersję klasyczną. W misce rozgnieć przy użyciu widelca opakowanie twarogu (na ogół mają po 250 gram). Od ciebie zależy czy będzie to chudzielec, pół chudzielec czy nie chudzielec. My daliśmy chudzielca, bo taki akurat był w lodówce. Skąd tam się wziął? Do dziś zachodzimy w głowę, magia. Do sera dodaj opakowanie tuńczyka, wcześniej tylko pozbądź się zalewy. Następnie wkrój cebulkę i dopraw solą oraz pieprzem. Na koniec dodaj dwie łyżki majonezu, wymieszaj. Podawaj z chlebem.
Twarożek z rzodkiewką
250 gram półtłustego twarogu rozgnieć widelcem i zmieszaj z trzema łyżkami jogurtu naturalnego. Dodaj sól i pieprz do smaku i wymieszaj. Następnie zetrzyj na tarce (na dużych oczkach) rzodkiewki. Jeden pęczek wystarczy. Dodaj do twarogu i wymieszaj. Smacznego.
Pasta z makreli #1
W misce rozgnieć opakowanie twarogu. U nas 250 gram od Lokalny Rolnik. A dokładniej od Szczerców Rolniczo-Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska. Dodaj dwa, pokrojone w kostkę ogórki kiszone. Nasze po raz kolejny zamówiliśmy od Jany Gospodarstwo Rolne. Oraz małą cebulę. Dodaj trzy ugotowane na twardo i starte na grubych oczkach jaja. Wymieszaj i dorzuć łyżkę majonezu, dopraw solą i pieprzem. Na koniec dodaj obraną i rozdrobnioną makrelę. Nasza od Kapitan Konrad. Wymieszaj i podawaj z chlebem.
Pasta z makreli #2
W misce rozgnieć opakowanie twarogu. U nas 250 gram, dodaj do nich pokrojoną w kostkę cebulę, posiekaną natkę. Wymieszaj i dorzuć łyżkę majonezu, dopraw solą i pieprzem. Na koniec dodaj obraną i rozdrobnioną makrelę. Wymieszaj i podawaj z chlebem.
Chleb bezglutenowy wg bloga Eksperymentalnie
Nasz ulubiony, pieczony przynajmniej dwa razy w miesiącu to chleb z mąki gryczanej (250gr.), ryżowej (150gr.) i ziemniaczanej (100gr.). Do tego paczka suchych drożdży, dwie łyżki siemienia lnianego, po łyżce cukru i soli. Wymieszak, dolej pół litra letniej wody, znowu wymieszaj. Przykryj ścierką i odstaw do wyrośnięcia na pół godziny. Po tym czasie przelej ciasto do formy wyłożonej papierem, ponownie przykryj i odstaw na kolejne 30min. Następnie piecz 50min w 220 stopniach, góra dół. Więcej tu: klik
Zapraszamy też na nasz Instagram.
Dziękuje za polecenie mojego przepisu na chleb, cieszę się, że smakuje!
My dziękujemy za ten przepis, ten chleb robimy minimum dwa razy w miesiącu i zawsze wychodzi pysznie.