Dziś zapraszamy Was na wspólny wirtualny spacer podczas którego zaprezentujemy Wam ciekawe, naszym zdaniem, muzea w Krakowie. Warto dodać, że kupując bilet do jednego muzeum często w tej cenie otrzymacie wejściówki do innych muzeów.
Na przykład kupując bilet do jednego z oddziałów Muzeum Narodowego otrzymujecie w cenie wejściówki do Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Muzeum i Pawilonu Emeryka Hutten-Czapskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem czy Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Z kolei na bilecie do Muzeum Czartoryskich możecie zwiedzić również Arsenał w którym odbywają się przeróżne wystawy.
Błonia i okolice
Muzeum Narodowe w Krakowie
- Al.3 Maja 1
- godziny otwarcia: wt 10:00-19:00, śr-nd 10:00-18:00 (w poniedziałki zamknięte)
- bilet wstępu: 55zł (wtorki bezpłatnie)
Wybraliśmy się tam zaraz po wakacyjnej przerwie, głównie po to żeby zobaczyć zbiór japońskich drzeworytów autorstwa Hokusai . A te były całkiem przyjemne. Jedyny minus to unoszący się w sali okropny zapach, najprawdopodobniej od ustawionych tam kamieni mających służyć ozdobie… Jeśli chodzi o wystawy stałe, to obejrzycie tu XX +XXI Galerię Sztuki Polskiej oraz Galerię Rzemiosła Artystycznego. Co do wystaw tymczasowych, trzeba śledzić.
Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego
- ul.Józefa Piłsudskiego 12
- godziny otwarcia: wt-pt, nd 10:00-16:00 (w soboty do 17:00, w poniedziałki zamknięte)
- bilet wstępu: 15zł (wtorki bezpłatnie)
Ciekawe miejsce, piękny budynek, warto tu zajrzeć. Fani numizmatyki znajdą tu bogatą kolekcję monet i medali, bowiem mieści się tu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej. Z kolei Ładniejszą uwiodła biblioteka i jej zbiory.
Pracownia i Muzeum Witrażu
- Aleja Zygmunta Krasińskiego 23
- godziny otwarcia: wt-sb zwiedzanie z przewodnikiem: 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30
- bilet wstępu: 30zł
W ofercie pracowni, oprócz zwiedzania z przewodnikiem znajdziecie również warsztaty witrażu – skrócone (2 godziny, 190zł/osoba), standardowe (3 godziny, 260zł/osoba) oraz dwudniowy kurs (2 dni, w sumie 6 godzin zajęć, 1 100zł/osoba). Z kolei w sklepie możecie kupic przepiękne, ręcznie robione witrażowe lampy. Warto zabrać stąd ze sobą mapę witraży w Krakowie by wraz z nią wyruszyć na dalsze zwiedzanie miasta.
Ulica Pomorska (filia Fabryki Emalia Oskara Schindlera – siedziba Gestapo)
- ul.Pomorska 2
- godziny otwarcia: wt-śr, sb-nd 10:00-17:00
- bilet wstępu 14zł (wtorki bezpłatnie)
Kiedyś mieściły się tu schronisko i bursa dla młodzieży ze Śląska. Później budynek przekształcono na siedzibę Komendy Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Dziś możecie zwiedzać wszystkie trzy piętra – dawny areszt oraz sale przesłuchań, a w nich przeczytać m.in. inskrypcje przetrzymywanych tu i torturowanych w latach 1943-1935 więźniów.
Zabłocie i jego okolice
MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej
- ul.Lipowa 4
- godziny otwarcia: wt-czw, sb-nd 11:00-19:00 (w piątki do 20:00)
- bilet wstępu 14zł
W muzeum tym znajdziecie prace artystów z całego świata, z ostatnich 20 lat. Ciekawe i popularne miejsce na krakowskiej mapie muzeów. Od momentu powstania, MOCAK otrzymał sporo wyróżnień, m.in. w 2015 roku Wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny
Fabryka Oskara Schindlera
- ul.Lipowa 4
- godziny otwarcia: wt-nd 10:00-18:00 (w poniedziałki do 14:00)
- bilet wstępu 28zł
O historii tego miejsca najlepiej przeczytajcie sobie tu: klik. Jeśli chodzi zaś o rady praktyczne, to dobrze jest wcześniej kupić bilet online na konkretną godzinę. Nam za pierwszym razem nie udało się wejść do muzeum, ponieważ przyszliśmy tu na godzinę 11:00 ale najwcześniejszą możliwą godzina wejścia była dopiero 17:00.
Apteka pod Orłem
- Plac Bohaterów Getta 18
- godziny otwarcia: czw-nd 10:00-17:00
- bilet wstępu 14zł (wtorki bezpłatnie)
Jedyna apteka prowadzona przez Polaka, która mieściła się w zlokalizowanym tu w czasie wojny getcie. Więcej dowiecie się tu: klik.
Kazimierz
Muzeum Etnograficzne
- plac Wolnica 1 (główna siedziba muzeum) oraz Dom Esterki, ul. Krakowska 46 (wystawy czasowe muzeum)
- godziny otwarcia: wt-nd 10:00-19:00 (poniedziałki zamknięte)
- bilet wstępu: 14zł (niedziele bezpłatnie)
Jedno z ciekawszych muzeów w Krakowie, solidnie przemyślane, dobrze opisane, ciekawie zaprojektowane. Spędziliśmy w nim dużo czasu dobrze się bawiąc. Obejrzycie tu m.in. zbiory strojów ludowych z całej Polski, dekoracji świątecznych, w tym pisanek i szopek bożonarodzeniowych, rekonstrukcje wiejskich chat i warsztatów rzemieślniczych, wszelkiego rodzaju sprzęty rolne, łowieckie, a także ciekawie opisane historie ludzi ze względu na ich pochodzenie czy wykonywany zawód. Oprócz wystawy stałej, warto sprawdzać na bieżąco harmonogram wystaw czasowych. My załapaliśmy się na wystawę Syberia. Głosy z Północy na której można podziwiać „to, co przywieźli z Syberii ludzie powracający z zesłania, będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. A było to w czasach, gdy dziećmi byli dziadkowie dzisiejszych dziadków!„.
Muzeum Żydowskie Galicja
- Dajwór 18
- godziny otwarcia: pn-nd 10:00–18:00
- bilet wstępu: 17zł
Muzeum Inżynierii Miejskiej
- Świętego Wawrzyńca 15
- godziny otwarcia: wt-nd 11:00–18:00 (poniedziałki zamknięte)
- bilet wstępu: 18zł
Niestety chwilowo muzeum jest w przebudowie, z niecierpliwością więc czekamy na otwarcie nowej wystawy stałej.
Rynek i jego okolice
Wieża Ratuszowa
- Rynek Główny 1
- godziny otwarcia: wt-nd 11:00-18:00 (poniedziałki do 15:00)
- bilet wstępu: 14zł (poniedziałki bezpłatnie)
Na wieżę prowadzą wysokie, strome i kręte schody, więc zadbajcie o dobre obuwie. Do tego na poszczególnych półpiętrach znajdują się mini wystawy różnych eksponatów, co pozwala też chwilę odpocząć w tej wspinaczce na górę. Wchodząc a potem schodząc Ładniejsza nabawiła się kontuzji i potem kulała kilka dni, ale było warto, chociażby dla widoku z góry na płytę Rynku oraz dalszą okolicę. Szkoda tylko, że podziwia się je przez zamknięte okna (wyjście na balkoniki jest zabronione), ale rozumiemy: bezpieczeństwo przede wszystkim.
Kamienica Hipolitów
- plac Mariacki 3
- godziny otwarcia: śr-czw, sb-nd 10:00-17:00
- bilet wstępu: 14zł (środy bezpłatnie)
Dom Jana Matejki
- ul.Floriańska 41
- godziny otwarcia: wt-sb 10:00-18:00 (niedziela do 16:00)
- bilet wstępu: 16zł (wtorki bezpłatnie)
To dom rodzinny Jana Matejki, w którym się urodził, mieszkał i zmarł. Znajduje się tu około 6000 związanych z malarzem eksponatów, w tym przedmioty codziennego użytku, pamiątki, listy, nagrody, dokumenty oraz jego dzieła.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
- ul.Jagiellońska 15
- godziny otwarcia: pon-pt 10:00-14:30 (ekspozycja) i 9:00-17:00 (dziedziniec)
- bilet wstępu: 12zł
Niestety muzeum jest nieczynne w weekendy, ale i sam dziedziniec robi wrażenie i miło spędza się tu czas. Warto dodać, że jest to najstarszy budynek Akademii Krakowskiej.
Muzeum Czartoryskich
- ul.św. Jana 19
- godziny otwarcia: wt, pt-sb 10:00-19:00, (śr-czw, nd do 18:00, poniedziałki nieczynne)
- bilet wstępu: 35zł
Jedno z ładniejszych i ciekawszych w jakim byliśmy. Dzieła Rembrandta, Rafaela i Da Vinci, w tym Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Do tego przedmioty użytkowe, sztuka renesansu, średniowiecza, zbiory biblioteczne. Warto.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
- Rynek Główny 3
- godziny otwarcia: wt-sb 10:00-18:00 (niedziela do 16:00)
- bilet wstępu: 26zł
Trzy sale z obrazami największych malarzy polskich i nie tylko. Możecie tu podziwiać takie prace jak m.in. Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Autoportret z paletą Anny Bilińskiej-Bohdanowicz, Czwórkę Józefa Chełmońskiego, Seńko Piotra Michałowskiego, Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym Marcello Bacciarelli-ego, Śmierć Ellenai Jacka Malczewskiego, Wernyhorę Jana Matejki, Portret Heleny Modrzejewskiej Tadeusza Ajdukiewicza czy Dziewczynę i Chłopa z Bronowic Aleksandra Gierymskiego. Warto.
Pałac Sztuki
- plac Szczepański 4
- godziny otwarcia: wt-pt 8:15-18:00 (w niedziele od 10:00)
- bilet wstępu 15zł
Zbudowany w latach 1898-1901, należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Znajdziecie tu wystawy prac cenionych malarzy. My załapaliśmy się na wystawę prac Juliusza Joniaka, Rafała Olbińskiego oraz Marty Pleskaczyńskiej. I o ile fajnie było na płótnach Joniaka zobaczyć miejsca, które widzieliśmy na żywo np. we Francji, o tyle twórczość Pleskaczyńskiej rozłożyła nas na łopatki. Niesamowicie utalentowana dziewczyna. Jej obrazy są przemyślane i dopracowane w najdrobniejszym szczególe, do tego przyjemna dla oka kolorystyka, dobra kompozycja i widać duże przywiązanie do detalu. Wielka szkoda, że spod jej ręki już nic nie wyjdzie. Więcej o jej twórczości znajdziecie tu: klik. Dodamy jeszcze tylko, że jej prace są na sprzedaż.
Pałac Potockich (Pałac Zbaraskich)
- Rynek Główny 20
- godziny otwarcia: zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, co weekend w okresie letnim i godzinie 13:00
- bilet wstępu: bezpłatnie
Warto śledzić ich program wydarzeń, bo nie brakuje w nim paneli dyskusyjnych, warsztatów i pokazów filmowych. Dodatkowo, na parterze znajduje się tu księgarnia, a w piwnicy kamienicy swoją siedzibę ma przeniesiony z plant Bunkier Sztuki.
Pałac Erazma Ciołka
- ul.Kanonicza 17
- godziny otwarcia: wt, pt-sb 10:00-19:00, śr-czw 10:00-18:00 (poniedziałki nieczynne)
- bilet wstępu: 30zł
Gratka dla miłośników szuki sakralnej.
Pozostałe
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
- ul.Marii Konopnickiej 26
- godziny otwarcia: wt-nd 10:00-18:00
- bilet wstępu: 30zł
Rydlówka. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
- ul.Tetmajera 28
- godziny otwarcia: pt-sb 10:00-17:00
- bilet wstępu: 14zł (środy bezpłatnie)
Więcej o nas tu: klik. I na naszym Instagramie.