Siena atrakcje kuchnia

Siena atrakcje kuchnia

Miasto założone przez syna Remusa – Senia. Piękne i wyjątkowe, zasługuje na osobny wpis. Siena atrakcje kuchnia.

Siena atrakcje

Siena od zawsze rywalizowała z Florencją, chciaż jest od niej mniejsza, bardziej kameralna, aczkolwiek równie piękna, a może nawet i piękniejsza?

Polecamy więc zgubić się tu wśród krętych, wznoszących się i opadających uliczek. Przysiąść w jednym z zaułków na kawę. Zrobić zakupy w lokalnej piekarni i zjeść ciacho w uwielbianej przez lokalsów cukierni.

Piazza del Campo, czyli główny plac miasta o kształcie muszli, co miało zapobiec ewentualnym podtopieniom podczas ulewy. Otoczony restauracjami i kawiarnianymi ogródkami.

Przy nim znajduja się też piękna, XIV wieczna fontanna Fonte Gaia oraz zbudowany w XIII/XIV wieku Palazzo Publico czyli ratusz z kaplicą Capella di Piazza oraz wysoką na 102 metry dzwonnicą Torre del Mangia wybudowaną w 1348 roku, na szczycie której znajduje się taras widokowy. A prowadzi do niego aż 400 schodów.

Muzeum w ratuszu czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00, bilet 9€. Taras widokowy od 10:00 do 16:00 (w sezonie do 19:00), wstęp 10€.

Kolejną atrakcją jest Duomo di Santa Maria Assunta, czyli Katedra Wniebowzięcia NMP z wysoką na 77 metrów dzwonnicą. W środku rzeźby Donatello i Michała Anioła, krypty oraz relikwia: ramię Jana Chrzciciela. A we wrześniu odsłaniana jest posadzka, unikat na skalę światową. Z zewnątrz katedra prezentuje się równie pięknie, w tym nieukończony taras widokowy. W jej otoczeniu znajduje się jeszcze Muzeum Katedralne (15€). Bilet łączony na wszystkie wymienione atrakcje to 20€ (sama katedra 8€).

Godziny otwarcia różne, w zależności od dnia, miesiąca etc, najlepiej więc sprawdzać na bieżąco na ich stronie. Kolejka, no cóż, taka że Ładniejsza zrezygnowała. Na oko 100 osób przed nami. Z kolei Silniejszy wziął się na sposób i stojąc w niej kupił bilet przez internet. Mimo, że pani z obsługi odradzała, twierdząc że bilet online trzeba kupić ze sporym wyprzedzeniem bo „system nie wyrabia z odwieżaniem”. U Silniejszego wyrobił więc zwiedził. Ładniejsza w tym czasie żarła lody na drugim końcu miasta. Wiadomo, priorytety w życiu trzeba mieć. Plusem kupna biletu przez internet jest to, że nie trzeba stać już we wspomnianej kolejce, no i ma się gwarancję wejścia.

Z innych atrakcji macie tu jeszcze Santuario di Santa Caterina (Costa San Antonio 6), Basilica di San Domenico (Via Camporegio), Giardino La Lizza, Pinacoteca Nazionale (Via San Piętro 29, wstęp 4€) z obrazami sieneńskich malarzy.

Uwaga, enoteka Italiana nie działa od… 5 lat (sic!).

Siena restauracje

Tym razem oprócz śniadania i kawy nie zjedliśmy nic w Sienie, ale spacerując po mieście natrafiliśmy na Trattoria la Tellina (Via delle Terme, 52). To mała, rodzinna restauracja założona w 1984 roku, która specjalizuje się w lokalnej kuchni i do której przychodzą lokalsi. Ciekawe menu, bardzo przystępne ceny.

Lody to oczywiście w GROM (13, Via Banchi di Sopra, 11) o których pisaliśmy już przy okazji pobytu we Florencji. Koniecznie spróbujcie tych o smaku słonych pistacji.

Z kolei na ciacho i kawę udajcie się do jednej z cukierni Nannini (np.Banchi di Sopra 24). To najstarsza piekarnia i cukiernia w Sienie. Kolejki i tłumy dzikie, ale naprawdę warto.

Siena zakupy

Jeżeli chcecie kupić lokalne, toskańskie produkty to koniecznie udajcie się do sklepu należącego do konsorcjum rolniczego Sieny, zrzeszającego rolników i producentów z Arezzo i Sieny – Siena Agricultural Consortium (Via Giuseppe, Via Pianigiani, 9). Firma ta powstała w 1901 roku i była pierwszą tego typu w Toskani.

Jest to sporej wielkości sklep, w którym zaopatrzycie się w dobrej jakości, świeże, lokalne wędliny, sery, makarony, ravioli, owoce, warzywa, pieczywo, a nawet oliwę z oliwek, przyprawy, sosy, wina i słodycze. Ceny, w porównaniu z innymi tego typu sklepami w Toskani są dużo niższe.

Innym ciekawym miejscem jest piekarnia i cukiernia Bonucci Boulangerie (Via Camollia, 15). Kupicie tu m.in. toskański chleb oraz lokalne słodycze: panpepato, panforte, ciasteczka ricciarelli oraz cavallucci di Siena.

Po wino polecamy też zajrzeć do małego sklepiku prowadzonego przez uroczą parę staruszków La Boutique Delle Dolcezze (Via Delle Terme 80). Warte uwagi jest tu lokalne, czerwone wino Brunello Di Montalcino które kosztuje 26€ (w innych sklepach i winiarniach ceny zaczynają się od 40€ za butelkę).

Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz