Wiener Neustadt atrakcje kuchnia

Wiener Neustadt atrakcje kuchnia

Austria to nie tylko Wiedeń, ale jeżeli już w nim będziecie, to koniecznie zahaczcie o oddalony o 30km Wiener Neustadt i okolice tego miasteczka. Wiener Neustadt atrakcje kuchnia.

Atrakcje Wiener Neustadt

Mury obronne miasta z basztami – zbudowane w XII/XIII wieku, z zachowanymi wieżami.

Katedra – z XIII wieku z dwoma dzwonnicami, zbudowana w stylu późno-romańskim.

Ratusz – z 1400 roku, z makietą miasta wewnątrz.

Gran Canal – świetne miejsce do spaceru wieczorem wzdłóż wody.

Plac Hauptplatz z Marienmarkt – z kulumną maryjną i targiem z lokalnymi serami, winami, wędlinami oraz istniejącym od 1960 roku sklep z kiełbasami Würstl Boutique Wilzcek. Spróbujecie tu m.in. Burenwurst i Waldviertler oraz klopsy z koniną (płatność tylko gotówką). Oprócz tego znajduje się tu całe mnóstwo restauracji, kawiarni i budek z jedzeniem.

Muzeum miejskie Wiener Neustadt – w którym poznacie historię miasta.

Stadttheater Wiener Neustadt – teatr w dawnym klasztorze karmelitów, zbudowany w 1668 roku w 1794 przejęty przez władze świeckie.

Klasztori i kościół kapucynów – Kapuzinerkloster Wiener Neustadt z kościołem i ogrodem, założony w 1250 roku jako klasztor franciszkanów, w 1623 roku przekazany został kapucynom. Obecnie w ogrodzie znajdują się kawiarnia na świeżym powietrzu, zagroda z dwoma żywymi osiołkami i rozłożona na trawie elektryczna kolejka.

Theresianische Militaerakademie – akademia wojskowa Marii Teresy, założona w 1751 roku jest jedną z najstarszych na świecie. Mieści się w centrum miasta, w zamku Burg Wiener Neustadt.

Wieża ciśnień – położona na obrzeżach miasta.

Kuchnia Wiener Neustadt

To typowa kuchnia austriacja, wśród dań znajdziecie takie klasyki jak np. Wienerschnitzel czyli panierowany kotlet z cilęciny podany z cytryną. Do tego obowiązkowo sałatka ziemniaczana. Omlet cesarski Keiserschmarrn – nasz przepis na to danie tu: klik. Käsespätzle – szpecle, czyli forma makaronu, z serem i skwarkami. Ze słodkości poleca się tort Schera, Sachertorte, czyli czekoladowy tort przekładany konfiturą z moreli. Orzechowe ciasto z dżemem z porzeczek, Linzertorte, uważane za najstarszy tort na świecie. Klasyk nad klasyki jabłkowy Apfelstrudel oraz serowy Topfenstrudel.

Cafe Konditorei Ferstl (Hauptplatz 8) – cukiernia gdzie oprócz np. tortu Sachera zjecie też syte śniadanie.

Alte Backhaus (Bahngasse 1) – cieszą się dużą popularnością wśród lokalsów, a gotują wyłącznie z lokalnych składników. Co tydzień nowe, tematyczne menu, pieknie podane dania przypadną do gustu nawet najwybredniejszym podniebieniom.

Gasthaus zum Dom (Domplatz 2) – kuchnia domowa, serwowana na placu katedralnym, co tydzień serwują inne menu, a w weekendy obowiązuje stała karta dań. Tutaj, w przyjemnie urządzonym ogródku zjedliśmy naszą kolację: Käsespätzle z boczkiem, cebulą dla Ładniejszej i Wienerschnitzel z cytryną, ziemniakami z wody posypanymi natką dla Silniejszego. Smaczne, proste dania zaliczane do klasyki kuchni austriackiej, polecamy.

Pozostałe atrakcje w okolicy

Myra Falls (Muggendorf, Austria) – 20 minut jazdy od Wiener Neustadt. Przepiękna trasa spacerowa z wodospadami, skałkami, drewnianymi schodkami ukrytymi w lesie. Bardzo urokliwe miejsce wśród skał, zieleni i przyjemnie szumiących wodospadów. Trasa spacerowa zajmuje około 1,5 godziny, bilet kosztuje 5€, parking bezpłatny. Dzieci i starsi też dadzą radę, mimo, że trzeba patrzeć pod nogi (skały, wystające korzenie, schodki, pomosty).

Dodatkowo na dole, przy kasach znajduje się restauracja Gasthaus Myrastubn prowadzona przez rodzinę Klauser w której warto spróbować kolejnego austriackiego klasyka – Apfelstrudel.

Park Narodowy Gesaeus (Weng 2, 8913 Admont, Austria) – oddalony o około dwie godziny jazdy.

Skywalk Hohe Wand – 1 100 metrów nad powierzchnią ziemi, niesamowite widoki okolicy.

Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.

Wiener Neustadt atrakcje kuchnia

Dodaj komentarz