3 lutego obchodzimy Dzień Ciasta Marchewkowego. Co ciekawe, marchewek w wypiekach używano już w średniowieczu, jako tańszy i bardziej dostępny zamiennik cukru. Nietypowe święta: Dzień Ciasta Marchewkowego.
Historia ciasta marchewkowego
Zanim ciasto marchewkowe stało się ciastem marchewkowym, w wielu zakątkach świata deser ten przybierał różne formy – od marchewkowego puddingu po marchewkowy chleb, aż w 1827 roku po raz pierwszy nazwano go ciastem marchewkowym.
Ciasto marchewkowe zyskało popularność dopiero w czasie II wojny światowej, a to za sprawą Wielkiej Brytanii i polityki racjonowania żywności. Za oceanem wypiek ten zdobył popularność w latach 60-tych (chociaż pierwsze wzmianki z 1783 roku mówią o tawernie na Manhatanie w której ciastem marchewkowym raczył się sam Jerzy Waszyngton). W 2005 roku zajął piąte miejsce w rankingu najpopularniejszych dań lat 70-tych wg. organizacji Food Network. A dziś je się je nawet podczas Chińskiego Nowego Roku.
W krajach anglosaskich ciasto marchewkowe można dostać w większości kawiarni, piekarni a nawet kupić je w supermarkecie. Również w Polsce Ładniejsza, niekwestionowana fanka tego wspaniałego wypieku, z radością obserwuje wzrost jego popularności na przestrzeni lat. To jedyny deser obok którego nie potrafi przejść obojętnie i dla którego jest skłonna na kilka chwil zapomnieć o diecie. Dla ciasta marchewkowego i może jeszcze dla… francuskich crème brûlée, Tarty Tatin, crêpes suzette, czeskiej marlenki, sernika baskijskiego, portugalskich pastéis de nata…
Przepis
Oryginalnie ciasto marchewkowe składa się że składników suchych (cukier, proszek do pieczenia, soda, przyprawy, mąka) i mokrych (marchewka, olej, jaja), które najpierw miesza się osobno a potem razem i na koniec piecze w 180 stopniach.
W zależności od kraju i fantazji cukiernika, ciasto marchewkowe może zawierać orzechy włoskie lub inne bakalie, przyprawę piernikową, a udekorowane może być cukrem pudrem, polewą z serka mascarpone albo małymi cukierkowymi marchewkami.
Przepisy na wszystkie rodzaje ciasta marchewkowego, zaczynając od dawnych marchewkowych puddingów, przez ciasto które jadł sam Jerzy Waszyngton po to jedzone w Chiński Nowy Rok znajdziecie tu: klik.
Inne nietypowe święta kulinarne w lutym:
2 – Francuski Dzień Naleśnika
3 – Dzień Ciasta Marchewkowego
5 – Światowy Dzień Nutelli
6 – Międzynarodowy Dzień Barmana
9 – Międzynarodowy Dzień Pizzy
Nietypowe święta: Dzień Ciasta Marchewkowego – źródło: carrotmuseum.co.uk, wikipedia.
Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.