Nietypowe święta: Francuski Dzień Naleśnika

Nietypowe święta: Francuski Dzień Naleśnika

W kościele chrześcijańskim 2 lutego czyli 40 dni po Bożym Narodzeniu wypada Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Ale czy wiedzieliście, że we Francji dodatkowo nazywane jest ono Świętem Naleśnika? Nietypowe święta: Francuski Dzień Naleśnika.

Historia naleśników

Pierwsze naleśniki powstały 7 000 lat p.n.e., robione ze zbóż i wody, wyglądem przypominały grube placki niż klasyczne cieńkie naleśniki jakie znamy dziś.

Z kolei we Francji, a dokładniej w Bretanii pierwsze naleśniki powstały w XIII wieku, początkowo wyrabiane jedynie z kaszy gryczanej później zastąpioną mąką gryczaną.

Dziś we Francji naleśniki z kaszy gryczanej nazywają się les galettes. Są to naleśniki w wersji wytrawnej, złożone w kwadrat i podane np. z serem żółtym, szynką, cebulą etc. Przepis na nie znajdziecie tu: Le Cordon Bleu.

Z kolei naleśniki z mąki pszennej nazywają się les crêpes i podaje się je uformowane w kształt okrągłego placka, zawsze że słodkimi dodatkami. Przepis na nie znajdziecie tu: Le Cordon Bleu.

My z kolei przygotowaliśmy przepis na mini fit naleśniki z mąki orkiszowej, które idealnie sprawdzą się np. przy białej diecie po wybielaniu zębów, przepis tu: klik.

Trochę o sobie

W domu Ładniejszej naleśniki były od zawsze, serwowane jako szybki obiad po szkole, nadziewane twarogiem ugniecionym z owocowym dżemem za pomocą widelca. Nie lubić (tak samo jak nie lubić placków ziemniaczanych z kwaśną śmietaną i cukrem – jaki region, taka kulinarna trauma z dzieciństwa). Aż w dorosłym życiu Ładniejsza odkryła, że i naleśniki (i placki) można jeść na słono np. z żółtym serem, pieczarkami czy mięsnym gulaszem…

Z kolei z naleśnikami na słodko przeprosiła się dopiero kilka lat temu, gdy odkryła skąpane w syropie klonowym amerykańskie pancakes. Wtedy wróciła też do tych cieńkich, pszennych naleśników smażonych na patelni, a gdy odkryła jak wspaniale smakują z dżemem z fig czy gruszki, stało się to jej must have na chandrę, zaraz obok słodkiego kubka z „kakałkiem”.

Problem w tym, że jak mówi pewne porzekadło „z pierwszym mężem jak z pierwszym naleśnikiem…„, na szczęście z pomocą przyszedł tata i podarował jej na urodziny magiczną elektryczną patelnię do naleśników. Od teraz każdy jeden, nie wyłączając pierwszego, trafia na stół (a nie do śmieci). I to się nazywa zero waste!

Inne nietypowe święta kulinarne w lutym:

2 – Francuski Dzień Naleśnika
3 – Dzień Ciasta Marchewkowego
5 – Światowy Dzień Nutelli
6 – Międzynarodowy Dzień Barmana
9 – Międzynarodowy Dzień Pizzy

Nietypowe święta: Francuski Dzień Naleśnika – źródła: cordonbleu.edu

Więcej o nas tu: klik. I na naszym Instagramie

Jedna myśl na temat “Nietypowe święta: Francuski Dzień Naleśnika

  1. A jest dzień PĄCZKA czy tłusty czwartek?
    Dzień indyka czy Dzień Niepodległości?
    Dzień jajka i pisanek czy Wielkanoc?
    Dzień rogala świętomarcińskiego czy Dzień św. Marcina?
    Tak jest św. La Chandeleur, gdzie w ten dzień smaży się naleśniki i nimi zajadają.

Dodaj komentarz