Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

Hel i Gdańsk – plaża czy muzeum?

Dla „południowców” północna Polska kojarzy się raczej z nadmorskimi kurortami, wylegiwaniem się na plaży czy ze smażalniami ryb na każdym kroku. Jednakże i ci, którzy lubią w trakcie urlopu zajrzeć do muzeum zajdą tutaj coś dla siebie!

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum Rybołówstwa w Helu
Muzeum Rybołówstwa w Helu

To zaskakująco ciekawe miejsce. Mieści się ono w dawnym kościele ewangelickim Św. Piotra i Pawła przejętym obecnie przez Państwo, wybudowanym w XV wieku.

Zobaczycie w nim nie tylko samą historię rybołówstwa na półwyspie helskim, ale także historię polskich okrętów wraz z makietami oraz zagadnienia związane z gospodarką morską. Wbrew pozorom, muzeum jest bardzo ciekawe i można w nim spędzić sporo czasu. Widać, że ktoś postarał się przedstawić temat dogłębnie bez drogi na skróty. Po zwiedzeniu pięter, możecie na koniec wyjść na wieżę dawnego kościoła, która jest świetnym punktem widokowym na okolicę i Zatokę Pucką.

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Muzeum Obrony Wybrzeża Hel
Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Po krótkim spacerze z parkingu przez lasek, dotrzemy do kompleksu obiektów, m.in. dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej Schleswig Holstein, składającej się z 3 dział kalibru 406 mm, w której mieści się główna część muzeum.

Wewnątrz możemy obejrzeć wiele bardzo ciekawych wystaw, m. in.: odtworzoną izbę podoficerską, salę komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, pokój dowódcy armaty B2 bat. Schlewswig-Holstein, wystawę Wojna i Medycyna, Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku, odtworzony gabinet Roentgena czy wystawę 32 Dni Obrony Helu. Wszystkie wystawy są bardzo starannie wyeksponowane i opisane, a także dzięki swojemu ulokowaniu świetnie oddają klimat tego miejsca i historii.

Muzeum Obrony Wybrzeża Hel
Hel

Na zewnątrz mamy natomiast do dyspozycji skansen w którym znajdują się m.in.: armaty, miny morskie, torpedy, samochody strażackie i inne wystawy plenerowe.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Na koniec zostawiamy najpopularniejsze (w pełni zasłużenie) muzeum, czyli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Bardzo duża powierzchnia i mnogość wystaw pozwoli Wam spędzić tam nawet kilka godzin i z pewnością wzbudzi wiele emocji i wzruszeń. Doskonale przemyślane i przedstawione w artystyczny sposób muzeum, któremu nastrój nadają nie tylko same doznania wzrokowe ale i muzyczne.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Gdańsk

Makiety dawnych sklepów i uliczek, zniszczeń dokonanych przez bestialstwo wojny, ukazanie ludzkiego cierpienia i próby dehumanizacji, zestawienie ścierających się ze sobą totalitarnych ideologii i ich propagandy, przedstawienie całej polityki stojącej za tymi wydarzeniami i całe mnóstwo wzruszających i zadziwiających eksponatów to coś, co koniecznie trzeba zobaczyć i poświęcić temu należyty czas.

Reasumując

Jeśli tylko będziecie mieli okazję być w Gdańsku lub w Helu, nie możecie ominąć tych muzeów. Warto zarezerwować sobie trochę czasu i dokładnie obejrzeć te miejsca, a na pewno nie będziecie żałować!

Dodatkowo

  • Informacje na temat kuchni Warmii i Mazur znajdziecie tu: klik.
  • Mazury – co i gdzie zjeść tu: klik.
  • Informacje na temat kuchni kaszubskiej tu: klik.
  • Gdańsk – co i gdzie zjeść: klik.
  • Gdańsk, Hel – co zwiedzić tu: klik.
  • Hel – co i gdzie zjeść: klik.
  • Jurata, Jastarnia – co i gdzie zjeść: klik.

Z kolei inne nasze:
– recenzje tu: klik
– relacje z podróży tu: klik
– mapa odwiedzonych miejsc: klik
– nasz Instagram

6 myśli na temat “Hel i Gdańsk – plaża czy muzeum?

Dodaj komentarz