Nietypowe święta: Dzień Bitej Śmietany

Nietypowe święta: Dzień Bitej Śmietany

W tym roku postanowiliśmy zapoczątkować kolejną serię wpisów, tym razem poświęconych nietypowym świętom kulinarnym. Nietypowe święta: Dzień Bitej Śmietany będzie pierwszym z serii, bowiem święto to przypada na dzień 5 stycznia.

Historia bitej śmietany

Pierwsze wzmianki o bitej śmietanie pochodzą z XVI wieku, z Włoch a przepisy na nie opublikowali renesansowi kucharze: Bartolomeo Scappi , Cristoforo da Messisbugo oraz ​​Lancelota de Casteau.

Z kolei we Francji o bitej śmietanie usłyszano w XVII wieku, za czasów panowania na francuskim dworze dynastii Burbonów, kiedy to francuski kucharz François Vatel (Fritz Karl Watel, Szwajcar pracujący dla księcia Ludwika II de Burbon-Conde zwanego też Kondeuszem Wielkim oraz urzędnika sprawującego pieczę nad królewskimi finansami Nicolasa Fouqueta) przyrządził i podał bitą śmietanę podczas przyjęcia zorganizowanego na polecenie Kondeusza na cześć Ludwika XIV Króla Słońce, które odbyło się na zamku Vaux-le-Vicomte.
To zdarzenie spowodowało, że Vatel-owi przypisuje się autorstwo popularnego deseru o nazwie crème chantilly, czyli bitej śmietany z dodatkiem wanilii, jednak po pierwsze – bita śmietana to nie crème chantilly, po drugie – premiera crème chantilly nastąpiła dopiero 18 czerwca 1784 roku (113 lat po śmierci kucharza) a opisała ją baronowa Maria Fiodorowna.

Bita śmietana a crème chantilly

Bita śmietana powstaje po napowietrzeniu przez krótkie ubijanie schłodzonej śmietany (lub śmietanki) pochodzenia zwierzęcego, o minimum 30% zawartości tłuszczu i dodaniu do niej pod koniec cukru, a niekiedy nawet żelatyny.

Z kolei żeby powstał crème chantilly, do śmietanki dodana musi być wanilia. Przepis na crème chantilly znajdziecie tu: cordonbleu.edu – jak się uczyć, to od najlepszych!

Wspomnienia z dzieciństwa

Przez długie lata Ładniejsza miała uraz do bitej śmietany i wszystkiego, co ją przypominało. W dzieciństwie, jedyną bitą śmietaną jaką znała była ta wyciskana z metalowej puszki oraz krem z rurek z kremem z czasów PRL-u. Potem przyszła moda na kawy z dodatkiem cuda z puszki i syropy smakowe, ale i w tej kwestii nie uległa (nawet w obecnych czasach, podróżując po Europie zdarza się jej zamówić cappuccino a w zamian otrzymać czarną kawę z bitą śmietaną na wierzchu). Dopiero w dorosłym życiu, gdy miała okazaję spędzić jeden dzień w miasteczku Chantilly odkryła, że inaczej przyrządzona potrafi być naprawdę smaczna.

Dziś, ze względu na kaloryczność obydwu deserów, zarówno bitej śmietany jak i crème chantilly odpuszcza je sobie, nie jest też fanką kaw z jej dodatkiem. Ale niedawno, po pobycie w austriackiej Styrii na nowo przeprosiła się z tym białym puszystym wynalazkiem i przygotowała styryjską zupę dyniową z Grazu, z dodatkiem bitej śmietany (sic!).

Nietypowe święta kulinarne w styczniu:

Więcej o nas tu: klik. I na naszym Instagramie

Źródła: Nietypowe święta: Dzień Bitej Śmietany – agriculture.gouv.fr,

Dodaj komentarz