Nietypowe święta kulinarne: Światowy Dzień Makaronu

Nietypowe święta kulinarne: Światowy Dzień Makaronu

Przez lata uważano, że kolebką makaronu są Włochy, nic bardziej mylnego. Badacze dowiedli, że jego korzenie sięgają Azji, gdzie przyrządzano go już 4 tysiące lat temu. Nietypowe święta kulinarne: Światowy Dzień Makaronu.

Historia makaronu

Legenda mówi, że powstał przez przypadek. Do ładowni statku przewożącego mąkę dostała się słona woda, która skleiła mąkę i tak odkryto ciasto makaronowe, które dało się potem ugotować.

Fakty są jednak takie, że najstarszy zachowany makaron archeolodzy odkryli w Chinach. Miał on aż pół metra (sic!) długości i wytworzony został w epoce neolitu.

W Europie pierwsze wzmianki o makaronie pochodzą z II wieku n.e.

Z kolei do Włoch trafił on za sprawą podróżujących po kontynencie Arabów, którzy pierwszą wytwórnię makaronu założyli na Sycylii, w XIII wieku. Z wyspy tej pochodzi również nazwa macaroni, która oznacza czynność zagniatania ciasta przy użyciu siły.

Włoski makaron jaki znamy dziś, czyli wyrabiany z mąki wytworzonej z ziaren pszenicy durum, wody i soli powstał w XV wieku. Nie dodaje się do niego jajek.

Z kolei pierwsza zautomatyzowana fabryka makaronu otwarta została w Genui w 1824 roku. Wcześniej przez stulecia był wyrabiany ręcznie np. przez mnichów.

Rodzaje makaronu

Istnieje ponad 300 odmian makaronu.

Można go podzielić ze względu na mąkę, z której został zrobiony – mamy więc m.in. makaron pszenny, żytni, razowy, kukurydziany, sojowy, gryczany, z ciecierzycy lub soczewicy. Ale też ze względu na kształt, jaki mu nadano.

W kuchni włoskiej do tych najpopularniejszych należą:

  • Penne rigate – popularnie zwany u nas piórami lub makaronem rurki, pochodzi z południa Włoch. Co ważne, wymawiając włoską nazwę pamiętajcie o podwójnym „n” (z pojedyńczym to penis),
  • Rigatoni – większe i zarazem krótsze rurki, pochodzi z Rzymu,
  • Tagliatelle – makaron wstążki z regionu Emilia-Romagna,
  • Papardelle – szersze wstążki makaronu, charakterystyczne dla kuchni toskańskiej,
  • Farfalle – kokardki pochodzące z Lombardii,
  • Fettuccine – gniazdka uformowane ze wstążek makaronu, pochodzą z Rzymu,
  • Spaghetti – długie nitki,
  • Linguine – spłaszczone spaghetti z Ligurii,
  • Conchiglioni – muszelki,
  • Fusilli – świderki (według Ładniejszej jedyne słuszne do pomidorówki), wywodzą się z Kampanii.

Z kolei w kuchni azjatyckiej makarony są równie popularne co ryż. Używa się ich w zupach (np. ramen miso), daniach mięsnych (np. z wołowiną) lub jada na zimo jako tzw. makaron do siorbania (np. makaron soba zalany zimnym bulionem). Do najpopularniejszych należą, zwłaszcza w kuchni Japońskiej:

  • Ramen – wyrabiany z mąki pszennej, wody, soli i specjalnego roztworu (kansui), który nadaje mu kolor i teksturę (roztwór można zastąpić upieczoną w piekarniku sodą). Makaron ramen może mieć kształt wstążek, może być gruby lub cieńki, sprzedawany jest świeży lub suszony. Jest jedynym makaronem którego Japończycy nie próbują przyrządzić w domu, w zamian kupują go w barach i sklepach,
  • Soba – gryczany makaron, o orzechowym smaku, zjedzenie go w sylwestra zapewnią długie i zdrowe życie. Soba juwari czy sobakoh to w 100% makaron z mąki gryczanej, inne mogą być z dodatkiem mąki pszennej np. soba nihachi (20% pszenna, 80% gryczana). Z kolei cieńki makaron soba z Okinawy w całości robiony jest z pszenicy. Sprzedawany świeży oraz suszony. Do jego krojenia używa się specjalnego noża soba bocho. Makaronu soba używa się w zupach, sałatkach lub podaje się z dipem,
  • Udon – gruby, kleisty makaron z mąki pszennej, soli i wody. W przekroju może być okrągły (udon sanuki) albo płaski (udon inaniwaudon kisimen). Ciekawostka: ciasto na makaron udon ponoć najlepiej wyrabia się stopami (sic!) – ciasto należy przełożyć do woreczka strunowego, ten schować w duży worek na śmieci, położyć na podłodze i deptać 100 razy. Podaje się go w zupie lub z sosem,
  • Shirataki – bezglutenowy, przeźroczysty, kręcony cieńki makaron sprzedawany w wodzie, przygotowany ze słodkich ziemniaków,
  • Kuzukiri – cieńki makaron wytwarzany z korzenia kudzu, dodawany do potraw jednogarnkowych, sprzedawany świeży lub suchy,
  • Somencieńki makaron wyrabiany z mąki pszennej, sprzedawany w wersji suszonej, smakiem zbliżony do makaronu udon,
  • Harusamemakaron nitki zwany też szklanym makaronem, wytwarzany ze skrobi ziemniaczanej oraz fasoli mung, używany do dań stir-fry, sałatek i zup.

Nasze przepisy z użyciem makaronu

Nietypowe święta kulinarne – październik:

1 – Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
10 – Światowy Dzień Owsianki
20 – Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
25 – Światowy Dzień Makaronu

Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz