Kółeczko Cafe na Kazimierzu

Kółeczko Cafe na Kazimierzu

Ulubiona miejscówka? Oczywiście Kółeczko Cafe na Kazimierzu. Zjecie tu pyszne śniadanie, napijecie się świetnej rozgrzewającej herbaty i spróbujecie niezłego wina.

Historia Kółeczko Cafe

Kamienica przy ul.Brzozowej 12 powstała w 1907 roku. Zaprojektował ją polski architekt żydowskiego pochodzenia Beniamin Torbe, który w swoim portfolio ma m.in. przebudowę synagogi Tempel oraz zaprojektował ponad setkę kamienic w Krakowie np. przy Zwierzynieckiej, Karmelickiej, Dietla, Sarego, Mogilskiej.

Przed wojną, w miejscu dzisiejszego Kółczeko Cafe mieścił się warsztat kaletniczy. Po wojnie najpierw komisariat policji, później słynny w okolicy sklep z kostiumami „Żabka”, w którym zapach tkanin mieszał się z oparami wódki. Aż wreszcie, tuż przed pandemią, otworzyło się tu Kółeczko Cafe, w najbardziej zielonym i lokalnym zakątku Kazimierza.

W środku czeka na Was kilka stolików, dwa kontuary oraz antresola, która już wkrótce będzie dostępna dla gości. Latem zaś mozaikowe stoliki na zewnątrz, przyjemnie skrzyte w cieniu parasoli.

W menu

Dzień w Kółeczko Cafe najlepiej zacząć od śniadania. A wybór jest ciekawy. Zaczynając od sodowo-maślanych proziaków, podanych na ciepło w towarzystwie ziołowego masełka, białego twarożku ze szczypiorkiem, kremowego hummusu oraz sałatki ze świeżych, sezonowych warzyw i owoców, posypanej przyjemnie chrupiącymi ziarnami słonecznika. Można zamówić cały zestaw, lub poszczególne jego części.

W ciągu dnia wpadnijcie na pyszną włoską kawę, z palarni w Neapolu która istnieje od 135 lat: „po wypaleniu kawa chłodzona jest za pomocą powietrza, a nie wody – tak jak ma to miejsce w dużych palarniach. Dzięki temu kawa zachowuje swoje walory smakowe i zapachowe (…). Kawa ta nie zawiera konserwantów i sztucznych dodatków. Jej ziarna są starannie wyselekcjonowane i pochodzą z najlepszych plantacji w Brazylii i Ameryki Środkowej. Dzięki mocnemu paleniu traci swoją kwasowość, więc jest słodka w smaku„.

Do kawki, koniecznie spróbujcie kremowego, pieczonego na miejscu i w dodatku według receptury mamy właściciela, sernika. Posmakują Wam też intensywnie czekoladowe ciasteczka, a tym co na diecie polecam owsiane.

Miłośnicy teiny rozsmakują się tu w rozgrzewającej zimą herbacie. Latem zaś ochłodzicie się pyszną, orzeźwiającą lemoniadą.

Wieczorem natomiast zajrzyjcie tu na kieliszek wina, szczególnej uwadze poleca się butelczyna Pinot Noir, w bardzo przystępnej cenie.

Na koniec, polubcie ich profil na FB (link poniżej), z którego będziecie wiedzieć o nowościach w menu, czy świątecznych specjałach do zabrania ze sobą do domu – „słoiki od Mamci! (…) pyszna gruszka z jabkiem, boskie papryczki i inne frykasy pod choinkę. Wszystko eko, ziro szuger i przepyszne. A sok z aronii…. Normalnie rozkłada na łopatki„.

Kółeczko Cafe
Brzozowa 12, Kraków Kazimierz

Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz