Mięsne pierogi z imbirem – z tego przepisu ładniejsza jest dumna jak nigdy. Jej pierwsze, własnoręcznie zrobione pierogi, do tego z farszem, w którym udało się jej połączyć smaki orentu i Maroka. Wyszło tak, że proszę siadać. Więcej naszych przepisów znajdziecie tu: klik.
Mięsne pierogi z imbirem – farsz
Na dwóch łyżkach oliwy podsmaż starty imbir. Wystarczy 3 cm kawałek, uprzednio obrany ze skórki. Dodaj czosnek – duży ząbek, pokrojony w drobną kosteczkę. Następnie płaską łyżeczkę ostrej papryki (daj pół jak nie lubisz bardzo ostro). Całość smaż dwie minuty. Dodaj wołowe mięso mielone (pół kilograma) i smaż aż zbrązowieje. Dopraw solą (jedna łyżeczka), szczyptą szafranu oraz dolej 50ml gorącej wody. Następnie przykryj pokrywką i duś 20 minut, aż woda odparuje. Gdy mięso będzie gotowe, zdejmij patelnię z ognia i dopraw je mieloną kolendra (2 łyżeczki), sokiem z połówki cytryny oraz dwoma łyżeczkami przyprawy Ras El Hanout*. Wymieszaj i odstaw do wystygnięcia.
*Ras El Hanout to marokańska mieszanka przypraw. Jeżeli nie masz jej w swojej kuchni, wystarczy że zmieszasz ze sobą sproszkowane curry, kolendrę, kumin, paprykę, koper włoski, ziele angielskie, pieprz, sól. W wersji jeszcze bardziej na skróty, po prostu dodaj do mięsa curry, kumin i pieprz. Pozostałe przyprawy już tam masz (kolendrę, paprykę i sól), a ziele i koper można pominąć.
Mięsne pierogi z imbirem – ciasto
W misce wymieszaj 250 gram mąki pszennej, 1/4 łyżeczki soli, dwie łyżki oliwy oraz 125ml gorącej wody. Następnie zacznij wyrabiać ciasto łyżką (u nas silikonowa szpatułka). Gdy składniki zaczną się łączyć zacznij ugniatać ciasto ręka i zagniataj tak długo, aż zrobi się gładkie i sprężyste. Następnie uformuj kulę, zawiń w folię aluminiową odstaw na 30min.
Lepienie pierogów
Po 30 minutach rozwałkuj ciasto najcieniej jak się da. Z rozwałkowanego ciasta wytnij szklanką kółka. Albo, wersja dla leniwych, potnij ciasto na szerokie pasy a następnie pasy na duże kwadraty. Ładniejsza jedną połowę zrobiła w kółka, drugą mniej ambitniej w kwadraty. Opcja kwadratów jest szybsza i nie zostawia resztek po wyciętych kółkach, które ponownie trzeba zagniatać i wałkować. I tak w koło Macieju. Ale do sedna. Łyżeczką nakładaj mięsny farsz na kawałki ciasta, po czym sklej jego boki. Sklejaj na tyle mocno, żeby pierogi nie rozkleiły się podczas gotowania, ale uważaj żeby paznokciami nie uszkodzić ciasta.
W miedzyczasie zagotuj wodę w garnku, jak zacznie wrzeć, dodaj sól. Solenie wody przed zagotowaniem niepotrzebnie wydłuża jej czas gotowania. Wrzuć pierogi do gotującej się wody i gotuj 4 minuty od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Po 4 minutach wyłów je cedzakową łyżką i zahartuj przez minutę w lodowatej wodzie. Podawaj posypane resztką farszu, skwarkami lub usmażoną cebulką. Co kto lubi.
Zapraszamy też na nasz Instagram.