Nietypowe święta kulinarne: Ogólnopolskie Święto Kaszanki

Nietypowe święta kulinarne: Ogólnopolskie Święto Kaszanki

Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Kaszanki, zwanej też kiszką czy krupniokiem. Nietypowe święta kulinarne: Ogólnopolskie Święto Kaszanki.

Historia kaszanki

Pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z 1660 roku, kiedy to przebywający w Danii Jan Chryzostom Pasek opisywał swój zachwyt nad tym węliniarskim wyrobem w duchu zero waste.

Do Polski kaszanka przywędrowała w XVII wieku, najprawdopodobniej z Niemiec chociaż niektórzy twierdzą że z Danii, i od razu znalazał swojej miejsce w książkach kucharskich dworskich kuchmistrzów.

Kiedyś zwierzęce jelito wypchane mięsem jeleni, kapłonów, cielęcymi podrobami czy mięsem danieli z dodatkiem ryżu, a nawet mięsem ryb. Pieczona, smażona czy gotowana w rosole, zyskała wielu amatorów.

Przed wojną nadziewano ją mięsem z karkówki wieprzowej, słoniną, kaszą gryczaną (lub bułką) zmieszanymi z krwią i majerankiem. Istniała też słodka odmiana kaszanki, przygotowanej ze smalcu, pieprzu, jajek, rodzynek, kaszki krakowskiej oraz mleka.

Dziś, w domowych warunkach, robiona podczas świnobicia ze świeżej krwi, kaszy, jęczmiennej lub gryczanej oraz wieprzowych podrobów, w tym płucek, ozorków, skóry i wątroby, doprawiona pieprzem, majerankiem i cebula, „pakowana” w osłonkę z jelit. Najchętniej smażona z cebulką na patelni, niekiedy podawana z duszonymi jabłkami lub kiszoną kapustą, albo po prostu z chlebem i kiszonym ogórkiem. Są i tacy, którzy lubią jeść ją z keczupem.

W wersji wege dużą popularnością cieszy się podlaska kiszka ziemniaczana, napełniona farszem z ziemniaków i cebuli.

W 2016 krupniok śląski uzyskał Chronione Oznaczenie Geograficzne – zacny europejski certyfikat.

Pozostałe nietypowe święta kulinarne w maju:

1 – Ogólnopolskie Święto Kaszanki
2 – Dzień Grilla
4 – Dzień Piekarza
18 – Międzynarodowy Dzień Whisky
25 – Dzień Piwowara ale też Dzień Mleka
28 – Światowy Dzień Hamburgera
30 – Światowy Dzień Soku
31 – Międzynarodowy Dzień Cytrynówki

Źródła – Nietypowe święta kulinarne: Ogólnopolskie Święto Kaszanki: wikipedia, culture.pl.

Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz