Nietypowe święta kulinarne: Światowy Dzień Owsianki

Nietypowe święta kulinarne: Światowy Dzień Owsianki

W Polsce od zawsze przyrządzana na mleku, z dodatkiem cukru lub soli. Może dlatego większość z nas ma z nią złe wspomnienia? Nietypowe święta kulinarne: Światowy Dzień Owsianki.

Historia owsianki

Znana już w 1800-1700 lat p.n.e. Przez wieki zaliczana do grupy podstawowych produktów, takich jak kasza czy chleb.

Dziś jest jedną z klasycznych potraw kuchni brytyjskiej, jedzona na śniadanie, gotowana na wodzie lub mleku, solidne źródło białka, zapewnia uczucie sytości na dłużej. Oprócz tego zawiera m.in. żelazo, antyoksydanty, witaminy z grupy B i błonnik.

Najpopularniejszą wersją owsianki jest ugotowanie jej na wodzie lub krowim mleku. Ładniejsza przez wiele lat tak właśnie ją przyrządzała. Aż wpadła na pomysł, by nie musieć przy niej stać i pilnować żeby nie wykipiała ani nie przypaliła się, a móc nadal cieszyć się jej smakiem i właściwościami.

30 gram płatków owsianych górskich, czyli 3 łyżki, przesypcie do miseczki, zalejcie 40ml wrzątku, przykryjcie i odstawcie na kwadrans. Przez ten czas płatki wchłoną wodę.

Następnie dodajcie do nich po łyżczce jogurtu naturalnego np.Skyr, słonego masła orzechowego i ulubionej konfitury (u nas figowa). Dodajcie pół banana pokrojonego w plasterki oraz kilka orzechów nerkowca.

Najlepiej jest wybrać płatki górskie, najmniej przetworzone. Zadbajcie też, żeby masło orzechowe nie miało żadnych dziwnych dodatków, a konfitura najlepiej żeby była bez cukru.

Zamiast banana możecie użyć sezonowych owoców np. truskawki, borówki, maliny. Albo morele, figi. Zamiast lub obok orzechów możecie dodać inne ulubione bakalie np. rodzynki czy słonecznik.

Inne przepisy z wykorzystaniem płatków owsianych

Nietypowe święta kulinarne – październik:

1 – Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
10 – Światowy Dzień Owsianki
20 – Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
25 – Światowy Dzień Makaronu

Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz