Rogale na swietego Marcina

Rogale świętomarcińskie – cała prawda o…

Nie każdy rogal może być nazwany rogalem świętomarcińskim. Sporo kontrowersji budzi też jego receptura. Jak więc powinien smakować ten prawdziwy i gdzie można go spróbować? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na temat Rogale świętomarcińskie – cała prawda o…

Rogal rogalowi nierówny

Tradycja jego wypieku sięga roku 1860, a cukiernie, by móc nazywać swoje rogale rogalami świętomarcińskimi, muszą uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

Dodatkowo, od 2008 roku, rogal świętomarciński posiada unijny znak geograficzny i certyfikat „Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej.

Dlatego ten oryginalny, jedynie prawdziwy rogal powstaje tylko i wyłącznie w Poznaniu oraz w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Listę cukierni z certyfikatem znajdziecie tu: klik. Obejmuje ona aż 91 cukierni, z czego 36 z nich znajduje się w Poznaniu.

Nie oznacza to, że mieszkając w innej części Polski tracicie szansę na spórbowanie prawdziwego, świętomarcińskiego rogala. Nic z tych rzeczy. W dobie internetu wszystko jest możliwe. Rogale świętomarcińskie możecie zamówić przez internet, na przykład z poznańskiej piekarni Natura (Rogaleswietomarcinskie.com Piekarnia – Cukiernia „Natura” Zbigniew Piskorski). A dla tych ambitniejszych, chcących spróbować swoich sił w kuchni, piekarnia podaje przepis na rogale do samodzielnego wykonania w domu: klik.

Diabeł tkwi w szczegółach, rogale świętomarcińskie – cała prawda o…

Jeśli chodzi o składniki, to zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komicji (UE) NR 597/2013 z dnia 19 czerwca 2013 oraz Recepturą Rogala Świętomarcińskiego Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu rogal świętomarciński:
– ma kształt półksiężyca,
– jego masa wynosi od 150 do 250 gram,
– ciasto na rogale jest zrobione z mąki pszennej (>27 % elastycznego glutenu), MARGARYNY (sic!), mleka, jaj, cukru, drożdży, aromatu cytrynowego i soli,
– masa do rogali zrobiona jest z białego maku, cukru, okruchów, masy jajowej, MARGARYNY (sic!), rodzynek, orzechów, owoców w syropie lub owoców kandyzowanych (skórka pomarańczy, gruszka, czereśnia) oraz aromatu migdałowego,
– rogal dekorowany jest pomadą i rozdrobnionymi orzechami.
Podkreślamy tu margarynę, ponieważ w sieci pojawiło się sporo artykułów głoszących, że prawdziwe rogale świętomarcińskie robione są z masła. No cóż, rozporządzenie Komisji UE i Grupa Producentów Rogala Świętomarcińskiego twierdzą inaczej. I to ich zdaniu ufamy najbardziej.

Tymczasem w Krakowie

Oczywistym jest, że żadna z krakowskich cukierni nie posiada certyfikatu na wypiek oryginalnych, poznańskich rogali świętomarcińskich. Dlatego serwują one rogale à la te marcińskie, z opcją dostawy lub odbiorem osobistym. Lista cukierni poniżej, ale uwaga, rogale nie są w sprzedaży przez cały rok, dlatego warto śledzić ich funpage i zamówić je sobie z wyprzedzeniem. A tym którzy nie zdążą, zostają zawsze Lidl – tam rogale pojawiają się już na kilka dni przed dniem 11 listopada, i są w sprzedaży przez kolejne już po święcie.

  • SZKLARNIA ul.Krowoderska 39 (rogale sprzedawane na miejscu)
  • Piekarnia Binkowskich ul.Długa 7, Kraków (zamówienia można składać telefonicznie 12 422 93 39, istnieje możliwość dowozu pod wskazany adres)
  • Zielony Talerz (zamówienia można składać przez zielonytalerz@gmail.com, telefonicznie 509 327 223 i 663 516 323, istnieje możliwość dowozu pod wskazany adres przy minimalnym zamówieniu na kwotę 25zł)
  • Cukiernia Starowicz ul.św. Wawrzyńca 32, Kraków (zamówienia można składać osobiście w cukierni przy ulicy św. Wawrzyńca 32, odbiór osobisty. Rogale są też dostępne w sklepach: Biovert.pl, Eco Deli, Eco spiżarnia. Dla zamówień z dowozem, zamówienia można składać przez sklep Roślinny dla zamówień min. 10 sztuk).
  • Słodkości by Oskar Zasuń Chef (zamówienia można składać przez biuro@slodkoscibyoz.pl lub przez FB/Instagram. Istnieje możliwość dowozu pod wskazany adres dla zamówień powyżej 75zł).

My mieliśmy okazję spróbować rogali z 2 miejsc

Galeria Tortów Artystycznych

Rogale świętomarcińskie - ycznych
Rogale świętomarcińskie – ycznych
  • ul.Romanowicza 1, ul. Ruczaj 43/U3,
  • zamówienia można składać za pomocą sklepu internetowego, z dowozem pod wskazany adres,
  • z kolei przy odbiorze osobistym na Ruczaju i Zabłociu obowiązuje rabat 15%,
  • dodatkowo, wybieracją Ruczaj musicie taką informację podać w komentarzu do zamówienia. My w 2020 nie podaliśmy jej i na miejscu okazało się, że nasze rogale czekają na nas w innej części miasta, na Zabłociu, a że było już późno i przyszliśmy na Ruczaj pieszo, to nie mieliśmy już szansy na ich odebranie, za co bardzo przepraszamy Galerię Tortów Artystycznych na Zabłociu. W 2021 zamówiliśmy je po prostu z dostawą, a efekt widać na zdjęciu.

Nad & Greg

Rogale świętomarcińskie -Nad & Greg
Rogale świętomarcińskie -Nad & Greg
  • Rynek Podgórski 11, Kraków Podgórze,
  • kupiliśmy je na miejscu, spacerując popołudniem po Podgórzu, bez wcześniejszej rezerwacji.

Dodatkowo, oprócz cukierni i w połączeniu z wydarzeniami Czas na Gęsinę oraz Gęsina na Świętego Marcina, niektóre krakowskie restauracje w swoim menu również oferują marcinkowe rogale.

  • Albertina, ul.Dominikańska 3, Kraków. Zamówienia przyjmowane telefonicznie (+48 570-136-720, 12 333 41 10). W menu dania które możecie zamówić osobno, lub w zestawie o obniżonej cenie:
    – półgęsek z salsą z kiszonek,
    – pipki gęsie z kaszą sorgo i warzywami Julienne,
    – duszone udko gęsi z puree z dyni i duszoną kapustą. Naszą recenzję z tego roku znajdziecie tu: klik.
  • Gąska Kuchnia Polska, ul.Limanowskiego 1, Kraków. Zamówienia przyjmowane telefonicznie (604 957 571) na określoną godzinę odbioru. W ich menu menu przez cały rok zamówicie:
    smażoną gęsią wątróbkę, sałatkę z gęsią, bulion z gęsi, pierś, i udko z gęsi, szarpaną gęsinę czy pierogi z gęsiną. Naszą recenzję z 2016 roku znajdziecie tu: klik.

A poniżej zdjęcia krakowskich rogali wypiekanych na św. Marcina (zebrane od znajomych). Jak widać ich wielkość, pomada i dodatki zależą od fantazji lokalnych cukierników.

rogal na św marcina
krakowskie rogale na św. Marcina
rogal na św marcina
krakowskie rogale na św. Marcina
krakowskie rogale na św. Marcina
krakowskie rogale na św. Marcina
rogal na św marcina
krakowskie rogale na św. Marcina

Więcej o akcji Tydzień Kuchni Polskiej 2020 znajdziecie tu: klik i tu: klik. Z kolei o Kujawsko-pomorskiej gęsinie na świętego Marcina 2020 poczytacie tu: klik.

Więcej informacji o nas znajdziecie tu: klik. I na naszym Instagramie

Dodaj komentarz