Konsystencją twarożek z jogurtu greckiego przypomina sklepowe Almette, ale jest dużo pyszniejsze. Świetnie smakuje z pomidorem malinowym i świeżą bazylią.
Przygotowanie twarożku
To będzie najprostszy przepis w historii tego bloga. Do miski przełóżcie 400 gram jogurtu greckiego i wymieszajcie z półową łyżeczki soli.
Ten serek robiliśmy już dwa razy, za każdym razem kupując jogurt w markecie. Jednak warto zwrócić uwagę na etykiety, i wybrać taki który nie zawiera dziwnych dodatków. Polecamy ten firmy Mlekovita klik, który ma prosty skład (mleko i śmietanka pasteryzowane, białka mleka i żywe kultury bakterii jogurtowych).
W garnek/miskę włóżcie durszlak/sitko tak, by nie dotykał dna naczynia w które jest włożone, ale żeby jego boki były schowane. Na durszlaku/sitku ułóżcie gazę a na gazę przełóżcie jogutową masę z solą. Końce gazy zwiążcie gumką recepturką, tuż u nasady przyszłego serka. Na tym etapie nie dościskajcie jednak zbyt mocno, żeby jogurt nie wypłyną wam przez durki w gazie. Tak powstałą konstrukcję wstawcie do lodówki.
Chłodzenie
Po kilku godzinach dociśnijcie lekko masę, zsuwając w dół gumkę recepturkę. Następnie przez kolejne 4 dni raz dziennie powtarzajcie zabawę z gumką. W międzyczasie w garnku zbierze się płyn, wylejcie go. Po 4 dniach serek jest gotowy, wyciągnijcie go z gazy i przełóżcie do szklanego naczynia, przykryjcie pokrywką i przechowujcie w lodówce do tygodnia.
Lista zakupów – twarożek z jogurtu greckiego
400 gram jogurtu greckiego
pół łyżeczki soli
przyda się kawałek gazy, gumka recepturka, durszlak oraz miska/garnek
Rada: super smakuje z domowym pieczywem, w tym na przykład z domowymi krakowskimi obwarzankami (przepis tu: klik) albo domowymi bajglami (przepis tu: klik).
Innym razem zrobiliśmy nasz serek z jogurtu od Lokalny Rolnik, a dokładniej od Serowarnia Magdalenka. Wyszedł pysznie!
Więcej naszych przepisów znajdziecie tu: klik. I na Instagramie. Nasze przepisy na domowe pieczywo tu: klik.
3 myśli na temat “Twarożek z jogurtu greckiego”