Zagrzeb - atrakcje

Zagrzeb – atrakcje i kuchnia

Po intensywnym pierwszym tygodniu naszego urlopu i zwiedzeniu austriackiego Grazu, słoweńskiej Vipavy, włoskiego Triestu i chorwackich Rovijn, Puli i Rijeki oraz po tygodniowym plażingu w Mali Lošinj nadszedł czas na powrót do domu. Ale zanim to nastąpiło, zahaczyliśmy jeszcze o Zagrzeb – atrakcje i kuchnia.

Nasz nocleg zarezerowaliśmy tu: Smart Rooms Zagreb. I było to jedno z lepszych miejsc w jakich spaliśmy. Apartament zlokalizowany w części Lower Town, 100 metrów od parku Zrinjevac i 10-15 minut spacerem do Upper Town, z mnóstwem restauracji, wine barów, parków, sklepów i muzeów (Muzeum Archeologiczne, Chorwackie Archiwum etc).
Jeśli chodzi o sam pokój, to został on naprawdę pięknie urządzony, z dostępem do Netflixa, nowoczesną łazienką a w lodówce bezpłatna butelkowana woda i soki. Bardzo miły, uśmiechnięty i serdeczny właściciel który dodatkowo podesłał nam listę restauracji do odwiedzenia (wklejona na dole wpisu). Polecamy!

Zagrzeb – atrakcje

Przede wszystkim Zagrzeb jest miejscem o klimacie charakterystycznym dla większości stolic i znacznie różni się od atmosfery panującej w pozostałej części Chorwacji. Spacerując po mieście można raczej zaobserwować ogródki tętniące lokalnym życiem i głośnymi rozmowami aniżeli odpoczywającymi w spokoju turystami. Jeśli macie w planach urlopowych długie imprezy to Zagrzeb na pewno jest do tego doskonałym miejscem i każda uliczka w pozytywny sposób do tego zachęca, zwłaszcza po zmroku.

Jeśli jednak wolicie nieco pozwiedzać to zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to największy obiekt sakralny w Chorwacji liczący aż 108 metrów wysokości. Wybudowana początkowo w XI wieku w stylu romańskim, doczekała się wielu zmian i przebudów spowodowanych najazdami oraz trzęsieniami ziemi. Swoją ostateczną, neogotycką formę przybrała po odbudowie spowodowanej trzęsieniem ziemi w roku 1880. Katedra robi piorunujące wrażenie z zewnątrz i wydaje się być przeogromna, złaszcza, że stoi pomiędzy budynkami o raczej niskiej zabudowie. Niestety, w związku z trzęsieniem ziemi z marca 2020 roku, które ponownie uszkodziło katedrę poprzez oderwanie się iglicy i tym samym uszkodzenie dachu, jest ona zamknięta dla zwiedzających. Nie mniej jednak warto zobaczyć ją z bliska nawet z zewnątrz.

Kamienna Brama (Kamenita Vrata)

Kamienna Brama to kolejny symbol Zagrzebia. Zbudowana została prawdopodobnie w XIII wieku, chociaż pierwsze wzmianki o niej pochodzą dopiero z wieku XV. Jest otoczona pewną formą kultu przez Zagrzebian, gdyż według legendy panujący w mieście pożar, który miał miejsce w wieku XVIII ustał, gdy tylko dosięgnął obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem magicznie ustał. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano wewnątrz bramy kapliczkę do której po dziś dzień Chorwaci zanoszą swe modły dziękując za opiekę.

Kościół św. Marka

Kolejny symbol miasta. Charakterystyczny, kolorowy dach przedstawiający herb Zagrzebia i Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji, który można często spotkać na pocztówkach ze stolicy, wieńczy wybudowany na romańskich fundamentach obiekt z XIII wieku, przebudowany w wieku XIV na styl gotycki z zachowaniem elementów z poprzedniej epoki.

Plac bana Josipa Jelačicia

Główny plac w Zagrzebiu, otoczony malowniczymi kamienicami, po środku którego stoi pomnik Josipa Jelačicia na koniu. Z placu wybiega słynna ulica Ilica – najsłynniejsza handlowa ulica miasta i jedna z najdłuższych (prawie 6,5 km) – biegnąca aż do dzielnicy Črnomerec. Idąc wzdłuż tej ulicy trafimy na słynną kolejkę Zagrebačka Uspinjača – jedną z najkrótszych w Europie kolei linowych, której trasa liczy zawrtone 66 metrów i wiedzie do Górnego Miasta.

Tunel Grič

Biegnący pod zabytkową dzielnicą Gradec tunel, dzisiaj pełni rolę zwykłego przejścia, znacznie skracającego pieszą drogę z jednej części Starego Miasta do drugiej. Jego pierwotne przeznaczenie było jednak inne. Zbudowany przez Ustaszy w czasie II wojny światowej tunel miał chronić przed zagrożeniem alianckich bombardowań. Został ponownie wykorzystany jako schron przeciwlotniczy podczas Wojny w Chorwacji w latach 1991-95. Dopiero w roku 2016 został w pełni udostępniony dla turystów i mieszkańców.

Muzeum sztuki Klovićevi Dvori

Największa w Chorwacji galeria sztuki, otwarta w roku 1982. Wystawy w galerii są głównie czasowe, więc w zależności od daty przybycia można natrafić na różne dzieła. My trafiliśmy na wystawę dzieł Tisji Kljakovica Braica – współczesnego, chorwackiego artysty tworzącego głównie w stylu art brut.

Wieża Lotrščak

Zabytkowa baszta z XIII wieku będąca kolejnym emblematycznym dla Zagrzebia miejscem. Z jej okolicy ciągnie się świetny widok na panoramę miasta, a wprost ku jej podnóżom wiedzie wcześniej wspomniana Zagrebačka Uspinjača.

Teatr i Pawilon Sztuki

W dolnej częsci miasta znajduje się kilka pięknych parków, a w nich między innymi monumentalne budynki Chorwackiego Teatru Narodowego, otwartego przez samego cesarza Franciszka Józefa w 1895 roku oraz Umjetnički Paviljon (pawilon sztuki) z 1898 roku, będący najstarzym tego typu obiektem w południowo-wschodniej Europie (niestety z powodu trzęsień ziemi z 2020 roku nadal jest zamknięty dla zwiedzających).

Zagrzeb – kuchnia

Na końcu wpisu wklejamy listę restauracji od właściciela miejsca w którym spaliśmy. A tymczasem podzielimy się z Wami naszymi sprawdzonymi miejscówkami.

GOSTIONICA RESTORAN PURGER (ul.Petrinjska 33, Zagreb)

Prawda jest taka, że sami z siebie nie weszlibyśmy do tej restauracji. Bardzo niepozorna z zewnątrz, w środku wystrojem przypomina restauracje z lat 70 czy 80-tych. Ale polecono nam ją, a Ładniejsza dodatkowo doszukała się w menu klasyków kuchni zagrzebskiej. Wiedzieliśmy więc, że musimy tu przyjść.

Zabawa zaczęła się już na początku, ponieważ w menu co druga potrawa była tą, której chcieliśmy spróbować, więc gdy przyszło do składania zamówienia urocza pani kelnerka trzy razy upewniała się czy naprawdę chcemy zamówić aż cztery dania i czy wiemy, że porcje jakie serwują w Gostionica Restorant Purger Zagrzeb są naprawdę duże. W końcu skapitulowaliśmy i z czterech wybranych (wcześniej ograniczonych już z sześciu, tym samym zrezygnowaliśmy też z zagorski mlinci ale o tym w innym wpisie) zamówiliśmy trzy:

  • grah varivo sa suhim mesom – fasolowy gulasz z peklowanym mięsem,
  • domaća sarma s pire krumpirom i dinstanim zeljem – gołąbki zawijane w liście kiszonej kapusty, podane z kiszoną kapustą na ciepło i ziemniaczanym puree,
  • plejskavica – podana z frytkami i surową cebulą.

To co widzicie na zdjęciach to nie są porcje per osoba, to są całe kociołki czy też kocioły jedzenia do nakładania chochelką. Możecie więc wyobrazić sobie nasz wytrzesz gdy te dania zostały doniesione na stół. Na pewno tego wieczoru w kilku zagrzebskich domach rozmawiano przy kolacji o dziwnej parze z Polski…

Ale było warto. Pyszna, domowa kuchnia, która ponoć nie zmieniła się od 20 lat. Lokalne przysmaki, miła obsługa, niskie ceny. Jeżeli szukacie więc autentycznych smaków Zagrzebia, to Gostionica Restorant Purger Zagrzeb jest miejsce w którym je znajdziecie.

Innym ciekawym miejscem była cukiernia La Turka slastičarna (ul.Petrinjska 47, Zagrzeb) z tureckimi przysmakami.

Kupiliśmy tu pyszną chałwę pistacjową, trzy rodzaje baklavy, w tym oczywiście te o smaku pistacji (co ciekawe, nie były one tak słodkie jak te, do których jesteśmy przyzwyczajeni) oraz pyszne rachatłukum – tureckie galaretki o smaku pisatacji z granatem oraz cytrynowe. Dodatkowo wieczorem możecie też usiąść na zewnątrz i napić się kawy.

Na wino wpadnijcie do Bastion No.19 (ul.Masarykova 19)

Tyle jeśli chodzi o Zagrzeb, następny przystanek czeski Mikulov, a potem dom.

Lista miejsc z polecenia

  • Mime’s Gourmet Bar (Petrinjska Ulica 44) – lokalna kuchnia, idealne miejsce na obiad i/lub kolację, 2min spacerem od mieszkania,
  • Tavern Mašklin i Lata – owoce morza rissotto,
  • Apetit City – idealne miejsce na obiad i/lub kolację, kilka minut spacerem od mieszkania,
  • Carpaccio – 10 minut spacerem z mieszkaniaes, idealne miejsce na obiad i/lub kolację, taras z widokiem na główną ulicę Zagrzebia,
  • Boban – włoska restauracja, 10 minut spacerem od mieszkania,
  • Vinodol – kuchnia chorwacka, 10 minut spacerem od mieszkania,
  • Korčula – owoce morza,
  • Pizzeria Park – najlepsza pizza w Zagrzebiu,
  • Burgeraj – najlepsze burgery w Zagrzebiu, a nawet w całej Chorwacji,
  • Heritage – chorwacji street food, lokalna kuchnia, miła obsługa,
  • Market – trzeba tu spróbować dania o nazwie sarma, a miejsce to prowadzi wybitny szef który ma współczesne podejście do tradycyjnej kuchni chorwackiej,
  • Kaptolska Klet – trzeba tu spróbować Štrukli,
  • Roots Juice & Cocktail Bar– kuchnia wegetariańska i wegańśka,
  • Kavkaz – śniadnia, brunch, spotykają się tu chorwaccy aktorzy, artyści, położone w poblizu Teatru Narodowego,
  • Melt – lodziarnia, kawiarnia, dobre śniadania i brunch,
  • Eqggspress – ulubiona miejscówka naszego właściciela,
  • Cakes & Pastry Meet Mia – francuska kawiarnia i naleśniki
  • Amelie – cukiernia, kawiarnia.

Następny przystanek Mikulov w Czechach.

Więcej o nas tu: klik, na naszym Facebooku i Instagramie.

Zagrzeb – atrakcje i kuchnia

Dodaj komentarz